OM eist ruim 26 jaar cel tegen Ali G. voor afpersen fruithandel De Groot en aansturen aanslagplegers
Het Openbaar Ministerie eist 26 jaar en zeven maanden cel tegen Ali G. (37). Hij is hoofdverdachte in de grootschalige terreurcampagne tegen fruithandel De Groot uit Hedel.
G. staat deze week terecht voor afpersing van De Groot na de vondst van 400 kilo cocaïne in mei 2019. Het OM is ervan overtuigd dat hij meerdere mensen, van wie een aantal al is veroordeeld, aanzette tot het plegen van aanslagen op de woningen van (oud-)medewerkers en familieleden.
Dat gebeurde onder meer in Rosmalen, Kerkdriel, Hedel, Tiel en Vlijmen. In totaal linkt justitie hem aan vijftien aanslagen, waarvan er dertien te maken hebben met de fruithandel. Negen daarvan zijn in de ogen van het OM te kwalificeren als een poging tot moord. Dat leidde ertoe dat justitie met 26 jaar en 7 maanden de maximale straf eist.
De geboren Bussumer kwam kort na de eerste dreigberichten op de radar als opdrachtgever. Voor het OM staat vast dat G. achter een belangrijk deel van de sms’jes uit 2019 en 2020 zit. De ontvanger was William de Groot, toenmalig directeur bij De Groot.
,,De meeste berichten werden op enkele honderden meters van zijn huis of in elk geval vanuit zijn leefgebied - Hilversum, Naarden en Bussum - verstuurd”, zei officier van justitie Van Veen deze woensdag tijdens het requisitoir. Hij voegde eraan toe dat de diverse dreigtoestellen opvallend vaak bij G. in de buurt waren.
‘G. is een meesteroplichter’
G. zit inmiddels al 28 maanden in de cel. Justitie stelt vast dat hij ook vanuit de gevangenis doorging met zijn afpersingspraktijken en het aansturen van aanslagplegers via tussenpersonen. Dat duidde volgens het OM op een grote mate van gewetenloosheid. ,,Achter de schermen blijven en zich groot en belangrijk voordoen”, schetste collega-officier De Valk de werkwijze van ‘Lange Ali’. Hij omschreef hem ook als ‘meesteroplichter’. ,,Door zijn manipulaties zijn jonge jongens verleid om ernstige aanslagen te plegen.”
De hoofdverdachte kwam volgens de twee officieren nooit met ontlastende bewijzen op de proppen. ,,Dat wekt bevreemding omdat hij al drie jaar claimt onschuldig te zijn. Het maakt hem niet meteen geloofwaardig. De verdachte staat in heel veel van zijn verklaringen alleen.”
‘Honderden gezinnen in angst’
Het OM stond in de Arnhemse rechtbank ook uitgebreid stil bij de slachtoffers van de aanslagen en de familie De Groot. ,,Hun levens liggen overhoop”, zei officier van justitie De Valk. ,,Honderden gezinnen leven al jaren in angst en vrees in hun eigen woning. De angst dat ook zij slachtoffer kunnen worden, is met iedere aanslag en dreigbericht gegroeid. De bewoners van de Bommelerwaard zijn bang, omdat er ook vergis-aanslagen zijn gepleegd en de aanslagen ondanks arrestaties doorgingen. Deze terreurcampagne kent zijn weerga niet in Nederland.”
G. was er zelf overigens niet bij toen woensdag aan het begin van de middag de forse strafeis werd uitgesproken. Hij zou, zoals advocaat Sebastiaan van Klaveren het wat plastisch omschreef, ‘de hele EBI hebben ondergekotst’. G. poogt volgens zijn raadsman donderdag op de laatste dag van zijn proces wel weer van de partij te zijn.
De uitspraak is in september.
Volg hieronder de zittingsdag in tweets:
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUM
Niet verzekerd, nooit door rood lopen: Catharina (20) leeft al sinds haar geboorte illegaal in Nederland
Catharina Araujo Andrade (20) is geboren in het Haagse Bronovo-ziekenhuis en woont bijna haar hele leven in Nederland. Hier ging ze naar school, liep ze haar stage. Maar werken en op vakantie gaan, mag niet. Bij de huisarts moet ze contant afrekenen. Catharina is illegaal en wil dolgraag de Nederlandse nationaliteit. Maar haar aanvraag is afgewezen. -
PREMIUMReportage
Op pad met de ANWB-inspectie: ‘Nudistencampings keuren we in adamskostuum’
Zijn ze hun aantal sterren wel waard? Ieder jaar bezoeken campinginspecteurs van de ANWB liefst tweeduizend aangesloten campings, in binnen- en buitenland. De krant liep een dag mee. -
Boetegevaar voor SUV's en Tesla-rijders in Duitsland
Eigenaren van een SUV en sommige Tesla-modellen lopen in Duitsland het risico op een bekeuring. Ze zijn bij wegversmallingen in overtreding als ze op de linkerbaan rijden. -
Glas valt uit reuzenrad in Zandvoort: arrestaties en gewonden
Twee vrouwen zijn gisteravond in Zandvoort gewond geraakt door glas dat uit een reuzenrad viel. Beiden liepen letsel op aan de armen en moesten naar het ziekenhuis. Later zijn vier jonge mannen opgepakt. Het is nog niet duidelijk of het een ongelukje was of dat het glas opzettelijk vanuit een van de gondels is gegooid. -
Tikkie lanceert functie voor uitgaven van groepen: ‘We vonden dit een logische stap’
Betaaldienst Tikkie lanceert vandaag een nieuwe functie: Groepie. Daarmee kunnen groepen hun uitgaven bijhouden en de kosten van bijvoorbeeld een vrijgezellenfeest, groepsvakantie of huisboodschappen eenvoudig verrekenen met, jawel: een tikkie.
-
PREMIUM
Kies de regenton die bij jou past en laat die regen maar komen
Planten water geven, ramen lappen en zelfs de wc doorspoelen: je kunt een hoop doen met regenwater. Maar dan moet je het wel eerst opvangen. Een regenton biedt de oplossing. -
Met video
Weer logo Extinction Rebellion aangetroffen bij brand, meerdere pick-up trucks verwoest
Bij autobedrijf Millbrook's op de Ambachtsstraat in Nuland woedde maandagochtend een grote brand. Op een van de Amerikaanse pick-up trucks van de autohandelaar is het logo van Extinction Rebellion gespoten. Dat is afgelopen tijd vaker gebeurd bij autobranden in Brabant. -
PREMIUM
Opticiens waarschuwen lensdragers: ‘Zet die bril op, verkloot je ogen nou niet’
Wie contactlenzen draagt, en dan specifiek multifocale of torische lenzen, moet op tijd de eigen voorraad aanvullen. Leveringsproblemen zorgen voor wachttijden die kunnen oplopen tot een maand of twee. Het advies van opticiens? „Bestel op tijd en zorg voor een goede bril.”