Pakistaan Junaid (27) ‘wilde enkel cartoonwedstrijd Wilders stoppen’
VIDEODe 27-jarige Pakistaan Junaid I., die ervan wordt verdacht dat hij een terroristische aanslag wilde plegen op Geert Wilders, kwam naar Nederland met het doel een cartoonwedstrijd te stoppen. Maar, benadrukte hij vandaag in de rechtbank: ,,Het was nooit mijn bedoeling om iemand van het leven te beroven. Ik heb niks tegen Wilders en ook niks tegen de Nederlandse maatschappij.”
PVV’er Wilders had een cartoonwedstrijd voor spotprenten van de profeet Mohammed uitgeschreven. De Pakistaan zwierf al jaren door Europa. In Frankrijk hoorde hij over de wedstrijd en vertrok naar Nederland. ,,Met Gods wil zal ik die hond naar de hel sturen", beweert hij in de dreigvideo die hij op 27 augustus vorig jaar opnam in fastfoodrestaurant Burger King op station Den Haag. Op die video was hij zelf volledig herkenbaar, met een nogal opvallend jack aan. En hij zette die video ook nog eens openbaar online op Facebook.
De video is door 153.000 mensen gezien, 14.000 keer gedeeld en 1100 keer van commentaar voorzien. 31.000 mensen klikten op like. I. liet de rechter weten dat hij emotioneel was toen hij de video opnam. Hij had honger en dorst en was al een paar dagen dakloos in Nederland. Maar het was nooit zijn plan Wilders iets aan te doen, zei hij nogmaals.
Rugtas met spullen
Hij is een gepassioneerd vlogger, wilde beroemd worden op sociale media
Het Openbaar Ministerie gelooft dat echter niet. Op de telefoon van I. zijn onder meer bewerkte foto’s van Wilders gevonden, bijvoorbeeld waarop het lijkt alsof de politicus is onthoofd. Via een chat op zijn telefoon heeft hij een kennis laten weten dat hij onderweg naar Nederland is om “de hond van zijn leven te beroven”. Zijn rugtas met spullen “die hij nodig heeft om de missie te voltooien” is nog altijd spoorloos. Volgens I. zat er alleen maar kleding in en had hij het ergens weggegooid omdat hij niet meer met een zware tas wilde sjouwen.
Een deskundige oordeelde dat de Facebookvideo wel degelijk als een aankondiging voor een aanslag kan worden geïnterpreteerd. Een dag na de opname, op 28 augustus vorig jaar, werd hij aangehouden op het Haagse station. Sindsdien zit hij in de cel.
Tijdens eerdere tussentijdse zittingen in de rechtbank zei Junaid ook dat hij geen aanslag wilde plegen, maar ‘alleen wilde demonstreren’. Zijn advocaat: ,,Hij is een gepassioneerd vlogger, wilde beroemd worden op sociale media. Hij postte er ook over zijn werk in Italië, waar hij pizza’s bakte.”
Tegenstrijdigheden
Junaids verhaal zit vol tegenstrijdigheden. I. zou ongeschoold zijn, maar op zijn Facebookpagina vermeldt hij gestudeerd te hebben aan een Pakistaanse universiteit. Hij zegt alleen te hebben willen demonstreren in Nederland, maar als een van de 2633 reacties op zijn video stelt ‘U moet hem onthoofden!’, antwoordt hij: ,,Dat zal ik doen met Gods wil.”
I. ontkent alle terroristische motieven, liet hij eerder al weten. De Pakistaan zit vast op de terroristenafdeling van de gevangenis in Vught, ondanks verzoeken van zijn advocaat om een minder zwaar regime. ,,Het is zonneklaar dat I. geen terrorist is”, zei zijn advocaat tijdens een voorbereidende zitting. ,,Hij heeft het heel zwaar in het regime. Hij wordt drie keer per dag gevisiteerd en bij ieder transport gekneveld.”
Positief imago
I. meent dat hij in zijn thuisland Pakistan een ‘positief imago’ heeft gekregen door de zaak. ,,Door mijn toedoen is de cartoonwedstrijd die Wilders wilde organiseren gestopt.” De voorzitter van de rechtbank hoorde het verhaal van Junaid I. met ongeloof aan. ,,Meneer I., u wordt verdacht van bedreiging met een terroristisch misdrijf en opruiing. Zegt u nu dat u hierdoor een positief imago heeft gekregen?” I. antwoordde dat met het stoppen van de cartoonwedstrijd het positieve imago van de islam naar voren komt in Pakistan. Als hij vrijkomt, wil hij dat graag verder gaan uitbouwen, vertelde hij de rechter.
De 27-jarige I. is maandag uitgebreid aan het woord in de rechtbank. Zijn antwoorden worden door een tolk uit het Urdu vertaald. De rechter moet de tolk regelmatig manen om kortere stukken tekst te vertalen, zodat I. niet te lang achter elkaar aan het woord is.
Dit soort types zorgen ervoor dat ik deze maand al 15 jaar mijn vrijheid kwijt ben
De rechtszaak duurt twee dagen. Vandaag wordt de zaak inhoudelijk behandeld. Morgen volgt de strafeis van het OM. Dan zal ook Geert Wilders in de rechtbank aanwezig zijn om indien mogelijk “de verdachte in de ogen te kijken”. ,,Dit soort types zorgen ervoor dat ik deze maand al 15 jaar mijn vrijheid kwijt ben", aldus de politicus.
De rechtbank Den Haag is voor deze zaak uitgeweken naar de extra beveiligde locatie op Schiphol.
Lees hier meer over wie die Pakistaan is.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Energierekening
Ad: ‘Ik heb zelf ventilatoren onder de radiator geklikt voor optimale verwarming’
Hoeveel geld besteed jij aan energie in huis? Hoe probeer je de kosten omlaag te brengen? Deze vragen stellen we elke week aan een Nederlander. Vandaag: Ad Voermans (66) uit Rijen, bij Breda. -
PREMIUM46
Reiziger mijdt Schiphol: boekingssites zien run op tickets vanaf Eindhoven en Rotterdam
Om zeker te zijn van een vliegtuigstoel mijden Nederlandse vakantiegangers het door personeelsproblemen geplaagde Schiphol. Op boekingssites zijn vliegreizen vanuit Rotterdam en Eindhoven erg in trek. Groningen en Maastricht verwelkomen extra reizigers met open armen. -
podcast
Over de ‘fucking’ linkse fusie en waarom het kabinet het niet over racisme wil hebben
Het mag nog geen fusie heten, maar de samenwerking tussen PvdA en GroenLinks wordt steeds inniger en dat is best een goed idee denken experts. Het kabinet worstelt ondertussen met de definitie van racisme en met het tekort aan woningen, ook voor vluchtelingen. -
Video
OM: bedreiger van Wilders had gruwelijke beelden op zijn telefoon
De Pakistaan Junaid I., die ervan wordt verdachte een aanslag te hebben willen plegen op Geert Wilders, had op zijn telefoon ‘gruwelijke, bewerkte beelden’ van de politicus staan. Dat meldde justitie vanochtend in een rechtszitting tegen de man. Ook is de politie nog op zoek naar een persoon die samen met de Pakistaan reisde. -
PREMIUM
Goedkoop tanken? Volgende week loont het zelfs om 200 kilometer om te rijden
De brandstofprijzen gaan volgende week in Duitsland zo hard omlaag, dat het prijsverschil met wat je bij een Nederlands tankstation betaalt gigantisch wordt. Vanaf woensdag geldt in Duitsland een adviesprijs van 1,72 euro per liter, minimaal 40 cent minder dan in Nederland. Loont het om daarom naar Duitsland te rijden voor een tankbeurt?
-
Wilders-bedreiger is naam van tweede verdachte ‘vergeten’
Al twee maanden is de politie op zoek naar een mysterieuze, tweede verdachte in de spraakmakende bedreigingszaak tegen PVV-leider Geert Wilders. Vandaag vertelde de hoofdverdachte, de Pakistaan Junaid I., voor de rechter dat hij diens naam ‘vergeten’ is. Lees de zaak hieronder terug via de tweets van verslaggever Cyril Rosman. -
2
Zo zet je gezichtsherkenning en vingerafdrukscanner van je telefoon snel uit
Je smartphone ontgrendelen met je gezicht of vingerafdruk klinkt veilig, maar in geval van nood kan het juist een beveiligingsrisico zijn. Iemand kan onder dwang je gezicht scannen of onopgemerkt je vingerafdruk bemachtigen. Gelukkig kun je dit voorkomen. -
PREMIUM
Junaid I. wilde Geert Wilders naar de hel sturen
Hij kwam speciaal naar Nederland om de cartoonwedstrijd te stoppen die Geert Wilders wilde houden. ,,Met Gods wil zal ik die hond naar de hel sturen.” Vandaag staat Junaid I. voor de rechter voor het willen plegen van een aanslag. Wie is die Pakistaan?