Testlabs klagen overheid aan voor ongelijke behandeling: ‘We hadden levens kunnen redden’
Twee laboratoria hebben samen een kort geding aangespannen tegen de Nederlandse overheid, omdat ze geen opdrachten voor coronatests krijgen. De labs, U-Diagnostics in Baarn en het grote Duitse Labor Dr. Wisplinghoff in Keulen, vinden dat ze worden buitengesloten. ,,Nederlandse laboratoria worden voorgetrokken”, stelt directeur Maarten Cuppen van U-Diagnostics.
Hij had al in maart gehoopt door samenwerking met het Duitse lab de testcapaciteit in Nederland enorm te kunnen verhogen. Het liep anders. Nieuwsuur meldde de rechtszaak. Zes huisartsenpraktijken hebben zich bij de laboratoria gevoegd. Zij zouden graag zelf monsters afnemen bij hun patiënten en die door de twee samenwerkende laboratoria laten testen op het coronavirus. De labs klagen echter dat de tests niet worden vergoed. Ook krijgen ze geen opdrachten voor het uitvoeren van tests door de GGD’en. Dat komt volgens de laboratoria doordat het RIVM ‘ondanks herhaalde verzoeken’ hen niet heeft vermeld op de belangrijkste lijst van labs die coronatesten uitvoeren. Dat is de lijst van medisch-microbiologische ‘opschalingslaboratoria’.
U-Diagnostics staat wel op een tweede RIVM-lijst van 49 laboratoria met moleculaire SARS-CoV-2-diagnostiek, maar dat is niet voldoende, zegt Cuppen. ,,Wij zitten als het ware in de Eerste Divisie, maar we horen in de Eredivisie.” In de dagvaarding staat dat het onterecht is dat U-Diagnostics/Labor Dr. Wisplinghoff op de tweede lijst staat. Het RIVM heeft onder die lijst de opmerking staan: ,,Nog niet alle labs hebben al aan alle voorwaarden voldaan.”
Vrije dienstverlening
Directeur Cuppen wijst erop dat het lab in Keulen in Duitsland op alle mogelijke manieren is gecertificeerd. Hij spreekt van kartelvorming en meent dat diverse arts-microbiologen die de Nederlandse overheid adviseren daar bewust op hebben aangestuurd, zodat de labs waar ze zelf voor werken minder concurrentie ondervinden. De eisers stellen verder dat het recht op vrije dienstverlening binnen de Europese Unie (EU) is geschonden. Ze voeren hun zaak zowel tegen de Nederlandse staat als tegen de GGD’en.
U-Diagnostics en Labor Dr. Wisplinghoff boden eind maart aan 5000 tests per dag uit te voeren, waarmee de capaciteit zou zijn verdubbeld. Daar werd geen gebruik van gemaakt, omdat voor het toen beperkte testbeleid al voldoende capaciteit bestond. Cuppen zegt echter dat veel levens gered hadden kunnen worden als Nederland het beleid had verruimd na zijn aanbod. ,,Stel je voor dat je zorgverleners periodiek had getest. Dan waren veel minder mensen overleden.”
Het RIVM wil niet reageren zolang de zaak onder de rechter is. De rechtbank in Utrecht behandelt het kort geding op 3 juli, aldus Cuppen.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Lissy en Pascal hebben niet één, maar twee banen: ‘Mensen verklaren me voor gek’
Voor het geld doen ze het niet. Dat kunnen ze makkelijk met één baan verdienen. Toch houden Pascal de Vos (37) en Lissy Cornelissen (23) er nóg een baan op na. Sommigen verklaren hen voor gek. Zelf zijn ze juist gelukkiger met twee banen. -
Rutte wijst extra investering zorg van de hand: ‘Wat bereik je daarmee?’
Premier Mark Rutte zette vanavond bij het Kamerdebat over de aanpak van de coronacrisis grote vraagtekens bij extra investeringen in de zorg. De lonen gaan al omhoog, stelt hij. ,,Daar nog extra geld bovenop: wat bereik je daarmee?’’ De premier meent zelfs dat een extra investering ‘onverantwoord’ is. Zijn opmerking leidde tot ergernis in de Kamer. -
Aantal coronabesmettingen in Europa stijgt voor het eerst in maanden weer
Voor het eerst in maanden stijgt het aantal dagelijkse coronabesmettingen in Europa weer. Dit werelddeel telt meer dan 2,5 miljoen besmettingen. Dat bevestigde Hans Kluge, directeur van de Europese tak van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) vandaag. -
met video
Na deze zonnige dagen slaat het weer om: ‘Hevige onweersbuien’
Geniet nog even van de laatste stranddagen, want er komt volgende week verandering in het weer. Na een aantal fijne zomerdagen met koele nachten, gaat het vanaf maandag flink onweren, regenen en voelt het broeierig aan. -
Deze spullen moet je uit je geparkeerde auto halen tijdens de hitte
De zon schijnt deze zomer weer op volle kracht en daar moeten we in de auto rekening mee houden. Sommige spullen kan je maar beter uit je geparkeerde auto halen, want ze kunnen voor problemen zorgen.
-
video
LEES TERUG | Efteling niet voorbereid op lange wachtrijen, ‘Gaten in vermomming coronavirus’
Premier Mark Rutte vindt het ‘onverstandig’ dat Corendon toch reizen aanbiedt naar Turkije, terwijl voor dat land een negatief reisadvies geldt. Niet-noodzakelijke reizen naar dat land worden afgeraden wegens het coronavirus. Het lijkt er niet op dat er alleen maar mensen die moeten reizen in de vliegtuigen van Corendon zitten. Het bedrijf specialiseert zich immers in vliegvakantie. Dit blog is nu afgesloten. Het nieuwe vind je hier. -
Plak jij nog tekst met control-V? Dat kan slimmer
We kopiëren en plakken honderden keren per dag op onze computers, maar door het net even anders te doen kan het ons een stuk makkelijker af gaan. -
Trek uit de Randstad neemt toe: ook Drenthe en Groningen zien westerlingen komen
De trek uit de Randstad houdt aan. Sterker: het gat tussen het aantal mensen dat uit de Randstad verhuist en het aantal mensen dat erheen gaat, is zelfs nog groter geworden. Vrijwel alle gemeenten hebben inmiddels een positief verhuissaldo met de Randstad.