Sigrid Kaag roept op tot meer weerwoord tegen populisme
Minister Sigrid Kaag (Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking) vindt dat partijen als PVV en Forum voor Democratie meer weerwoord moeten krijgen. Hoewel ze deze partijen niet bij naam noemde, verwees ze er zondag tijdens de Abel Herzberg-lezing naar in haar betoog de democratie beter te beschermen.
Wie bepaalt eigenlijk wie de Nederlandse vreemdeling is, en wie niet?
,,We merken steeds meer dat delen van de samenleving vatbaar zijn voor halve waarheden, manipulatie, fake news, die de internationale orde typeert als ‘cultuur-marxistisch project’,’’ zei ze. Ze hekelde partijen die gebedshuizen willen sluiten, omdat dat ingaat tegen de waarden waar onze samenleving volgens Kaag voor staat.
Kaag trok een vergelijking met de Weimar-republiek, het Duitsland van net na de Eerste Wereldoorlog, waar de democratie omver werd geworpen door steeds radicalere partijen die opkwamen. Volgens haar is het onverteerbaar dat er ‘steeds meer stemmen zijn die roepen: weg met het Europees recht’.
Volgens Kaag wordt te makkelijk vergeten dat de Europese Unie een geslaagd project is. ,,Wat niet op waarde wordt geschat, kan verloren gaan.’’ Volgens haar riskeren er niet voor niets zo veel migranten hun leven om naar Europa te komen. Ze haalde de voormalige Amerikaanse president Obama aan die eraan herinnerde dat Europa voor de EU voortdurend geplaagd werd door oorlog en ellende. Daar mag volgens Kaag niet te makkelijk aan voorbij worden gegaan. ,,Het geweld dat ons continent eeuwen heeft verscheurd, is niet zo maar bedwongen.’’ Dat de EU kan worden verbeterd, betekent volgens haar niet dat die moet worden afgebroken.
In de lezing vertelde Kaag ook dat ze regelmatig wordt geconfronteerd met haar afwijkende identiteit, omdat ze is getrouwd met een Palestijnse man. En dat ze regelmatig moet uitleggen dat haar dochter echt háár dochter is, alleen maar omdat ze er 'anders' uitziet. ,,Soms word ik, vanwege mijn huwelijk en carrière, behandeld als vreemdeling in eigen land. En dan vraag ik me af: wie bepaalt dat eigenlijk? Wie de Nederlandse vreemdeling is en wie niet? In het stereotype hoor ik daar soms kennelijk toe, en pijnlijker: ook mijn kinderen.’’
Eerder dit jaar verraste Sigrid Kaag velen toen ze in vloeiend Arabisch een persconferentie gaf en vervolgende overschakelde naar vloeiend Frans:
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Energierekening
Ad: ‘Ik heb zelf ventilatoren onder de radiator geklikt voor optimale verwarming’
Hoeveel geld besteed jij aan energie in huis? Hoe probeer je de kosten omlaag te brengen? Deze vragen stellen we elke week aan een Nederlander. Vandaag: Ad Voermans (66) uit Rijen, bij Breda. -
Politie maakt naam bekend van man die wordt verdacht van doden Arnhemse vrouw
De politie heeft de naam vrijgegeven van de man die mogelijk betrokken is bij de dood van een vrouw die gisteravond werd aangetroffen in de Cuijkstraat in Arnhem. -
PREMIUM
Wesley en Anne zouden gaan trouwen, maar een vreselijk ongeluk maakt een eind aan alle dromen
‘Op 10 mei verloor de wereld een prachtig mens’. Zo begint Mar Bremer de doneeractie ‘Help Anne en Sepp’ voor de nabestaanden van Wesley van Iersel. De 29-jarige trucker overleed in Gilze na een botsing met een andere vrachtwagen. Anne en zoontje Sepp (3) blijven achter met de net gekochte trouwjurk. -
5
Werk jij liever thuis omdat je daar productiever bent? ‘Gaat om meer dan je to-dolijst afstrepen’
Een goede verstandhouding met collega’s, leidinggevenden of klanten maakt je werkdag niet alleen plezieriger, maar zorgt er ook voor dat je meer gedaan krijgt. Mirjam Wiersma, auteur van twee boeken over zakelijk flirten, vertelt hoe je jezelf op de kaart zet en mooie relaties opbouwt met anderen. Deze keer: een intern netwerk. -
PREMIUMschietpartij texas36
Tieners VS radicaliseren makkelijker: ‘Weinig feedback op hun gedrag’
Wederom heeft een tiener op een Amerikaanse school een bloedbad aangericht. Wat bezielt deze jongeren in de VS? Ze zijn van nature niet radicaler dan Nederlandse adolescenten, maar krijgen veel meer de gelegenheid om uit de bocht te vliegen, aldus expert Jelle Jolles.
-
Ophef over antihomoverklaring haalt niets uit: meer reformatorische scholen wijzen homohuwelijk af
Ondanks de ophef over de antihomoverklaring van reformatorische basisscholen twee jaar geleden, is er weinig veranderd. In hun meest recente onlineschoolgidsen en identiteitsprofielen keuren 36 van de 161 scholen seksuele relaties tussen twee mensen van hetzelfde geslacht nog steeds af. -
PREMIUM
Goedkoop tanken? Volgende week loont het zelfs om 200 kilometer om te rijden
De brandstofprijzen gaan volgende week in Duitsland zo hard omlaag, dat het prijsverschil met wat je bij een Nederlands tankstation betaalt gigantisch wordt. Vanaf woensdag geldt in Duitsland een adviesprijs van 1,72 euro per liter, minimaal 40 cent minder dan in Nederland. Loont het om daarom naar Duitsland te rijden voor een tankbeurt? -
PREMIUMmet video
Vervuilde woning na een moord? Schoonmaak ligt straks niet meer bij de nabestaanden
Na een moord blijven nabestaanden niet zelden achter met een bebloede of vervuilde woning. Minister Franc Weerwind (Rechtsbescherming) zegt daar iets aan te willen doen.