Unicef: ongelijkheid onderwijskansen in Nederland groot
In Nederland zijn grote verschillen tussen de leesvaardigheid van 15-jarigen. In andere landen zijn die verschillen veel kleiner. Juist kinderen uit gezinnen met lagere inkomens belanden op lagere opleidingen.
Onderzoekers van Unicef analyseerden de leesvaardigheid van kinderen in groep 6 en op 15-jarige leeftijd in 41 landen. Ook onderzochten ze welke invloed de financiële situatie thuis heeft op de leerprestaties. Terwijl de verschillen tussen de Nederlandse leerlingen op de basisschool nog het kleinst zijn, groeien die rap naarmate ze ouder worden en naar de middelbare school gaan. Als de scholieren 15 jaar zijn, zijn hun prestaties zo uiteenlopend dat Nederland naar een 26ste plek zakt.
De Onderwijsinspectie constateerde eerder al dat kinderen met laagopgeleide ouders minder kansen hebben dan kinderen met hoogopgeleide ouders. Unicef constateert dat die ongelijkheid in Nederland groter is dan in veel andere landen. ,,Onder meer omdat leerlingen hier al jong voor een bepaald type onderwijs moeten kiezen, ontstaan grote niveauverschillen", reageert woordvoerder Laura Westendorp. In andere landen zijn vaak minder onderwijstypes, waardoor kinderen meer ruimte hebben om zich op hun eigen niveau te ontwikkelen, stelt Unicef. Westendorp: ,,Bovendien is het voor leerlingen niet makkelijk om van schooltype te wisselen."
In hokjes
Onderwijsonderzoeker Eddie Denessen van de Radboud Universiteit constateert dat verschillen automatisch ontstaan als 'je kinderen in hokjes zet', zoals op middelbare scholen gebeurt. ,,We zijn wereldkampioen differentiëren. In andere landen blijven leerlingen langer bij elkaar op een soort middenschool. Dan heb je minder verschillen, maar het nadeel daarvan is dat er minder aandacht is voor bijvoorbeeld kinderen die hoog presteren."
Volgens het ministerie van Onderwijs slaat Unicef 'de plank mis'. ,,Kansengelijkheid gaat over verschillende prestaties van leerlingen gerelateerd aan het inkomen en de opleiding van de ouder. Nederland doet het wat dát betreft internationaal gezien juist goed", zegt een woordvoerder. Hij wijst op eerdere internationale onderzoeken.
Toch herkent sectororganisatie VO-raad de kritiek in het rapport. Scholen zien dat ouders met een gevulde portemonnee vaker bijles regelen als hun kinderen onderuit dreigen te gaan. Ook zien de middelbare scholen grotere segregatie ontstaan, doordat er meer keuze is voor ouders en leerlingen. Door die ontwikkelingen ontstaan grotere verschillen tussen leerlingen.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
met video
Politie schiet inbreker neer in Winterswijk
Een man die zou hebben geprobeerd in te breken in het Gelderse Winterswijk is even later neergeschoten door de politie. Volgens een politiewoordvoerder bedreigde de man agenten met een wapen. De man raakte naar het nu lijkt niet levensbedreigend gewond en is naar een ziekenhuis gebracht. -
Energierekening
Ad: ‘Ik heb zelf ventilatoren onder de radiator geklikt voor optimale verwarming’
Hoeveel geld besteed jij aan energie in huis? Hoe probeer je de kosten omlaag te brengen? Deze vragen stellen we elke week aan een Nederlander. Vandaag: Ad Voermans (66) uit Rijen, bij Breda. -
met video
Gondel van attractie in Sprookjesbos Valkenburg breekt af, drie gewonden: ‘Ik hoorde een klap en hoop gegil’
In Valkenburg aan de Geul (Limburg) zijn vrijdagmiddag drie mensen gewond geraakt toen een gondel van een attractie in het Sprookjesbos afbrak en zes meter omlaag viel. In de bak zaten twee volwassenen en twee kinderen, meldt de Veiligheidsregio Zuid-Limburg. De volwassenen en één kind zijn naar het ziekenhuis gebracht. Hun toestand is stabiel. -
PREMIUM
Goedkoop tanken? Volgende week loont het zelfs om 200 kilometer om te rijden
De brandstofprijzen gaan volgende week in Duitsland zo hard omlaag, dat het prijsverschil met wat je bij een Nederlands tankstation betaalt gigantisch wordt. Vanaf woensdag geldt in Duitsland een adviesprijs van 1,72 euro per liter, minimaal 40 cent minder dan in Nederland. Loont het om daarom naar Duitsland te rijden voor een tankbeurt? -
PREMIUM4
Halve vloot ligt aan wal door dure brandstof: ‘Dit is een ramp’
Door de hoge brandstofprijzen bevindt de Nederlandse visserijsector zich in zwaar weer. De helft van de vissersvloot vaart niet uit vanwege te hoge kosten. Voor 50 man van de visveiling in Urk is arbeidstijdverkorting aangevraagd.
-
Politieauto botst op drachtige ree, twee babyreeën overleefden de klap niet
Agenten zijn vanmorgen in Goes met hun auto tegen een overstekende ree gereden. De moederree en twee babyreeën overleefden de klap niet. -
4
Werk jij liever thuis omdat je daar productiever bent? ‘Gaat om meer dan je to-dolijst afstrepen’
Een goede verstandhouding met collega’s, leidinggevenden of klanten maakt je werkdag niet alleen plezieriger, maar zorgt er ook voor dat je meer gedaan krijgt. Mirjam Wiersma, auteur van twee boeken over zakelijk flirten, vertelt hoe je jezelf op de kaart zet en mooie relaties opbouwt met anderen. Deze keer: een intern netwerk. -
met video
Het lijkt vrij koel te blijven tot en met 13 juni, daarna weer warmer zomerweer
Het hemelvaartweekend staat voor de deur, maar zomerse taferelen zijn voorlopig ver te zoeken. Het wordt een stuk frisser.