‘Rechter had zich uit zaak moeten terugtrekken vanwege privé-contact met Joris Demmink’
Een Haagse rechter ligt onder vuur vanwege zijn rol in een vermeende misbruikzaak waarin ook oud-topambtenaar van justitie Joris Demmink wordt genoemd. Een foto toont aan dat de rechter Jan Wolter Wabeke privécontact had met Demmink. Volgens hoogleraar Theo de Roos had de rechter zich daarom uit de zaak moeten terugtrekken.
Delen per e-mail
Wabeke zou tegen het radioprogramma hebben gezegd dat hij Demmink helemaal niet kende. Later veranderde hij die uitspraak, toen bleek dat Argos een privéfoto uit de jaren negentig in handen heeft waarop Demmink bij Wabeke thuis te zien is.
In een reactie bevestigt Demminks advocaat Harro Knijff dat Wabeke en Demmink in de jaren negentig elkaar ,,een aantal keren, ook privé, hebben ontmoet.”
Volgens hoogleraar straf- en procesrecht Theo de Roos had Wabeke zich moeten verschonen vanwege het privécontact. De Roos, zelf oud-raadsheer, zegt in Argos: ,,Ik zou er niet over piekeren om zo’n zaak te behandelen. Absoluut niet.”
Misbruikt
Omdat de inmiddels gepensioneerde rechter Wabeke zelf in opspraak is geweest vanwege een vermeend misbruikschandaal, dat hij zelf met klem ontkent, zei hij geen zedenzaken te behandelen. Toch boog Wabeke zich in 2015 over een zedenzaak, zo onthulde radioprogramma Argos eerder.
De zaak draait om het bizarre verhaal van het destijds minderjarige meisje Lisa (niet haar echte naam). Ze beweert herhaaldelijk te zijn misbruikt door haar vader en een groep mannen, onder wie voormalig topambtenaar van justitie Joris Demmink. De advocaat van Joris Demmink noemt het verhaal ,,complete onzin.”
De tiener zegt dat ze door de verkrachtingen zwanger is geraakt en een kindje heeft gekregen, dat volgens haar in het bos is begraven. Het meisje is in die tijd meerdere keren bij een huisarts geweest omdat haar buik dik en hard was. De dokter sloeg niet aan op een zwangerschap en schreef laxeermiddelen voor.
Hoewel Lisa’s verhaal onrealistisch klinkt, waren er vreemde dingen aan de hand. Op computers van het gezin zijn kinderpornografische afbeeldingen gevonden. En twee gynaecologen verklaren na medisch onderzoek dat het meisje een bevalling heeft gehad. Dit was nog niet bekend toen het Hof de artikel 12 procedure behandelde.
‘Buitengewoon vreemd’
Haar moeder Marlies wil al jaren dat de politie onderzoek doet naar de vermeende verkrachtingen, maar haar aangiftes werden geseponeerd of niet in behandeling genomen. Daarop startte ze een artikel 12-procedure, waarmee het Openbaar Ministerie kan worden gedwongen tot vervolging over te gaan.
Het Gerechtshof in Den Haag, onder voorzitterschap van Wabeke, wees deze artikel 12-procedure in 2015 af. Dat deed het Hof zonder het horen van de betrokkenen als Lisa en haar vader. Hoogleraar strafrecht Theo de Roos noemt dat in een uitzending van Argos deze zaterdagmiddag merkwaardig. ,,Het is heel uitzonderlijk en in gevoelige zaken ook ongewenst dat het zonder horen van klager en beklaagde wordt afgedaan.”
Het verloop van de artikel 12-procedure noemt De Roos ‘buitengewoon vreemd’. Waar de advocaat van Lisa om uitstel had gevraagd, is dat verzoek niet in behandeling genomen. De advocaat kreeg plotseling de beslissing van de zaak in de postbus. ,,Niet best voor het aanzien van de rechtspraak als het op zo’n manier wordt behandeld”, zegt De Roos in Argos. ,,Zoals het hier is gegaan, is het heel erg onbevredigend. Zeg maar rustig superslecht. Dat kan natuurlijk helemaal niet. Dat je het zo afdoet.”
‘Niet raar’
In een eerdere reactie zei Jan Wolter Wabeke dat hij het niet raar vindt dat hij deze zaak heeft behandeld. ,,Dit was geen kindermisbruikzaak. Een artikel 12-procedure is er om te controleren of het Openbaar Ministerie een juiste beslissing heeft genomen om niet te vervolgen. Het bleek dat er in deze zaak maar één bron was en dat was het meisje zelf. Op één bron kan geen vervolging plaatsvinden. Dat is een technische afweging.”
Volgens Wabeke hebben ‘in totaal wel acht’ rechters zich over de zaak van Lisa gebogen. Steeds leidde dat tot een afwijzing van de zaak. Hij vindt het vervelend dat hij er nu juist uitgepikt wordt. ,,Ik heb nooit iets met kinderen gehad. Dit verhaal blijft mij nu al jaren achterna zitten. Het is kletskoek.’'
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUMCOLUMN5
Ik ben niet zo van mensen doodzwijgen, tenzij ze evident een gevaar voor de samenleving vormen
Özcan Akyol schrijft drie keer per week over wat hem bezighoudt. -
10
RIVM: oprukkend RS-virus is nu epidemie, ongebruikelijk in deze tijd
Het aantal meldingen van het RS-virus is de afgelopen weken hoger dan gebruikelijk voor deze tijd van het jaar, bevestigt het RIVM na berichtgeving van het Nederlands Dagblad. Omdat er in de tweede week van juni 21 meldingen werden gedaan en afgelopen week 37, is er zelfs sprake van een epidemie. -
PREMIUM31
NOS-directeur ergert zich aan vele talkshows: ‘Het is één groot meningencircus geworden’
Nu corona steeds meer naar de achtergrond verdwijnt, maakt de NOS de balans op. Omroepbaas Gerard Timmer over een roerig jaar, de agressie naar journalisten en ‘het meningencircus’ waar hij zich aan stoorde. -
PREMIUMReconstructie
Ministers doen boekje open over frustraties: kabinet verkeek zich op eerste prik
Het kabinet heeft zich pijnlijk verkeken op de start van de vaccinatiecampagne. Door niet te kiezen voor een snelle ‘symbolische’ eerste prik kleeft er nog altijd een faalfactor aan het prikprogramma, terwijl Nederland de schade allang heeft ingehaald. De weg naar heropening was eveneens een worsteling, met een felle strijd over lockdownregels en frustraties in het kabinet. Ministers doen een boekje open. ,,We hadden geen idéé wat het precieze effect was.’’ -
VIDEO
Burgemeesters boos om coronakritiek Hugo de Jonge: ‘Ik voel mij echt genomen’
Meerdere burgemeesters reageren boos op uitspraken van demissionair coronaminister Hugo de Jonge, die donderdag in de Tweede Kamer heeft gezegd dat burgemeesters bij de tweede coronagolf te lang hebben gewacht met het nemen van regionale maatregelen. Volgens De Jonge is er ‘geen sprake van kritiek’.
-
PREMIUM
Max (23) leent maximaal om cryptovaluta te kopen: ‘Steek geld liever in toekomst dan in bier’
De cryptomarkt beleeft lastige maanden. Maar dat is voor de fanatieke coiners geen reden tot paniek. ,,Mensen verwachten binnen 2 weken van 500 euro 5000 euro te maken. Zo werkt het niet. Je moet niet voor het snelle geld gaan. Als je jouw coins 5 tot 10 jaar vasthoudt, zal je succesvol zijn.” -
Gemist? Efteling verwijdert Monsieur Cannibale en Kamer wil Amber Alert behouden
Eftelingattractie Monsieur Cannibale maakt na 33 jaar plaats voor Sindbad de Zeeman. De donkere kannibaal werd (vooral ook in het buitenland) gezien als ‘racistische stereotypering’. En de Tweede Kamer wil dat Amber Alert behouden blijft. Dit zijn de belangrijkste nieuwsonderwerpen van donderdag 24 juni. -
Zorgen over de poepluier van je baby? ‘De kleur verschilt altijd ontzettend’
Wanneer moeten er alarmbellen gaan rinkelen bij een poepluier van je baby? Dat is een vraag die iedere nieuwe ouder zich wel een keertje stelt. Om je het wat makkelijker te maken, heeft Nutricia een app ontwikkeld waarin je met een foto de poepluier van je baby kunt checken.