Speciale ggz-opvang voor agenten in psychische nood
Om zelfdoding onder agenten tegen te gaan, komen er speciale, geïsoleerde opvangplekken voor politiemensen in psychische nood. Agenten weigeren nu soms psychische hulp, omdat ze niet tussen de probleemgevallen willen belanden die ze zelf van de straat hebben geplukt. In de speciale voorziening wordt het politiepersoneel gescheiden van 'gewone' patiënten.
Gelet op de kosten, worden politiemensen nu vaak naar psychologen en psychiaters gestuurd die nog niet zo lang zijn afgestudeerd
De Nationale Politie onderhandelt met drie ggz-instellingen over een speciale 'politiebedvoorziening'. Uit recent onderzoek blijkt dat meerdere agenten zelfmoord pleegden nadat ze gebrekkige zorg hadden gekregen.
Jaarlijks maken ongeveer zeven agenten een einde aan hun leven. In 2016 pleegden drie medewerkers van de eenheid Noord-Nederland zelfmoord, in een tijdsbestek van slechts een paar maanden. Twee van die drie sterfgevallen worden nog onderzocht.
Met dienstwapen
Bijna de helft van de politiemensen die zelfmoord plegen, doet dat met het dienstwapen. Het blijkt vrij eenvoudig om buiten werktijd een pistool op te halen bij het politiebureau. In de loop van dit jaar komt de politie daarom met duidelijkere regels over het innemen en teruggeven van dienstwapens bij signalen van psychische nood.
Agenten die naar de reguliere geestelijke gezondheidszorg stappen, voelen zich vaak onbegrepen door hulpverleners. ,,Gelet op de kosten, worden politiemensen nu vaak naar psychologen en psychiaters gestuurd die nog niet zo lang zijn afgestudeerd", zegt Geert Priem, voorzitter van politievakbond ANPV. ,,Zij hebben geen flauw idee hoe het is om bijvoorbeeld in een loop van een pistool te kijken of een wapen vast te houden."
Crisisopvang ggz
Op dit moment kunnen politiemensen in psychische nood terecht bij Stichting De Basis in Doorn voor een time-out. Ergens in de komende maanden neemt de politietop een besluit over de speciale crisisopvang in drie ggz-instellingen.
Volgens VU-politiewetenschapper Jaap Timmer is het goed dat de speciale ggz-opvang er komt. ,,In landen om ons heen is dit al gebruikelijk. De drempel voor agenten om hulp in te schakelen, wordt een stuk lager. Ik verwacht dat het aantal gevallen van suïcide hierdoor zal dalen."
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUM
Goedkoper op vakantie met een hybride die sneller laadt? Zo (on)zinnig is dat
Steeds meer plug-in hybrides hebben een CCS-laadpoort, waarmee je tussendoor sneller kunt laden en – in theorie – veel meer op stroom kunt rijden. Kun je daarmee echt brandstof (en geld) besparen door onderweg zoveel mogelijk te ‘stekkeren’? We nemen de proef op de som richting Zuid-Frankrijk. -
Nieuwe samenwerking Nederland en België tegen cocaïnehandel, 8000 kilo onderschept
De Belgische en Nederlandse opsporingsdiensten werken sinds kort samen om de smokkel en handel van cocaïne tussen de Antwerpse haven en Nederland aan te pakken. Volgens de politie is de nieuwe aanpak tot dusver al zeer effectief gebleken. In twee maanden tijd zijn zo’n tien verdachten aangehouden en zouden grote hoeveelheden geld en drugs in beslag zijn genomen. -
Actieplan kabinet tegen personeelstekort, mogelijk komt er een ‘voltijdsbonus’
Het kabinet komt met een actieplan tegen het tekort aan personeel, met daarin ook ‘verdergaande maatregelen’. Maar daarvan merken we voorlopig niks, wordt nu al gewaarschuwd. -
PREMIUMInterview
Kamerlid en boerenzoon Grinwis weet wat onteigening betekent: ‘Natuur werd plots de vijand’
ChristenUnie-Kamerlid Pieter Grinwis wil een beter stikstofplan van het kabinet. Harde onteigening moet zoveel mogelijk voorkomen worden, zo weet zijn familie maar al te goed. ‘We moesten weg voor de natuur, die was onze vriend en werd ineens onze vijand’. -
Energierekening
Ruud is van de variabele contracten: ‘Met de huidige energieprijzen pakt dat wat minder uit’
Hoeveel geld besteed jij aan energie in huis? Hoe probeer je de kosten omlaag te brengen? Deze vragen stellen we elke week aan een Nederlander. Vandaag: Ruud Koot (60) uit Amersfoort.
-
10
Waarom je niet te hard moet werken voor je op vakantie gaat
Gedragspsycholoog Chantal van der Leest bekijkt onze gedragingen op de werkvloer: wie of wat bepaalt onze dagelijkse beslissingen? Vandaag: voorpret. -
Er vliegen steeds minder vogels in de steden
Er komen steeds minder vogels voor in stedelijke gebieden in Nederland. Oorzaken zijn het volbouwen van de stad en het voor vogels ongunstige groenbeheer. Met enkele soorten, waaronder de slechtvalk, gaat het tegen de trend in wel goed. -
54
Ook ABP verhoogt voor het eerst in jaren de pensioenen
ABP verhoogt vanaf 1 juli voor het eerst in jaren de pensioenen. Dat heeft het pensioenfonds zojuist bekendgemaakt. Net als andere fondsen is het ambtenarenpensioenfonds er de laatste tijd een stuk beter voor komen te staan. Volgens ABP is de stap daarbij mogelijk omdat de overheid de regels heeft aangepast vooruitlopend op het nieuwe pensioenstelsel.