Volgend jaar vul je gratis je waterflesje bij op 200 stations
NS gaat rond 200 treinstations drinkwaterpunten neerzetten waar reizigers hun flesje water gratis kunnen (bij)vullen. Met de 3 miljoen euro kostende operatie willen de spoorwegen plastic afval op stations terugdringen en een gezonde leefstijl promoten.
Alkmaar krijgt eind deze maand de primeur van het eerste tappunt, de overige punten verrijzen voor eind 2019. Ze worden neergezet op locaties waar veel reizigers passeren, bijvoorbeeld op het stationsplein.
Met het neerzetten van tappunten op de helft van de Nederlandse treinstations komen de spoorwegen tegemoet aan een al jaren levende reizigerswens. ,,Deze vraag krijgen we heel vaak," zegt Roger van Boxtel, president-directeur van NS. ,,Veel mensen willen dat we wat doen aan het terugdringen van plastic afval." Herbruikbare flessen zijn bovendien populair, de vraag naar kraanwaterpunten is groeiende.
Eerder startten NS en ProRail in 2013 al eens een pilot waarbij drinkwaterpunten bij de stations van Almere en Amersfoort werden neergezet. Hoewel gekeken zou worden of reizigers het gratis water waardeerden, leidde de proef niet tot de komst van meer tappunten.
Vergunning
Nu dus wel. Volgens NS passeren straks 9 op de 10 reizigers tijdens hun treinreis een drinkwaterpunt. Wat Van Boxtel betreft komen die er uiteindelijk op alle ruim 400 treinstations. Hij roept gemeenten en drinkwaterbedrijven op mee te werken. ,,Het neerzetten lijkt eenvoudig, maar soms zijn er tig instanties bij betrokken en is een vergunning nodig."
Met de drinkwaterpunten komt NS ook tegemoet aan politiek Den Haag. Dinsdag nam de Tweede Kamer een motie aan van parlementariërs Corrie van Brenk (50plus) en Suzanne Kröger (GroenLinks). Staatssecretaris Stientje van Veldhoven (Infrastructuur & Waterstaat) beloofde daarop met NS in gesprek te gaan.
Dat heeft meteen succes. ,,Hoewel we hier al langer mee bezig waren, gaf dit net het laatste zetje," bevestigt Van Boxtel, die de benodigde 3 miljoen euro in de NS-begroting heeft gevonden.
Dat de komst van de waterpunten de omzet van de eigen stationskiosken negatief beïnvloedt, neemt Van Boxtel voor lief. ,,Het terugdringen van afval en het promoten van een gezonde leefstijl vinden we belangrijker dan winstoptimalisatie."
Plastic soup
Staatssecretaris Stientje van Veldhoven (Infrastructuur & Waterstaat) is in haar nopjes met het voornemen van NS. ,,Het is heel goed dat reizigers op stations hun flesjes straks gratis kunnen vullen met water. Want hiermee voorkomen we naast dorstige reizigers ook nog eens een boel onnodig plastic. De watertappunten zijn een uitstekend voorbeeld van hoe grote bedrijven bij kunnen dragen aan het tegengaan van de plastic soup."
Dat Alkmaar de primeur krijgt, komt overigens doordat waterleidingbedrijf PWN meteen enthousiasme toonde. ,,Vandaar dat de victorie bij Almaar begint," grapt Van Boxtel. Ook de volgende aan te leggen tappunten komen in Noord-Holland, het tweede waarschijnlijk in Heerhugowaard.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUMVissen met Jan
Corinne Ellemeet (GroenLinks): ‘Wij lijden aan chronische onderschatting van Nederlanders’
Onze politiek verslaggever Jan Hoedeman vist met politici. Deze keer GroenLinks-vicefractievoorzitter Corinne Ellemeet (46). Over het kraken van een eitje, haar heldhaftige grootvader en waarom ze Kamerlid werd. ,,Ik schrok van de samenwerking met Wilders.’’ -
Wat is een normaal bedrag voor op je spaarrekening? ‘In veel gevallen is 10 procent te weinig’
Budgetteren, sparen en rondkomen: dagelijks hoort budgetcoach Carolien Vos van haar klanten hoe moeilijk dat is en waar mensen tegenaan lopen. Ze deelt deze zomer haar beste tips. Vandaag: een financiële buffer. -
Vakantiedrukte in Europa ongekend, ANWB turft 30 procent meer pechgevallen
Chaos op Schiphol en de zucht naar vakantie leiden ertoe dat deze zomervakantie op de Europese wegen de drukste ooit is. ‘Er is één geluk: niet iedereen vertrekt nog op zaterdag.’ -
42
Reacties op harde boerenacties: ‘Laat men aan beide kanten de hakken uit het zand halen’
‘De boeren hebben keiharde actie aangekondigd, en de politiek wil maar niet schuiven’ en ‘Een veldje met speelgras kan best een paar weken zonder water’. Dit zijn enkele reacties van lezers bij het nieuws van de dag. Hieronder de lezersbrieven die in de krant van maandag 8 augustus verschenen. Je kunt zelf een reactie insturen via brieven@ad.nl. -
Vader en broer vinden na dag zoeken lichaam van motorrijder (21) uit Hapert
Het lichaam van een 21-jarige man uit Hapert die sinds zondag vermist werd, is maandagavond met zijn motor aangetroffen in een sloot langs de Diepveldenweg tussen Bergeijk en Eersel. Het waren zijn vader en broer die hem vonden.
-
Meer vallende sterren aan de hemel door meteorenzwerm komende week
Wie komende week 's nachts een blik op de hemel werpt, ziet mogelijk zomaar een of meerdere vallende sterren. Een van de meest spectaculaire meteorenzwermen, de Perseïdenzwerm, raast komende week voorbij. Maar zo spectaculair als voorgaande jaren wordt het waarschijnlijk niet. -
Waarom jongeren als Vinicius (18) wel willen maar niet mogen werken: ‘Kan niks met mijn diploma’
Terwijl de krapte op de arbeidsmarkt toenam in de eerste helft van 2022, werden er verschillende oplossingen geopperd. Toch werd één groep mensen over het hoofd gezien: ongedocumenteerden. Ze wonen hier vaak al jaren, maar mogen niet werken. -
Meer privacy op WhatsApp: voortaan kun je je online-status verbergen en langer berichten wissen
Chat-app WhatsApp wordt op meerdere fronten aangepast om de privacy van gebruikers beter te waarborgen. Zo kun je verbergen dat je online bent en langer je berichten verwijderen.