Twintigduizend varkens komen om bij grootste stalbrand ooit
VideoIn een varkensstal bij het Erichem (Gelderland) zijn vandaag 20.000 varkens omgekomen door een brand in de stal waar ze werden gehouden. Het gaat waarschijnlijk om alle varkens. De oorzaak van de brand is nog niet vastgesteld. Volgens dierenwelzijnsorganisatie Wakker Dier zijn er in Nederland niet eerder zoveel varkens omgekomen bij één brand.
Ook is er bij de brand asbest vrijgekomen. Dat heeft de veiligheidsregio gemeld. Het spul is neergekomen in een klein gebied direct rond de afgebrande stal. Waar de grens precies ligt, wordt nog onderzocht.
In een groter gebied rond de varkensstal zijn roetdeeltjes vrijgekomen. Die kunnen gevaarlijk zijn, waarschuwt de veiligheidsregio. Die raadt mensen aan hun handen en groente uit de tuin goed te wassen, speeltoestellen en speelplaatsen goed af te spoelen en de voeten goed te vegen.
De brand woedde bij het dorp tussen Tiel en Geldermalsen. De veiligheidsregio waarschuwt omwonenden naar binnen te gaan en ramen en deuren te sluiten. Er is naar omwonenden een noodmelding via NL-Alert uitgegaan met die boodschap. Ook verspreidt de veiligheidsregio het bericht via sociale media.
Niet alle dieren te redden
De varkensstal biedt onderdak aan zo'n 20.000 dieren. ,,Ik weet niet precies om hoeveel dieren het gaat, dus dat is nog een slag om de arm’’, zegt een woordvoerder.
De brandweer is met flink wat bluswagens de brand aan het blussen. De omliggende huizen worden zoveel mogelijk afgeschermd. ,,We proberen nu te voorkomen dat de brand overslaat op andere gebouwen.’’
Over de oorzaak van de brand is nog niets te zeggen, aldus de woordvoerster. Volgens haar is alles er nu op gericht te voorkomen dat de brand overslaat naar andere panden. Op het moment dat de brand uitbrak waren er geen mensen in de stal.
Maatregelen
Esther Ouwehand van de Partij voor de Dieren zegt dat haar fractie na de zomer opnieuw op maatregelen gaat aandringen om de kans op dit soort drama's te beperken. ,,Het actieplan van de overheid van 2011 is er eigenlijk alleen één op papier. Het werkt niet. Er is geen dalende trend te zien, niet in het aantal branden en niet in de aantallen omgekomen dieren.'' Daarbij gelden de sindsdien te nemen maatregelen vooral voor nieuwe stallen, aldus Ouwehand, terwijl de meeste dieren in oudere stallen zitten.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUM
Goud altijd aangeven en geen kunst ouder dan 100 jaar: hier moet je op letten bij souvenirs
De mini Spaanse gitaar die op de Ramblas in Barcelona nog zo schattig leek, belandt een paar jaar later als made-in-Chinaprul in de container. Zonde. Aan wat voor aandenken beleef je plezier? En wat mag je eigenlijk meenemen? -
PREMIUM
Moeder Christel en zoon Quinten zijn dakloos na de tornado: ‘Ik heb niks meer’
Calandweg 32, Zierikzee. Daar woonde de afgelopen 25 jaar het gezin Brunger: moeder Christel, zoon Quinten (19), twee katten en een hond. Ze zijn dakloos sinds de tornado gisteren hun huis verwoestte. -
PREMIUMmet video
Nieuwe zoektocht naar mysterieuze verdwijning Arjen Kamphuis: ‘Er zijn zoveel dingen die niet kloppen’
Is hij omgebracht door een geheime dienst? Wilde hij zelf verdwijnen? Of was het toch een ongeluk? De vrienden van Arjen Kamphuis doen in de Videoland-serie Ze weten alles van je een ultieme poging om de cyberspecialist te vinden, die bijna vier jaar geleden in Noorwegen verdween. -
Tijd voor een nieuwe laptop? Dit is onze favoriet van het moment
We zitten aan het begin van de zomervakantie, maar voor je het weet begint een nieuw schooljaar en heb je een nieuwe laptop nodig. Na wekenlang testen hebben we onze favoriet van circa 900 euro geselecteerd. -
parlementaire enquête
Jorritsma herinnert zich niet alles, maar weet wel: ‘Zelf aantonen mijnbouwschade was in belang burger’
Dat gedupeerden van gas- of oliewinning jarenlang zelf moesten bewijzen dat ze schade aan hun huis hadden was in het belang van die burgers zelf. Dat verklaarde oud-minister Annemarie Jorritsma vanmiddag tijdens het verhoor door de parlementaire enquêtecommissie aardgaswinning Groningen.
-
PREMIUM5 vragen
Gezondheidsraad: Mogelijk vaker leukemie bij mensen die bij hoogspanningslijnen wonen
Mensen die in de buurt van hoogspanningslijnen wonen, krijgen mogelijk vaker leukemie. Ook zijn er aanwijzingen dat mensen die beroepsmatig met elektriciteit werken een groter risico lopen op enkele vormen van kanker, ALS en alzheimer. -
PREMIUMmet video
Kunstfanaat maakte bizar filmpje van overval op beurs: ‘Oudere bezoekers stonden te trillen’
Een overvaller die met een sloophamer tekeergaat op een vitrinekast, een handlanger die bezoekers met een revolver al schreeuwend onder schot houdt. Het zijn bizarre beelden van een overval op de Tefaf in Maastricht vanochtend. Een trouwe bezoeker van de wereldberoemde kunstbeurs maakte de beelden op slechts enkele meters afstand en spreekt van een ‘surrealistische ochtend’. -
PREMIUMmet video's
Rookmelders verplicht, maar duizenden huurders hebben er nog geen een: ‘Onbegrijpelijk’
Duizenden huurders hebben nog altijd geen verplichte rookmelder. Dat komt door een tekort aan apparaten en installateurs, maar huurders zijn zelf ook niet allemaal even welwillend. Sommigen weigeren er zelfs één. Onbegrijpelijk, zeggen ze bij de brandweer.