Rutte: ‘Wees nou blij dat we een kroonprinses hebben die zelf zo’n brief stuurt’
video'sPremier Rutte zegt dat prinses Amalia ‘een indrukwekkende brief’ heeft geschreven. Hij vindt het niet nodig om de wet te veranderen waarin is geregeld welke toelage leden van het Koninklijk Huis krijgen. ,,Ga dit nou niet problematiseren. Dit is alleen maar goed nieuws, dat ze dit zo zelf doet.’’ Ook anderen zijn vol lof over het besluit van Amalia.
Volgens Rutte is er geen politieke druk op Amalia uitgeoefend om af te zien van haar toelage. ,,Het is echt haar besluit’’, stelt de premier. ,,De wet blijft ook de wet. Zij maakt deze keuze. Ik kan er alleen maar begrip en waardering voor hebben. Wees nou blij dat we een kroonprinses hebben die zelf zo’n brief stuurt, uit haar gevoel zegt: ‘dit doe ik’. Ga dit nou niet problematiseren. Dit is alleen maar goed nieuws, dat ze dit zo zelf doet. Daar kunnen we als samenleving toch alleen maar van zeggen: wauw, dat wordt een geweldige koningin!’’
‘Goede sociale antenne’
Als ze in december achttien zou worden, moest ze mee gaan draaien, bijvoorbeeld met de werkbezoeken. Die druk is ze nu ook kwijt
Met de beslissing om de komende jaren af te zien van haar jaarlijkse toelage kiest prinses Amalia voor haar vrijheid, analyseert royaltydeskundige Rick Evers. Volgens Evers voelde Amalia wel aan dat het in het land tot weerstand zou kunnen leiden, een studerende prinses die jaarlijks vele tonnen op haar rekening krijgt bijgeschreven. ,,En ik denk dat dat ook botste met haar eigen rechtvaardigheidsgevoel. Prinses Amalia staat bij mensen bekend als iemand die een goede sociale antenne heeft. Als ze ergens op bezoek is, heeft ze bijvoorbeeld oog voor mensen die in een rolstoel zitten. Op school kwam ze op voor kinderen die gepest werden, heb ik wel eens gehoord. In die zin is dit een stap die bij haar past.”
Maar de keuze om af te zien van haar toelage is er ook een voor zichzelf, schetst Evers, die al een tijdje wist dat het besluit van de prinses in de lucht hing. ,,Haar vader heeft altijd gezegd: zolang ze kind is, moet ze zoveel mogelijk buiten de spotlights blijven. Maar als ze in december achttien zou worden, zou dat veranderen. Dan moest ze mee gaan draaien, bijvoorbeeld met de werkbezoeken. Die druk is ze nu ook kwijt. Als ze nu naar het buitenland gaat tijdens haar tussenjaar, of daarna gaat studeren, gaat ze echt haar vrijheid tegemoet. En dan hoeft Nederland niet te zeggen: kijk haar eens lol hebben van ons belastinggeld. Want dat is straks niet zo.”
Voorbedachten rade of eigen keuze?
Er zullen ook zure reacties komen op het besluit van Amalia, weet Evers. ,,Dat het een plan met voorbedachten rade van het Koninklijk Huis is, om weer goodwill te kweken. De prinses zal er ook heus regelmatig met haar ouders over hebben gesproken. Maar toch denk ik dat het haar eigen keuze is geweest. Ik krijg wel de indruk dat haar oma (prinses Beatrix, red.) een rol heeft gespeeld, die twee lijken heel goed met elkaar te zijn.”
Het afzien van de toelage verlost Amalia dus van het grote moeten, denkt Evers. ,,In feite hoeft ze straks niet eens meer op te komen draven met Prinsjesdag, kun je zeggen. Dat is dan weer jammer voor ons. Maar ik ga er vanuit dat ze dat soort dingen uit zichzelf toch wel zal blijven doen. Zo steekt ze wel een beetje in elkaar, heb ik de indruk.”
Bekijk de analyse van royaltydeskundige Rick Evers:
Studentenvakbond: netjes
Voorzitter Lyle Muns van de Landelijke Studentenvakbond (LSVb) vindt het netjes dat Amalia de uitkering die ze vanaf haar achttiende zou ontvangen, teruggeeft. ,,Veel studenten hebben het inderdaad zwaar, dus het is goed dat niet één iemand meerdere miljoenen opslokt.”
Amalia schreef in haar brief aan premier Mark Rutte over de uitkering: ,,Ik vind dat ongemakkelijk zolang ik daar weinig als tegenprestatie tegenover kan stellen en andere studenten het zo moeilijk hebben, zeker in deze onzekere Corona tijd.”
Volgens Muns is het mooi en netjes van de prinses om dit op deze manier te doen. ,,We hebben allemaal een toelage nodig, maar deze bedragen zijn wel heel erg hoog”, zegt de voorzitter, die vermoedt dat andere 18-jarige studenten geschrokken zullen zijn toen duidelijk werd welk bedrag de prinses zou ontvangen.
Heuse brief
Ook op sociale media zijn de reacties op het besluit van de 17-jarige prinses die deze week cum laude slaagde voor haar eindexamen overwegend positief. Amalia krijgt niet alleen lof voor het afzien van de toelage, maar ook voor het feit dat ze een heuse brief schreef om haar voornemen kenbaar te maken. Her en der wordt gesuggereerd dat de in opspraak gekomen Sywert van Lienden een voorbeeld aan de kroonprinses zou kunnen nemen.
Praat mee
Reageren kan onderaan dit artikel. Alleen reacties voorzien van een volledige naam worden geplaatst. We doen dat omdat we een gesprek willen met mensen die staan voor wat ze zeggen, en daar dus ook hun naam bij zetten. Wie zijn naam nog moet invullen, kan dat doen door rechts bovenaan op onze site op ‘Login’ te klikken
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Video's
Amalia ziet voorlopig af van uitkering: ‘Zonder tegenprestatie vind ik toelage ongemakkelijk’
Prinses Amalia zal de uitkering die ze van de overheid krijgt na haar achttiende verjaardag terugstorten, tot ze klaar is met studeren. Dat laat premier Mark Rutte weten in een brief aan de Tweede Kamer. Het gaat om een flinke smak geld. Amalia heeft in december namelijk recht op een toelage van ruim 1,6 miljoen euro. -
Uitzetten afgewezen asielzoekers blijft moeizaam, 2550 vliegtickets geannuleerd
Steeds meer asielzoekers mogen in Nederland blijven. De instroom van nieuwe asielzoekers was in 2022 het hoogst in jaren. Het percentage asielzoekers dat mag blijven ook. En het aantal ongewenste vreemdelingen, waaronder afgewezen asielzoekers, dat Nederland verliet, daalde. Ook moesten 2550 al geboekte vliegtickets worden geannuleerd. -
Rijstevlaai en soezen: dit kan iedere beginnende thuisbakker maken
Iedereen is gek op zoetigheid. Natuurlijk kan je hiervoor naar de bakker bij jou om de hoek gaan, maar veel bakrecepten kun je heel makkelijk zelf maken. Twee patissiers geven inspiratie voor de makkelijkste bakrecepten waar iedereen mee aan de slag kan. -
Commentaar
Dat is een mooi voorbeeld, Amalia!
Natuurlijk kan de koninklijke familie wat positieve publiciteit gebruiken, maar een bedrag van 1,6 miljoen terugstorten, we moeten het anderen nog zien doen, schrijft Hans Nijenhuis in dit commentaar. -
Getest: Dit is de beste vrijstaande vaatwasser
Wat is de beste vrijstaande vaatwasser? En welke heeft de beste prijs-kwaliteitverhouding? De Consumentenbond geeft antwoord.
-
PREMIUMBV de Liefde
Robert en Petra werden na scheiding weer verliefd op elkaar: ‘Gingen elkaar opnieuw ontdekken’
In de Mezza-rubriek BV de Liefde vertellen lezers openlijk en anoniem over hun relatie. Pas toen Robert (57) en Petra (56) gingen scheiden, begonnen de echte gesprekken. ‘We werden weer smoorverliefd.’ -
-
-
column
Om vijf uur ’s ochtends je bed uit, net als Obama: waarom we graag succesvolle mensen nadoen
Thijs Launspach is psycholoog en stressexpert en auteur van het boek Fokking druk. Hij verwondert zich over het moderne werken en geeft elke week tips voor meer geluk en minder stress op je werk. Vandaag: routines van succesvolle mensen -
Zorgboerderij in Wedde waar ‘cliënt met hoofd in wc werd geduwd’ maakt bezwaar tegen sluiting
De zorgboerderij waar lichamelijk en geestelijk beperkte bewoners soms werden mishandeld en vernederd ‘als ze iets verkeerd deden’ maakt bezwaar tegen de sluiting. Dat zegt hun advocaat Fonny Krol-Postma. ,,Wat er is geconstateerd, is niet het beleid van mijn cliënten.”
78 reacties
Resterende karakters 500
Log in en reageerP Bos
P. Tettert
Mirjan Van Esch
Johanna Ruiter
M Kuis