Openbaar Ministerie haalt fel uit naar advocaten in moordzaak Derk Wiersum
VIDEOHet Openbaar Ministerie heeft dinsdag fel uitgehaald naar de advocaten van de verdachten in de strafzaak over de moord op advocaat Derk Wiersum. Volgens het OM hebben de raadslieden in hun maandag uitgesproken pleidooien ‘grote woorden’ gebruikt, die de vraag oproepen of daar wel goed over is nagedacht. Justitie meent dat de uitlatingen niet passen bij ‘een zaak van dit kaliber, met deze ernst en deze gevolgen’.
De advocaten van verdachten Giërmo B. en Moreno B. hebben onder meer gesteld dat justitie zich schuldig heeft gemaakt aan misleiding en dat het hele, zeer uitvoerige rechercheonderzoek ‘de prullenbak in kan’ en neerkomt op ‘een aanval op de rechtsstaat van binnenuit’.
Levenslang
,,Tjonge...” zo reageerde een van de officieren dinsdag in de extra beveiligde rechtszaal op Schiphol, tijdens de laatste dag van het proces. ,,Wij kunnen begrip opbrengen voor advocaten die stevig opkomen voor hun cliënten. Maar is over deze woorden nagedacht?”
Het OM heeft vorige week levenslang geëist tegen beide verdachten. Volgens hun advocaten ontbreekt sluitend bewijs en moet de rechtbank het duo vrijspreken.
Doodgeschoten
Advocaat Derk Wiersum (44) werd op 18 september 2019 doodgeschoten bij zijn huis in Amsterdam-Buitenveldert. Hij was raadsman van Nabil B., de kroongetuige in het omvangrijke liquidatieproces Marengo. Ridouan Taghi is hoofdverdachte in dat proces. In maart 2018 werd de broer van B. vermoord, kort nadat justitie bekend had gemaakt dat er een kroongetuigendeal met B. was gesloten. Op 6 juli jongstleden werd Peter R. de Vries in het centrum van Amsterdam neergeschoten. Hij bezweek negen dagen later aan zijn verwondingen. De Vries trad op als vertrouwenspersoon van kroongetuige B.
Naar de opdrachtgevers van de moorden wordt nog volop onderzoek gedaan. De link met het proces Marengo is daarbij nadrukkelijk in beeld.
Alternatieve scenario's
In hun pleidooien hebben de advocaten alternatieve scenario’s aangedragen. Wiersum zou mogelijk slachtoffer geworden zijn van een uit de hand gelopen beroving, waarbij de dader het zou hebben voorzien op zijn Rolex. Ook een (mislukte) ontvoering is volgens de raadslieden een mogelijkheid. Het OM veegde dinsdag de vloer aan met deze scenario’s. ‘Volstrekt onaannemelijk’, aldus het OM, want de alternatieven zijn op geen enkele manier te herleiden tot de bevindingen van de recherche in het dossier.
Het vonnis van de rechtbank staat gepland op 11 oktober. Zowel de advocaat van de nabestaanden van slachtoffer Wiersum als de advocaten van de verdachten hebben aangegeven dat zij die datum erg ver weg vinden. De rechtbank bekijkt of de uitspraak eerder kan worden gedaan. Ook zal zij zich naar verwachting eerder uitlaten over de verzoeken van de verdachten tot beëindiging van hun voorarrest.
Alleen Moreno B. maakte gebruik van zijn recht op het laatste woord. Hij herhaalde dat hij onschuldig is. ,,Ik ben geen moordenaar.”
Bekijk hier wat de advocaat van Moreno B., Geraldo Roethof, daarover zei:
Reageren kan onderaan dit artikel. Alleen reacties voorzien van een volledige naam worden geplaatst. We doen dat omdat we een debat willen met mensen die staan voor wat ze zeggen, en daar dus ook hun naam bij zetten. Wie zijn naam nog moet invullen, kan dat doen door rechts bovenaan op onze site op ‘Login’ te klikken.
Bekijk onze meest bekeken nieuwsvideo’s in onderstaande playlist:
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Met video
Jaimie Vaes: Lil Kleine sloeg Koen Kardashian blauw oog en gebroken tand toen hij voor me opkwam
Rapper Lil Kleine heeft influencer Koen van Dijk in 2021 een blauw oog en een gebroken tand geslagen toen die tijdens een ruzie opkwam voor zijn beste vriendin Jaimie Vaes. Dat stelt zij donderdag in een interview met youtuber Robbert Rodenburg. Ze smeekte Koen Kardashian, zoals hij beter bekend is, te liegen over het incident. -
Met video125
Melkveehouders leggen bom onder landbouwakkoord
Zwak het eisenpakket af voor natuur, bemesting en klimaat, anders komt er geen breed landbouwakkoord tussen regering en agrarische sector. Die eis hebben verschillende organisaties van melkveehouders vrijdag op tafel gelegd. -
Wat is de beste e-reader? En hoeveel kost zo’n digitale bibliotheek? Check hier dé aanraders van dit moment
Een e-reader is een must-have voor boekenwurmen die weinig ruimte hebben om veel boeken te stapelen. Ook qua duurzaamheid (papier- en energieverbruik) kan zo'n toestel tellen. Expert Eric van Ballegoie van technologiesite Tweakers onderwierp verschillende e-readers aan een vergelijkingstest en tipt drie modellen, per budget en type gebruiker. -
Advocaat verdachte moord Derk Wiersum: ‘We moeten geen Amerikaanse toestanden krijgen’
De 32-jarige Moreno B., volgens het Openbaar Ministerie betrokken bij de moord op advocaat Derk Wiersum, moet worden vrijgesproken. Dat betoogden zijn advocaten vandaag. Er is niet genoeg bewijs voor een veroordeling en er staat niet vast dat de daders een moord wilden plegen, menen zij. Mogelijk waren ze uit op zijn Rolex, suggereert advocaat Gerald Roethof. Vorige week eiste het OM levenslang tegen B. en medeverdachte Giërmo B. (37). Lees hieronder alles terug van de zitting van vandaag. -
OM eist levenslang tegen twee verdachten van moord op advocaat Derk Wiersum
Justitie eist levenslang tegen Moreno B. (32) en Giërmo B. (37) voor het gezamenlijk vermoorden van advocaat Derk Wiersum van kroongetuige Nabil B. Door bewust een advocaat te vermoorden en de rechtsstaat te schokken, hebben ze het recht op vrijheid verspeeld.
-
PREMIUM
Zoek de verschillen bij ‘gezamenlijk’ congres PvdA en GroenLinks: ‘De PvdA-zaal is grijzer’
Voor het eerst congresseren PvdA en GroenLinks grotendeels samen. In Den Bosch wedijveren voorstanders en critici van de linkse samenwerking om aandacht, maar winnen de voorstanders bij de stemmingen. ,,We zwemmen als makke lammetjes een trechter in!” -
-
-
Energierekening
Mariëlle woont in een oude boerderij: ‘Als het buiten vriest, kan het in huis 12 graden worden’
Hoeveel geld besteed jij aan energie in huis? Hoe probeer je de kosten omlaag te brengen? Deze vragen stellen we elke week aan een Nederlander. Vandaag: Mariëlle van der Leest - Kieboom (68) uit Reek, Noord-Brabant. -
Belasting terugkrijgen met de middelingsregeling: zo werkt het
In plaats van belasting betálen, belasting terugkrijgen. Dat kan (soms) door gebruik te maken van de middelingsregeling. Daarbij bereken je het gemiddelde inkomen van de afgelopen drie jaar en betaal je vervolgens over het gemiddelde belasting. Hoe werkt dat en wat levert het op?
70 reacties
Resterende karakters 500
Log in en reageermartien Snoeren
gert meijboom
Peter de Jong
ANN LIMBOS
Mieske Heeren