Opgepakte politieman had inzage in alle lopende infiltraties van politie in georganiseerde misdaad
De Rijksrecherche heeft een 47-jarige hoofdinspecteur van de Landelijke Eenheid van de politie gisteren aangehouden op verdenking van het schenden van het ambtsgeheim, ambtelijke corruptie en deelname aan een criminele organisatie. De man werkte als teamchef bij de Dienst Speciale Operaties en had inzicht in alle lopende infiltraties die de politie doet in de onderwereld.
Goed ingevoerde bronnen melden dat de man in het vizier van de opsporingsdiensten kwam door ontsleutelde berichten uit cryptodienst Sky. Die berichten kwamen samen met een melding van een verdachte financiële transactie van de 47-jarige politieman. Hij werkte als teamchef bij de afdeling Dienst Speciale Observaties (DSO) en was verantwoordelijk voor de technische apparatuur op de afdeling Interceptie & Sensing.
Volgens bronnen had hij zodoende inzicht in alle lopende infiltraties die undercoveragenten doen in het criminele circuit. Hij was meermaals gescreend omdat het gaat om een hoge functie met maximaal vertrouwen. ,,Het is echt een mokerslag voor ons imago. Dit komt keihard binnen,” zegt een ingewijde.
Advocaat agent: ‘Onvoldoende aanwijzingen dat hij gelekt heeft’
De advocaat van de agent, Rachel Bruinen, zegt dat het onduidelijk is waar de verdenkingen op berusten. ,,Cliënt is acht maanden geleden voor het eerst als verdachte gehoord door de Rijksrecherche. Ondanks herhaalde verzoeken en toezeggingen is de verdediging in strijd met het recht geen dossier verstrekt. Dat betekent dat het voor cliënt tot op heden onduidelijk is waartegen hij zich heeft te verdedigen.”
Volgens Bruinen is het zo dat er op dit moment onvoldoende aanwijzingen zijn dat de agent gelekt zou hebben. ,,Vandaag is cliënt opnieuw aangehouden en gehoord. Op basis van de gestelde vragen en de onderzoeksbevindingen waarmee cliënt tijdens het verhoor is geconfronteerd, ziet de verdediging onvoldoende aanwijzingen voor de betrokkenheid van cliënt bij de door het OM naar buiten gebrachte ernstige en ingrijpende beschuldigingen. Verdere mededelingen worden namens de verdediging niet gedaan.”
Een woordvoerder van het Landelijk Parket van het OM laat in een reactie weten dat de agent geen inzage zou hebben gehad in infiltraties. ,,Dat is gewoon niet zo,” aldus de woordvoerder.
DSO al langer onder vergrootglas
Dit komt keihard binnen
De DSO ligt al onder een enorm vergrootglas. In de afgelopen jaren zijn er drie zelfdodingen geweest van politiemensen die werkten bij de DSO, waar de undercoverpolitie onder valt. Verschillende leidinggevenden zijn inmiddels opgestapt, onder wie diensthoofd Marjolein Smit. De voormalige chef van de Landelijke Eenheid, Jannine van den Berg, zei eerder dat het ‘volstrekt helder’ is dat had moeten worden ingegrepen. ,,Dat is niet gebeurd. Dat maakt dat de politie – en ook ik als politiechef – zich verantwoordelijk voelt voor het overlijden van de collega en het leed dat daarmee bij zijn familie, vrienden en collega’s is aangericht.”
Jan Struijs, voorzitter van politiebond NBP, is geschrokken van het nieuws. ,,Het toont aan dat er héél snel verbetering moet komen bij de heimelijke opsporing. Dat kan niet langer wachten.” Voorzitter Gerrit van de Kamp van politiebond ACP is eveneens geschrokken. ,,Het is absoluut onaanvaardbaar. Dit is niet zomaar wat. We spreken hier over de meest vertrouwelijke operaties die we doen, waarvan criminelen nu ook kennis hebben. Er zijn geen woorden voor en het is heel ernstig. Voorlopig is de man verdachte. Een slag om de arm is daarom belangrijk, zolang het onderzoek loopt.”
Politiebonden geschrokken
Voorzitter Xander Simonis van politiebond ANPV noemt het forse verdenkingen. ,,Ik word droevig van dit soort berichten en vraag me dan af wat collega’s bezielt en waarom ze het doen? Dit is een hoofdinspecteur, maar hij moet intern en strafrechtelijk hetzelfde worden behandeld als andere collega’s die van hoog tot laag verdacht zijn van strafbare feiten.”
Simonis noem het ‘heel vervelend’ voor de politie en met name de Landelijke Eenheid die al langer onder een vergrootglas ligt. Vorige maand nog concludeerde de Inspectie voor Justitie en Veiligheid in een nieuw rapport dat de afdeling Afgeschermde Operaties van de politie, die onder meer de georganiseerde misdaad en terrorisme moet bestrijden, gebrekkig wordt aangestuurd en dat teams onvoldoende samenwerken. Uit de eerdere onderzoeken kwamen vorig jaar ook al organisatorische problemen met negatieve gevolgen voor het politiewerk en de medewerkers aan het licht. Simonis: ,,Alle rapporten waren negatief.”
Verdenking tegen teamchef
Volgens het Openbaar Ministerie heeft de DSO-teamchef vermoedelijk zeer vertrouwelijke informatie laten lekken naar een criminele organisatie. Hij is vorig jaar mei buiten functie gesteld. Onder leiding van het Landelijk Parket van het OM onderzoekt de Rijksrecherche de verdenkingen tegen de politieman. De man is vandaag na verhoor heengezonden in afwachting van de verdere resultaten van het onderzoek.
Tips
Tips over deze zaak? Mail (vertrouwelijk) naar y.tieleman@ad.nl.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
12
Skivakantie: hier zijn winterbanden en sneeuwkettingen verplicht
Heel wat Nederlanders gaan binnenkort weer met de auto op skivakantie. Maar hoe zit het met de verplichting tot winterbanden? En hoe bevestig je sneeuwkettingen? Dit zijn de belangrijkste regels. -
PREMIUM4
Lieve Debby: ‘We ruziën zelfs over het inpakken van de boodschappen, gaat onze relatie wel werken?’
Debby Gerritsen weet alles over de liefde, lust en het leven. Uit eigen ervaring en als host van de populaire podcast Over de liefde. Hier beantwoordt Debby elke week een liefdes-, lust- of levensvraag van een lezer. Deze week vraagt Sanne zich af of haar relatie niet gedoemd is om te mislukken, omdat zij en haar vriend elkaars tegenpolen zijn. -
PREMIUMmet video
417 verwaarloosde cavia’s bij vrouw uit huis gehaald: ‘Uit de hand gelopen hobby’
Liefst 417 zwaar verwaarloosde cavia’s kreeg dierennoodopvang Flappus in Zwolle afgelopen week binnen. De dieren werden uit één woning gehaald. Veel van de zeugen zijn zwanger en daardoor gaat het aantal de komende weken nog flink oplopen. ,,Ik denk wel tot duizend”, zegt dierenverzorger Sven Bosboom. ,,Dit hebben we echt nog nooit meegemaakt.” -
PREMIUM94
Renee kan geen kronen in haar mond laten zetten omdat het veel te duur is: ‘Kan het niet betalen’
Veel mensen mijden zorg omdat het te duur is, zo signaleert FNV op basis van een enquête. Renee van der Elburg (59) uit Ridderkerk is een van de mensen die zorg mijdt. Haar tandarts adviseert haar kronen, maar daar heeft ze het geld niet voor. -
PREMIUM
Geen overlast van enorme asielboot, tóch stemmen veel inwoners Velsen tegen verlenging
De bijna duizend asielzoekers op de enorme veerboot aan de kade in Velsen-Noord zorgen niet voor overlast, toch stemmen veel omwonenden straks tegen verlenging van het contract. ,,De gemeente en Den Haag hadden beloofd dat het maar voor een half jaar was.”
-
Getest: Dit is de beste vrijstaande vaatwasser
Wat is de beste vrijstaande vaatwasser? En welke heeft de beste prijs-kwaliteitverhouding? De Consumentenbond geeft antwoord. -
-
-
Rijstevlaai en soezen: dit kan iedere beginnende thuisbakker maken
Iedereen is gek op zoetigheid. Natuurlijk kan je hiervoor naar de bakker bij jou om de hoek gaan, maar veel bakrecepten kun je heel makkelijk zelf maken. Twee patissiers geven inspiratie voor de makkelijkste bakrecepten waar iedereen mee aan de slag kan. -
Uitzetten afgewezen asielzoekers blijft moeizaam, 2550 vliegtickets geannuleerd
Steeds meer asielzoekers mogen in Nederland blijven. De instroom van nieuwe asielzoekers was in 2022 het hoogst in jaren. Het percentage asielzoekers dat mag blijven ook. En het aantal ongewenste vreemdelingen, waaronder afgewezen asielzoekers, dat Nederland verliet, daalde. Ook moesten 2550 al geboekte vliegtickets worden geannuleerd.