Rokers slaan pakjes in: vanaf vandaag zijn mentholsigaretten verboden
Het was maandag de laatste kans om mentholsigaretten in te slaan. Sinds dinsdag geldt namelijk een verbod op de verkoop en productie ervan. Uit een rondgang van deze site blijkt dat rokers nog snel de laatste pakjes kochten.
Het Europese Hof oordeelde in 2016 al dat de verkoop van sigaretten met muntsmaak verboden mag worden. Daarom wordt in de oudste tabakswinkel van Groningen momenteel flink ingeslagen. ,,Vanavond houd ik niet meer dan 20 pakjes over hoor”, stelt eigenaar Lucas Minke van de Primera.
Bij alle rokers is inmiddels het nieuws doorgedrongen dat het verkoopverbod morgen (in heel Europa) ingaat. Dat merkte Minke eind vorige week al. ,,Bepaalde favoriete producten raakten op omdat de productie vroeg is gestopt. Dan herinnert iedereen zich opeens dat dinsdag de laatste dag is. Dat dit verbod er zou komen was al langer bekend. Ze lopen hier met tien tot twintig pakjes per man de deur uit.”
Run op mentholsigaretten
Een verkoopster van tabakswinkel 't Sjoppie in Rotterdam-Zuid durft wel te zeggen dat er een run is op mentholsigaretten. ,,Tja, in plaats van één nemen ze nu drie pakjes mee. En gister verkocht ik elf pakjes aan een persoon.”
Volgens de medewerkster heeft haar baas de laatste tijd extra partijen sigaretten met muntsmaak ingekocht. ,,Daar vroegen klanten zelf ook om. Die zagen aan onze borden en reclame dat het verbod eraan ging komen.” Of het verbannen werkelijk nuttig is betwijfelt ze.
‘Lekkere' aroma
De voornaamste reden voor het verbod ligt bij het ‘lekkere’ aroma van de sigaret. De EU heeft als doel om roken en rookverslaving tegen te gaan. Het Europees Parlement meldde in 2016 dat meer dan één op de vier Europeanen rookt. Al eerder werden andere smaken dan tabak en menthol in sigaretten verboden.
Na vandaag is het gedaan. Hierna kan je ze alleen nog maar illegaal krijgen
Janwillem Burgering, van de tabaksbranche, gokt dat mentholrokers zullen overstappen naar de e-sigaret. ,,Daar heb je wel smaakjes. Maar het gezondste is natuurlijk om helemaal te stoppen.” Wat er gebeurt met de pakjes die overblijven? ,,Die mogen winkeliers terugsturen naar de fabrikant. Die zal ze vernietigen.”
Klein deel rookt menthol
Volgens de voorman van de tabaksdetailhandel raakt het verbod eigenlijk maar een klein deel van de rokers ,,Ik denk dat nog geen 10 procent menthol rookt. De meeste klanten en winkeliers waren goed op de hoogte. Er zullen vast geen rijen voor de deuren van tabakswinkels staan.” Bij de supermarkten zijn geen signalen binnengekomen dat er 'extra vraag zou zijn’ meldt een een woordvoerster van de branchevereniging.
Jan Hein Sträter, directeur van de Vereniging Nederlandse Sigarettenfabrikanten, kan zich voorstellen dat er een grotere toeloop is. ,,Want het houdt echt op. Na vandaag is het gedaan. Hierna kan je ze alleen nog maar illegaal krijgen.”
Tankstations en supermarkten moeten de verkoop van sigaretten liefst komend jaar al razendsnel gaan afbouwen tot nul.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUMTaboe is weg35
Mijlpaal in strijd tegen tinnitus: sterke stijging in verkoop oordoppen
Oordoppen zijn populairder dan ooit. Audiciens en leveranciers zien de verkoop van gehoorbescherming op maat het laatste half jaar exploderen, blijkt uit onafhankelijk onderzoek. Deskundigen spreken van een mijlpaal en een ‘keerpunt in onze bewustwording’. -
10
Skivakantie: hier zijn winterbanden en sneeuwkettingen verplicht
Heel wat Nederlanders gaan binnenkort weer met de auto op skivakantie. Maar hoe zit het met de verplichting tot winterbanden? En hoe bevestig je sneeuwkettingen? Dit zijn de belangrijkste regels. -
Getest: Dit is de beste vrijstaande vaatwasser
Wat is de beste vrijstaande vaatwasser? En welke heeft de beste prijs-kwaliteitverhouding? De Consumentenbond geeft antwoord. -
Rijstevlaai en soezen: dit kan iedere beginnende thuisbakker maken
Iedereen is gek op zoetigheid. Natuurlijk kan je hiervoor naar de bakker bij jou om de hoek gaan, maar veel bakrecepten kun je heel makkelijk zelf maken. Twee patissiers geven inspiratie voor de makkelijkste bakrecepten waar iedereen mee aan de slag kan. -
PREMIUM
De goudmijn tabak verdwijnt uit de super, waar moet de roker nú naartoe?
Lichte paniek en ook wel boosheid bij supermarkten en pompstationhouders in Nederland: de goudmijn die tabak heet, dreigt te verdwijnen uit de schappen. Miljarden euro’s sluizen weg, waar trekt de roker nu naartoe?
-
PREMIUMhuisarts vertelt
Na mijn bezoek gaat het goed met mevrouw Sil, en ik voel me ook beter
Voor onze rubriek Huisarts Vertelt schrijft Rutger Verhoeff wekelijks over patiënten die hem raken. Deze week brengt hij een verrassend huisbezoek. -
-
-
Kamer gaat zelf over contact met tabaksbranche
Kamerleden mogen zelf beslissen of ze zich aan de richtlijnen houden voor contact met de tabaksindustrie. Strenge aanwijzingen van het kabinet voor ministeries, provincies en gemeenten gelden niet voor de Tweede Kamer. -
Waarschuwing voor dichte mist, code geel in zuidwesten
In het zuidwesten van het land komt plaatselijk dichte mist voor. Het KNMI heeft dinsdagochtend voor Noord-Brabant, Zeeland en Zuid-Holland tot 09.00 uur code geel afgekondigd.