Rookmelderplicht vanaf 1 juli komt te vroeg voor veel woningcorporaties
Niet alle 2,3 miljoen huurwoningen van woningcorporaties hebben voor 1 juli rookmelders, hoewel dat vanaf die datum wel verplicht is. Dat zeggen corporaties en koepelorganisatie Aedes.
De vertraging komt mede door de coronacrisis omdat fabrieken in China vanwege lockdowns daar stillagen. Ook waren veel rookmelders via een collectieve aanbesteding van wel tweehonderd corporaties besteld bij een fabriek in Oekraïne.
Leveringen vanuit dat land zijn door de inval van Rusland eind februari niet meer mogelijk. Corporatie Vestia spreekt van ‘een ongelukkige timing, een vervelende samenkomst van omstandigheden en overmacht’.
Ook de Haagse corporatie Staedion geeft aan dat de levering van rookmelders voor problemen zorgde. Staedion denkt nog in ongeveer 5000 van zijn 37.000 woningen na 1 juli zo’n apparaatje te moeten plaatsen. Daarbij zit ook een aantal woningen waarvan de bewoners niet thuis waren toen de corporatie de rookmelders wilde plaatsen en mensen die niet mee willen werken aan de plaatsing.
Krappe deadline
Per 1 juli moet op elke verdieping van een bestaand huis een rookmelder hangen. Nieuwbouwwoningen moeten al sinds 2003 verplicht rookmelders hebben. Uit eerder onderzoek van Interpolis bleek al dat zo’n 17 procent van de huishoudens in Nederland nog geen rookmelder had. Onder huurders was dat percentage met 20 procent nog iets hoger. Aedes gaf eerder al aan dat de deadline van 1 juli krap zou worden.
Het is niet bekend om hoeveel woningen en om hoeveel corporaties het precies gaat, omdat dit volgens Aedes niet wordt bijgehouden. De koepelorganisatie benadrukt wel dat de corporaties had aan het werken zijn om de rookmelders te installeren.
Te weinig personeel
Ook is het nog de vraag of er genoeg personeel is om de rookmelders te installeren, zegt een woordvoerster. Zoals zoveel branches kampen corporaties ook met personeelstekorten. Bij Vestia speelt dit naar eigen zeggen niet, maar bij veel andere corporaties is montage een bijkomend probleem, zo klinkt het.
Bij Ymere, dat actief is in onder meer Amsterdam, Almere en Haarlem, lopen ze daar inderdaad tegenaan. Die corporatie hing een paar jaar geleden al rookmelders op, maar in ruim 6000 van de circa 73.000 woningen lukte dat nog niet omdat de bewoners niet meewerkten. Door te weinig personeel lukt het nu niet om de resterende woningen voor 1 juli allemaal aan te pakken.
Daarentegen zijn er ook corporaties die geen problemen voorzien. Het Utrechtse Mitros zegt bijvoorbeeld op schema te liggen. ,,We zijn alleen nog bezig om rookmelders te installeren bij mensen die niet thuis waren of de deur niet opendeden toen wij langskwamen”, laat een woordvoerster weten. Mitros heeft 28.000 woningen.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
4
Kabinet trekt portemonnee om wintervoorraad gas beter te vullen
Het kabinet wil de gasberging Bergermeer in Noord-Holland veel verder vullen voor het komende winterseizoen dan aanvankelijk de bedoeling was. Het doel gaat omhoog van 68 procent naar 90 procent. Om dat te bereiken is een extra subsidiebedrag van 210 miljoen euro beschikbaar, meldt energieminister Rob Jetten. -
Al vóór de Sywert-deal werd het ministerie gewaarschuwd voor ‘extra opslag’ op prijs
In aanloop naar de mondkapjesdeal die Sywert van Lienden multimiljonair maakte werd het ministerie al gewaarschuwd voor een te hoge prijs. ‘Een opslag op de prijs bovenop de bekende opslag'. -
Weer protest in Albergen, hoop bewoners op ‘wegkapen’ asielhotel nog niet gedoofd
De koopovereenkomst voor het ‘asielhotel’ in Albergen mag dan zijn getekend, inwoners leggen zich er niet bij neer. Geld om het hotel weg te kapen is geen probleem, zeker nu uit alle hoeken van Nederland hulp wordt aangeboden. Vanavond zijn weer veel protesterende mensen op de been bij ‘t Elshuys, waar 300 asielzoekers een onderkomen moeten vinden. -
Twee nieuwe maatregelen staan klaar om aanhoudende droogte te beperken
Er komen mogelijk extra maatregelen voor vaarwegen in verband met de aanhoudende droogte. Dat meldt het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat. Naar verwachting zullen vanaf volgende week de droogte en de effecten ervan verder toenemen. -
PREMIUM
Waarom je wel en niet je huis zou moeten verhuren
Je kunt er een aardige bijverdienste aan hebben, maar het idee dat er vreemden in je bed slapen is voor jou misschien een stap te ver. De voors en tegens van je huis verhuren.
-
PREMIUM
Rookmelder is vanaf 1 juli verplicht op élke woonlaag: hier moet je op letten
Waar rook is, is behalve vuur hopelijk ook een brandmelder. Op elke verdieping van het huis, want dat moet vanaf 1 juli in álle Nederlandse woningen. -
PREMIUM
Acute kiespijn ’s nachts? Dan kan je zomaar een flinke rit staan te wachten
Acute kiespijn of tandpijn? Tand afgebroken of een kroon eruit gevallen? Door personeelsproblemen bij spoedartsen moet je voor hulp buiten de reguliere openingstijden van de tandarts regelmatig steeds verder rijden. Het overkwam René Heus uit Apeldoorn. ,,Naar Deventer? Kan dat niet gewoon in Apeldoorn?” -
Energierekening
Ferdi: 'We hebben geen afwasmachine. Echt, klinkt raar hè? Ik zou niet weten waarom’
Hoeveel geld besteed jij aan energie in huis? Hoe probeer je de kosten omlaag te brengen? Deze vragen stellen we elke week aan een Nederlander. Vandaag: Ferdi Verberk (57) uit Sint Anthonis.