Neef Taghi in afgeluisterd gesprek: ‘Ik word gezocht voor de moord op advocaat Wiersum’
UpdateAnouar T., verdacht van betrokkenheid van de moord op advocaat Derk Wiersum, werd aangehouden nadat hij in een afgeluisterd gesprek vertelde betrokken te zijn bij de moord. Anouar is de neef van de onlangs in Dubai opgepakte Ridouan Taghi. Dat bleek vandaag tijdens een inleidende zitting in de extra beveiligde rechtbank in Amsterdam Osdorp.
Delen per e-mail
De 26-jarige Anouar uit Maarssen voerde het betreffende gesprek op 15 november 2019, een paar dagen nadat in de uitzending van Opsporing Verzocht aandacht werd besteed aan de moord op advocaat Derk Wiersum. In de uitzending ging het onder meer over de vluchtauto’s die zijn gebruikt bij de moord. ,,Ik word gezocht voor de moord op Wiersum en ga daarom een tijdje uit de lucht. Mijn dna is gevonden.”
Wat Anouar niet wist, is dat de recherche op dat moment al zijn gesprekken afluisterde. Na dit gesprek werd hij door een arrestatieteam van de politie klemgereden en aangehouden. Sindsdien zit hij vast, omdat de politie bang was dat hij zou vluchten. Een week na de moord ging Anouar immers al voor een periode naar Marokko.
Voorbereiding
Volgens het OM heeft Anouar een aansturende en coördinerende rol gehad in het voorbereiden van de moord. Hij zou de leiding hebben over een criminele groep in de buurt van Utrecht die gestolen auto’s schoonmaakt en prepareert zodat ze gebruikt kunnen worden voor criminele activiteiten. Zo had de groep volgens het OM de beschikking over een loods waarin een aantal van deze gestolen voertuigen stonden, voorzien van valse kentekenplaten. Bij een huiszoeking werden ook een groot aantal mobiele telefoons gevonden, waaronder speciale versleutelde PGP-telefoons. Ook een gps-volgsysteem, vaak gebruikt bij liquidaties, werd gevonden.
Naast Anouar T. zitten nog twee verdachten vast: Giërmo B. uit Almere en B. (voornaam niet bekend, red.) uit Rotterdam. Het OM denkt dat zij betrokken zijn bij de uitvoering van de moord op Wiersum, en dat de auto’s die zijn gebruikt bij voorverkenningen in Wiersums straat en de daadwerkelijke moord zijn geleverd door de groepering van Anouar. ,,De advocaten van T. stellen dat hij weliswaar bezig was met gestolen auto’s, maar dat dit te maken heeft met zijn verleden als plofkraker. ,,Hij wist niets over voorverkenningen met die auto’s, laat staan dat ze gebruikt werden voor een liquidatie.”
Artikel gaat verder onder het kader.
Politie had ‘verkenningsauto’ moord Wiersum al weken in vizier
De politie had al ruim een maand een voertuig in het vizier dat werd gebruikt voor de voorverkenning bij de moord op advocaat Derk Wiersum. Het gaat om een Renault Megane, die in augustus zeker 26 keer door de straat reed waar Wiersum woonde, melden RTL Boulevard en misdaadverslaggever Peter R. de Vries.
De auto werd augustus vorig jaar gesignaleerd bij een zogeheten ‘inkijkoperatie’ van de politie in de hierboven genoemde loods in Utrecht. Aan zeker één van de voertuigen die bij de inval werden aangetroffen, werd een baken bevestigd waardoor de politie de wagen zou kunnen volgen. Het Openbaar Ministerie laat aan RTL Boulevard weten dat de inkijkoperatie in de loods in Utrecht werd gedaan ‘op basis van verdenking van diefstal en heling, en mogelijke betrokkenheid bij ram- en plofkraken’. Het ging dus niet om liquidaties. ,,De Renault is per 10 augustus verdwenen uit de loods en was niet voorzien van een baken”, zegt het OM. ,,Pas daarna verschoof de verdenking van diefstal en heling, en mogelijke betrokkenheid bij ram- en plofkraken naar het scenario van het mogelijk faciliteren van liquidaties.”
Driedelig pak
Zelf kwam Anouar ook nog aan het woord. Hij toonde zich een atypische verdachte, alleen al door zijn verschijning. Niet in een trainingspak van een grote voetbalclub, zoals veel moordverdachten vaak doen, maar in een keurig driedelig pak, compleet met zwarte gilet. Hij nam uitgebreid de tijd om in te gaan op de verdenkingen die er tegen hem liggen, en hekelde zijn manier van aanhouding. Hij zei te zijn gefolterd en mishandeld bij zijn aanhouding. Terwijl hij onder schot werd gehouden werd hem een grote skibril op zijn hoofd gezet en werd hij in een auto geduwd. Hem werd gevraagd zijn telefoon per direct te ontgrendelen. Toen hij weigerde werd hij naar eigen zeggen stevig vastgepakt, waarbij zijn duim op het scherm van zijn smartphone werd geduwd om deze zo te ontgrendelen.
Daarbij verwees Anouar uitgebreid naar internationale wetgeving, waaruit zou blijken dat deze manier van werken verboden is. De advocaten van T. vroegen de rechtbank zijn voorarrest te schorsen. Maar daar ging de rechter niet in mee. T. blijft voorlopig in de cel. Volgens de rechtbank is er genoeg bewijs tegen hem dat het voortzetten van zijn voorarrest rechtvaardigt.
Derk Wiersum
Derk Wiersum was de advocaat van Nabil B., de kroongetuige in het liquidatieproces Marengo, waarin Ridouan Taghi hoofdverdachte is. Aangenomen wordt dat Taghi en de zijnen met de moord op de advocaat wraak hebben willen nemen. Eerder werd ook zijn onschuldige broer doodgeschoten. Van een officiële verdenking tegen Taghi als opdrachtgever is nog geen sprake.
Lees de tweets van verslaggever Yelle Tieleman tijdens de rechtszaak hieronder terug.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUM
Huisartsen willen 60-minners prikken: ‘Zo lang sigaretten mogen, blijf ik AstraZeneca aanbieden’
Een miljoen 60-minners met medische indicatie worden toch eerder gevaccineerd, maar huisartsen willen ook andere mensen onder de 60 kunnen inenten die extra risico lopen bij corona. Ze vrezen voor verspilling van hun vaccins. ,,Het laatste wat we willen, is dat ze in de prullenbak verdwijnen.’’ Ook de Tweede Kamer wil ruimere richtlijnen. -
Na besmetting met meningokokken kan het snel gaan: ‘Het begon met oorpijn’
Meningokokkenziekte is relatief onbekend, zeldzaam en onvoorspelbaar. Word je er ziek van, dan kan dat ernstige gevolgen hebben. Toch weet bijna de helft van de ouders van jonge kinderen niet wat meningokokkenziekte is. Dat moet veranderen, vinden een expert en ervaringsdeskundigen. -
Weer in meivakantie valt tegen: regen, koude nachten en lage temperaturen
Het weekend voorafgaand aan de meivakantie is een goede voorspelling voor het verloop van de rest van de week. Echt lekker wordt het namelijk niet. Een frisse lentezon zorgt er wel voor dat het zaterdag ietsjes warmer wordt dan zondag. En Koningsdag? Die valt dit jaar koud uit. -
Neef Ridouan Taghi langer vast voor betrokkenheid moord advocaat Derk Wiersum
Anouar Taghi, de neef van topcrimineel Ridouan Taghi, blijft langer vastzitten op verdenking van betrokkenheid bij de moord op advocaat Derk Wiersum. Dat heeft de rechtbank in Amsterdam maandag besloten. Volgens de rechtbank is er voldoende reden hem langer vast te houden, voordat hij begin maart voor het eerst in de rechtbank moet verschijnen. -
Garantie op smartphones en tv's: zo zit het
Verkopers zijn niet altijd even happig om je de garantie te bieden waar je volgens de wet recht op hebt, dus we zetten de belangrijkste punten om te onthouden op een rij.
-
PREMIUM
Marc (61) zit al jaren doorbetaald thuis: ‘Dat lijkt aardig, maar dat is het niet’
Marc Goud (61) zit al vijf jaar thuis, maar krijgt gewoon doorbetaald door de gemeente Rotterdam. Hij baalt van zijn situatie. ,,Een vrij leventje waarbij niemand zich met mij bemoeit met elke maand 1800 euro op zak lijkt aardig, maar dat is het niet.’’ -
PREMIUMRECONSTRUCTIE
Taghi bouwde jarenlang imperium op in Holleeder-jaren en de politie merkte niks
Hoe kon Ridouan Taghi zo machtig worden, zonder dat de opsporingsdiensten hem in de gaten hadden? Reconstructie van de opkomst van een topcrimineel, die profiteerde van de aandacht voor anderen. -
PREMIUM
Grote Britse studie: Pfizer en AstraZeneca beschermen na één prik even goed
Zowel het AstraZeneca- als het Pfizer-vaccin zorgt al na één prik voor een sterk lagere kans om corona te krijgen. Allebei zijn ze bovendien werkzaam tegen de Britse variant. Maar: na één prik kun je nog steeds besmet raken met het virus en het is niet uit te sluiten dat je het ook nog door kan geven.