Twijfels over echtheid 'Hitler-aquarel'
Onderzoeksinstituut NIOD heeft ten onrechte de conclusie getrokken dat een aquarel die het eerder dit jaar kreeg ,,vrijwel zeker'' is geschilderd door Adolf Hitler. Dat stellen twee onafhankelijke onderzoekers op basis van eigen onderzoek.
Delen per e-mail
Volgens de dichters Bart FM Droog en Jaap van den Born negeerde het instituut ,,alle alarmbellen'' en verrichtte het ,,ondeugdelijk en halfslachtig'' onderzoek. Van den Born en Droog schrijven onder meer dat het herkomstverhaal ,,volstrekt onduidelijk'' is. In een interview met de Volkskrant lichten ze hun kritiek verder toe. Ze wijzen erop dat heel veel 'Hitlers' zijn vervalst. ,,Bijna alles wat na de Tweede Wereldoorlog opdook van Hitler is vals gebleken'', zegt Droog.
Van den Born en hij hebben ervaring met het ontkrachten van claims over werk dat aan de Duitse dictator wordt toegeschreven. Ze toonden vorig jaar aan dat het gedicht Denk' es, dat veel media-aandacht kreeg door de bewering dat het van Hitlers hand was, in werkelijkheid begin twintigste eeuw door de dichter Georg Runsky was gepubliceerd.
Vervolgonderzoek
Het NIOD Instituut voor Oorlogs-, Holocaust- en Genocidestudies, zoals het voluit heet, zegt het commentaar serieus te nemen en open te staan voor reacties en kritische kanttekeningen. Tegelijkertijd benadrukt directeur Frank van Vree dat het maar de vraag is of ooit definitief kan worden bewezen of het Weense stadsgezicht nu wel of niet door Hitler is geschilderd. Door vervolgonderzoek hoopt het instituut meer te weten te komen.
Volgens het NIOD heeft het eerste onderzoek ,,geen aanwijzingen die erop duidden dat het een vervalsing betreft'' aan het licht gebracht. ,,Toch maakte het NIOD het voorbehoud dat het om een voorlopige conclusie ging en dat het nader onderzoek zou laten verrichten.'' In het persbericht dat het instituut eind november uitbracht, hield het op dat punt overigens een slag om de arm: ,,Er wordt nog bekeken of nader onderzoek nodig is.''
Dat er veel vervalsingen zijn, noemde het NIOD zelf ook al meteen. Het eerste onderzoek richtte zich onder meer op het thema van het schilderij, het gebruikte papier en zegels aan de achterkant.
75 cent
Het NIOD kreeg het werk van een vrouw die anoniem wil blijven, zo meldde de Volkskrant eind vorige maand. Haar vader kocht het ooit voor 75 cent op een postzegel- en muntmarkt. Hij kwam er thuis pas achter dat het was gesigneerd met 'A. Hitler' en verstopte het jarenlang. Zijn dochter wil het werk niet hebben, maar veilinghuizen weigerden het te verkopen.
'Na geconstateerd te hebben wat voor beladen object hij in handen had', schreef de vrouw in februari in een mail aan het NIOD, 'heeft hij het van schrik heel diep weggestopt.' Zelf wilde de vrouw het ook niet in huis hebben. Twee Nederlandse veilinghuizen aan wie ze het werk had aangeboden, weigerden het te veilen, aldus de Volkskrant.
Verder in het nieuws
-
Speekseltest haalt duizenden drugsgebruikers van de weg, en die moeten zwaar boeten
Automobilisten die drugs gebruiken worden steeds vaker van de weg gehaald. Het CBR beoordeelde sinds de invoering van de speekseltest medio 2017 al bij ruim tweeduizend mensen of zij gezien hun drugsgebruik hun rijbewijs mogen houden. Naast de boete van zo'n 850 euro zijn zij ook bijna 1200 euro kwijt aan het CBR-onderzoek. Wie weigert is zijn rijbewijs kwijt. -
Planbureau slaat terug na blunder energierekening: verkeerde cijfers geen probleem
Dat er bij de doorrekening van de klimaatplannen is uitgegaan van achterhaalde cijfers, is geen probleem. Dat stelt het Planbureau voor de Leefomgeving (PBL) in een verklaring op de website. Volgens de rekenmeesters maken de foute gegevens op de lange termijn tot 2030 nauwelijks verschil. Er wordt dan ook vastgehouden aan de oude energiecijfers voor de ramingen, zodat er geen 'verwarring en onrust’ ontstaat. -
GroenLinks: Schaf vluchten tussen Amsterdam en Brussel af
GroenLinks wil dat lijnvluchten tussen de luchthavens van Amsterdam en Brussel totaal worden afgeschaft. Dat opmerkelijke verzoek doet de partij morgen in de Tweede Kamer aan het kabinet. -
Eis vijf jaar cel voor duiveluitdrijving: jochie (9) moest handen in hete oven doen
Een jongetje (9) is het slachtoffer geworden van een zogenaamde ‘duiveluitdrijving’ door zijn moeder uit Utrecht. Samen met een bevriend Marokkaans echtpaar uit Venlo wilde ze een geest uit het jongetje verdrijven. -
VIDEO ‘Zeer brutale’ scholenbende liep met kliko vol camera’s college in Velp uit
De bende die verdacht wordt van zeker vier omvangrijke diefstallen van apparatuur uit middelbare scholen afgelopen zomer, liep in Velp met een kliko vol apparatuur de deur uit. Ze namen op klaarlichte dag naast de tientallen foto- en videocamera's ook een krat met 22 laptops mee.
-
Agent lost waarschuwingsschot na bedreiging met mes
Een politieagent heeft vanochtend in Lisse een waarschuwingsschot gelost nadat een 47-jarige man kinderen zou hebben mishandeld. Dat deed de verdachte volgens de politie in de Ooievaarstraat. Hoe hij de kinderen mishandelde is niet duidelijk. -
Hogere energienota en tegenvallend loonstrookje nekken consumentenvertrouwen
Voor in het eerst in vier jaar tijd zijn consumenten negatief over hun eigen huishoudboekje en het economisch klimaat. De fors hogere energierekening en de btw-verhoging hakken er hard in. -
PREMIUM
Provinciale Statenverkiezingen Nog 29 dagen om de kiezer te overtuigen
Over precies een maand gaat Nederland naar de stembus voor de Provinciale Statenverkiezingen. Maar de blik is vooral gericht op de nieuwe Eerste Kamer, leert een rondje langs de velden.