Planbare zorg in ziekenhuizen wordt verder afgeschaald
De planbare zorg in ziekenhuizen komt verder in de knel. Het Landelijk Netwerk Acute Zorg (LNAZ) heeft demissionair zorgminister Hugo de Jonge gevraagd fase 2D uit het opschalingsplan te bekrachtigen, meldt een LNAZ-woordvoerder. ,,Ik zou fase 2D nu nog niet willen betitelen als de fase voor code zwart, omdat daarbij sprake is van de mogelijkheid op te schalen naar 1350 ic-bedden. Zover is het nog niet”, aldus de woordvoerder.
Fase 2D houdt in dat landelijk de kritieke planbare zorg wordt afgeschaald. Het gaat om operaties en behandelingen die binnen zes weken zouden moeten worden uitgevoerd, zoals chemotherapie of niertransplantaties. Ook Defensie en het Rode Kruis kunnen worden ingezet. Een woordvoerder van het ministerie van VWS kan woensdagavond niet met zekerheid zeggen of het verzoek van de LNAZ om fase 2D af te kondigen, al binnen is gekomen.
Naar aanleiding van het verzoek zal demissionair zorgminister Hugo de Jonge bekijken of aan alle criteria hiervoor is voldaan en zal hij die fase officieel afkondigen. Zijn voorganger Tamara van Ark deed dat ook in januari van dit jaar.
Code zwart
De LNAZ en de ziekenhuizen hebben in verband met de pandemie het opschalingsplan opgesteld voor het geval de zorg overbelast raakt door de toestroom van coronapatiënten. Op deze manier wordt personeel vrijgespeeld om te helpen bij de coronazorg.
De laatste fase, crisisfase 3, staat bekend als code zwart. Ziekenhuizen verlenen dan nog alleen acute zorg en moeten daarin soms keuzes maken. In 3A en 3B wordt triage toegepast door artsen op medische gronden, over wie er het eerst geholpen worden. 3C betekent dat keuzes aan de orde kunnen zijn over wie mogelijk niet kan worden geholpen.
De afgelopen weken bevonden de ziekenhuizen zich in fase 2C: ziekenhuizen hebben reguliere planbare zorg afgeschaald, zoals heup- en knieoperaties en cosmetische operaties.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Verdachte van ongeluk waarbij gezin omkwam filmde dat hij 250 km/u reed: ‘Hij bleef accelereren’
Zevenbergschen Hoek, Raamsdonksveer, Breda, Sprang-Capelle -
PREMIUM
Nietsvermoedend fietste Henk naar zijn werk, tot een ‘terrorbuizerd’ klauwen in zijn hoofd zette
De auto pakken naar de boerderij die op ongeveer 5 kilometer van zijn huis ligt? Het zou een oplossing kunnen zijn, maar Henk van Vulpen (65) uit Hoogland peinst er niet over. Hij geniet intens van het fietstochtje dat hij drie keer per dag maakt naar zijn werk. Al zit hij sinds dinsdagochtend wel iets minder onbevreesd op zijn fiets. ‘Ik riep nog ‘klootzak!’’Hoogland -
5
Vol inzetten op leven met een gezond gewicht
Overgewicht is vaak ongezond en kost ons vroeg of laat veel geld. Tijd om in te grijpen, schrijft onze hoofdredacteur Rennie Rijpma. -
PREMIUMzes vragen19
Een zonneboiler levert gratis warm water: in zoveel jaar verdien je hem terug
Ondanks stijgende prijzen en langere levertijden blijven zonnepanelen als warme broodjes over de toonbank vliegen. Terwijl zonneboilers maar mondjesmaat worden verkocht. Is dat terecht? Zes vragen over de potentie van een zonneboilersysteem op je dak. -
Met video
VDL Nedcar kondigt massaontslag aan: eerst 1800 banen weg, mogelijk volgend jaar nog meer
Bij autofabrikant VDL Nedcar in het Limburgse Born verdwijnen per 1 november 1800 banen. Dat heeft het bedrijf donderdagochtend bekendgemaakt. De fabriek heeft een aflopend contract met BMW, en heeft vanaf begin volgend jaar flink minder werk. Bij het bedrijf werken 3950 mensen.Born
-
PREMIUMTips
Juni voor veel gezinnen stressvolle maand: ‘Werk als team om de hectiek aan te kunnen’
-
-
-
PREMIUM
Geen vet eten om hartkwaal te voorkomen? Een hardnekkige fabel, zegt cardioloog
Wat veroorzaakt hartaandoeningen, en hoe houd je je hart gezond? Daar gaan meerdere adviezen en wijsheden over rond. Cardioloog Janneke Wittekoek vertelt wat er waar is van zes veelgehoorde stellingen over hartgezondheid. -
PREMIUMmet poll34
Honderden ‘heksen’ onschuldig gedood, tóch wordt er lollig over gedaan: ‘Slachtoffers verdienen monument’
Er wordt veel te lacherig gedaan over de heksenvervolging. Dat vindt Stichting Nationaal Heksenmonument, die ijvert voor een landelijk monument ter nagedachtenis aan de honderden mensen die de voorbije eeuwen omkwamen door heksenvervolging.Oudewater, Amsterdam