Teruglezen: Leraren gingen de straat op voor meer geld en lagere werkdruk, 4200 scholen dicht
OnderwijsstakingDuizenden basis- en middelbare scholen blijven vandaag en morgen dicht. Leraren, schooldirecteuren en ondersteunend personeel voeren voor het eerst twee dagen lang actie voor meer geld en een lagere werkdruk om het lerarentekort een halt toe te roepen. Terwijl veel ouders zich genoodzaakt zien hun kroost een dag thuis of buitenshuis te vermaken, zijn in het hele land zijn protestmarsen. Volg de stakingsdag in ons liveblog.
Meer dan 4200 basis- en middelbare scholen houden de deuren dicht. Hoe ze staken, verschilt sterk. Op sommige scholen legt het personeel één dag het werk neer, op andere zijn er slechts enkele leraren die geen lesgeven. Er is tijdens deze eerste tweedaagse onderwijsstaking meer verdeeldheid over de zin ervan en niet iedereen vindt het een geschikt moment om het werk neer te leggen.
Vorige maand kreeg basisschoolpersoneel een nieuwe cao met een verhoging van 4,5 procent en een bonus. Ze betwijfelen of er meer valt te halen, omdat het huidige kabinet duidelijk heeft gemaakt dat er geen extra geld meer is. Er zijn momenteel geen onderhandelingen over de besteding van overheidsgeld waarbij het onderwijs de vinger moet opsteken. Toch willen de bonder er nog 1,25 procent bij.
Bezorgde ouders
Niet alle schoolbesturen steunen de staking dit keer. Op tal van scholen krijgt het stakende personeel deze ronde geen salaris doorbetaald. Overigens blijkt uit diverse peilingen dat een meerderheid van de ouders nog steeds achter de leraren staat. Ouders maken zich zorgen over de toekomst van het onderwijs dat hun kinderen krijgen en tekenden ruim veertigduizend keer een petitie van Ouders van Nu.
In de grote steden zijn al honderden leraren te weinig. 1 op de 10 groepen in Amsterdam heeft geen vaste leraar. Die kinderen krijgen bijvoorbeeld les van onbevoegden, zoals stagiaires, of zien invaller na invaller voor de klas. Vooral scholen in de achterstandswijken worden hard getroffen door het lerarentekort. Daar is het werk zwaarder, omdat de leerlingen meer hulp nodig hebben.
In Achter het Verhaal spreekt presentator Kevin Goes deze week met Ellen van Gaalen over de grote problemen in het onderwijs:
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Update
Meerdere gewonden en grote chaos bij vermoedelijke straatrace in Helmond
Helmond -
Op twintig plaatsen actie voor nationaal heksenmonument
Op bijna twintig plekken in Nederland voert de Stichting Nationaal Heksenmonument zaterdagmiddag actie. De missie van de net opgerichte stichting is een nationaal monument voor de slachtoffers van de grootschalige verbrandingen als heks van voornamelijk vrouwen, die in Europa plaatsvonden tussen 1450 en 1750. In onder meer Amsterdam, Nijmegen, Delft en Maastricht worden witte bloemen gelegd en namen van slachtoffers voorgelezen. -
podcast
Op het allerlaatste moment ging het nog bijna mis met de pensioenwet
Na vijftien jaar discussie is de knoop doorgehakt: er komt een nieuw pensioenstelsel. Maar het ging op het laatste moment nog bijna mis... -
PREMIUM
Radeloze bewoners, boze burgemeesters, maar ‘giftreinen’ denderen gewoon door
Gelukkig zat er kalk in de goederentrein die in Voorschoten onlangs ontspoorde. Wat als dat een gevaarlijke chemische stof was geweest? En als die in een woonwijk was ontploft? Hoewel burgers en burgemeesters de noodklok luiden, zet de overheid juist in op meer spoorvervoer. -
PREMIUM
School gaat met gezonde lunch overgewicht te lijf: ‘Hier geen witte boterhammen met chocopasta’
Het overgewicht onder jongeren neemt alleen maar toe, meldde het CBS deze week. Hoe lukt het om de strijd daartegen aan te gaan? Twaalf basisscholen in Nederland zijn een ‘Gezonde Basisschool van de Toekomst’. Hier gaan kinderen een uur langer naar school. Zo is er tijd om samen gezond te lunchen, en krijgen kinderen genoeg dagelijkse beweging.Landgraaf
-
PREMIUMWaarvan Akte
Met kneepjes passen we zijn testament aan, drie dagen later krijg ik bericht van zijn overlijden
-
-
-
PREMIUM
Huilen: teken van zwakte of genetisch bepaald? ‘Traankanaal zit lager bij mannen’
Huilen, janken, wenen, snikken en snotteren. Niks fijner dan ongecontroleerd de tranen laten stromen. Maar wat is nu de precieze functie van al die tranen? En waarom huilt de ene persoon al bij een tv-commercial en kan de ander geen traan laten op een begrafenis? Hoogleraar Ad Vingerhoets: ,,Het hormoon testosteron maakt het moeilijker om te huilen.’’ -
PREMIUMEnergierekening
Frank: ‘De elektrische auto verbruikt per maand net zoveel als ons huis in de wintermaanden’
Frank Deleij (44) uit Alphen aan den Rijn investeerde flink en ging van het gas af: ,,Het geeft soms bijna een soort schuldgevoel.’’ Hoeveel geld besteed jij aan energie in huis? Hoe probeer je de kosten omlaag te brengen? Deze vragen stellen we elke week aan een Nederlander.