Vier grote moskeeën sluiten deur tijdens gebed na aanslag Quebec
VideoVier grote moskeeën in Den Haag, Rotterdam, Amsterdam en Utrecht hebben besloten voorlopig de deuren te sluiten tijdens alle gezamenlijke gebedsmomenten. Dat moet voorkomen dat mensen met kwade bedoelingen kunnen binnendringen.
Wij maken ons ernstige zorgen over de veiligheid van moskeeën in Nederland
De moskeeën doen dit omdat ze zich ernstige zorgen maken over de veiligheid van de bezoekers na de bloedige aanslag op een moskee in het Canadese Quebec. Een woordvoerder spreekt van een rigoureuze maatregel, omdat de gebedshuizen juist altijd open willen staan voor iedereen.
Het gaat om de As-Soennah Moskee in Den Haag, de Essalammoskee in Rotterdam, de Blauwe Moskee in Amsterdam en Moskee Omar Al Farouq in Utrecht. De moskeebesturen hebben vandaag gezamenlijk spoedberaad gevoerd, waarop ze tot de veiligheidsmaatregel hebben besloten.
Moslimhaat
,,Genadeloze daden zoals in Quebec dragen bij aan de toenemende moslimhaat wereldwijd'', laten de moskeeën weten in een gezamenlijke verklaring. ,,Wij voelen ons genoodzaakt om onze moskeeën in Nederland tijdens het gebed te sluiten. De moskee is een open gebouw dat een ieder op elk moment van de dag kan betreden en zijn/ haar rust moet kunnen vinden. Wij betreuren het daarom ten zeerste dat wij deze rigoureuze veiligheidsmaatregel moeten nemen.''
De Blauwe Moskee hangt vandaag camera's op, liet een zegsman weten. Ook werden al eerder bij diverse gebedshuizen beveiligers ingezet.
Het is onze verantwoordelijkheid om de mensen hier in vrede te kunnen laten bidden
Alertheid
,,Het is onze verantwoordelijkheid om de mensen hier in vrede te kunnen laten bidden,'' reageert Azzedine Karrat, de imam van de Essalammoskee in de Rotterdamse wijk Feijenoord. ,,Daarom is het belangrijk deze maatregel te nemen. Niet om angst in te boezemen. Daarentegen is alertheid wel noodzakelijk''.
In de Essalammoskee wordt vijf keer per dag gebeden. Tussen de gebeden door is de moskee gewoon toegankelijk. ,,Normaal staan de deuren altijd wagenwijd open. Nu zijn ze dicht en hebben we de zeldzame omstandigheid dat er beveiliging is''.
Karrat zegt te merken dat mensen nogal eens twee dingen met elkaar verwarren. ,,Als moskee willen we geen ME of politie voor beveiliging aan de deur. Wel willen we veiligheid door middel van een duidelijk politiek standpunt. Ik wil wel graag duidelijk stellen dat de sluiting van de moskee voor het gebed geen paniekactie is.''
Door de Rotterdamse moskee wordt inmiddels hard gewerkt om de website up to date te krijgen. ,,We willen de mensen zo snel mogelijk optimaal inlichten over de maatregel''.
,,Onder onze mensen heerst al langer onrust'', vertelt bestuursvoorzitter Abdelhamid Taheri van de As-Soennah moskee in Den Haag. ,,De aanslag past in een samenleving waarin steeds meer islamfobie is. Zo was er vorig jaar nog een aanslag op een moskee in Enschede en met de jaarwisseling op een islamitische school in Amsterdam. Het is niet langer de vraag of de volgende aan de beurt is, maar wanneer.''
Bezorgd
De Raad van Marokkaanse Moskeeën Nederland (RMMN) gaf eerder vandaag al aan diep geschokt te zijn door de aanslag. ,,Wij maken ons ernstige zorgen over de veiligheid van moskeeën in Nederland en wij roepen de moskeeën op meer waakzaam te zijn richting de verkiezingen. Meer preventieve veiligheidsmaatregelen zijn de aankomende maanden gewenst", aldus woordvoerder Said Bouharrou.
De te nemen maatregelen zouden onder meer moeten bestaan uit camerabeveiliging en rondjes door de wijk, zo meldt Bouharrou. Komende maand presenteert de RMMN samen met de Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding en Veiligheid een convenant, waarin concrete tips staan voor moskeebezoekers om zich veiliger te voelen.
Geen extra maatregelen
De Nationaal Coördinator Terreurbestrijding en Veiligheid (NCTV) adviseert vooralsnog geen extra algemene veiligheidsmaatregelen. ,,Indien nodig worden lokaal passende maatregelen getroffen'', laat een woordvoerder weten.
Beveiligingsmaatregelen worden altijd genomen op basis van dreiging en risico, stelt hij. De politie en gemeenten hebben intensief contact met moskeeën om de situatie lokaal in de gaten te houden. Na een gesprek tussen de Coördinator en meerdere moskee- en moslimorganisaties (CMO, RMMN, SMN, SPIOR en TICF) is er geen behoefte aan een extra ingelast overleg.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUMMet video
Recordaantal vacatures: thuiswerken, tiny house en korte werkweek als lokkertjes
Een recordaantal vacatures staat open, waardoor werkgevers van alles uit de kast halen om personeel te werven. Maar is een scooter of een tiny house wel genoeg? -
PREMIUMColumn14
Rutte laat met het wissen van zijn sms’jes andermaal zien dat zijn eigen doctrine springlevend is
Özcan Akyol schrijft drie keer per week over wat hem bezighoudt. -
Code geel in zuiden en midden van het land wegens mistbanken
Het KNMI heeft in de nacht van donderdag op vrijdag code geel afgeven voor het zuiden en midden van het land wegens mistbanken. In de provincies Zeeland, Zuid-Holland, Utrecht, Gelderland, Noord-Brabant en Limburg komen mistbanken voor met lokaal zicht tot minder dan 200 meter. -
PREMIUM56
Experts kritisch over wissen sms’jes: ‘Redenen om te twijfelen aan Ruttes omgang met richtlijnen’
In één klap is premier Ruttes allergie voor moderne technologie een politiek probleem. Rutte verwijderde jarenlang zelf de sms’jes uit zijn Nokia 301, zo bleek vandaag. Experts zijn kritisch, donderdag volgt een Kamerdebat. -
Mijn bevalling
Esmee krijgt kind met mannenstel: ‘Toen mijn vliezen braken, kwamen ze meteen dweilen’
Bevallen: vrouwen doen het al eeuwen en raken er nooit over uitgepraat. Bevallingen zijn prachtig, loodzwaar en veranderen je leven. In deze serie creëren ouders openheid door het eerlijke verhaal van hun bevalling te delen. Deze week: Esmee Ros zette haar kind op de wereld in een meeroudergezin.
-
met video
Rutte ‘liegt niet’, maar hij moet toch nog eens zijn sms-archief in
Premier Mark Rutte koos de tegenaanval in het debat over de sms’jes die hij jarenlang wiste. Hij ‘liegt niet’, aldus de premier en nee: belangrijke sms’jes op die ‘gekke’ Nokia van hem gingen heus niet verloren. Toch rammelt de archivering, blijkt tegelijk. -
PREMIUMmet video
Warmtepomp wordt kleiner en minder lelijk
Nederland moet massaal aan de warmtepomp. Maar zo klein zijn ze niet, dus waar laat je zo’n ding? En waarom zien die buitenunits eruit als een koelwagen? Een kijkje op de VSK Installatiebeurs. -
PREMIUMmet video28
Europa en VS willen dat Nederland meer gas wint, maar hoe? ‘Nog serieuze hoeveelheden op Noordzee’
Nu het Westen vreest voor een Russische gasblokkade, neemt de druk op Nederland toe om de Groningse gaskraan toch weer open te draaien. Het kabinet weigert dat voorlopig pertinent en ziet extra Noordzee-gas als oplossing. Maar is dat afdoende?