Yanii (16) moet onder dwang sorry zeggen en krijgt trap in gezicht: ‘Wie is de baas?’
Een 16-jarige jongen van Aziatische afkomst is afgelopen zondag flink mishandeld toen hij met zijn vrienden buiten in het zonnetje zat in een park bij Zaandam. De tiener kreeg een trap in zijn gezicht nadat hij meerdere keren werd uitgescholden voor onder meer ‘kankerchino’. Inmiddels zijn de beelden van de aanval honderdduizenden keren bekeken en wordt de 16-jarige Yanii overladen met steunbetuigingen van over de hele wereld.
De politie bevestigt dat zich zondagmiddag een incident bij de Jagersplas heeft voorgedaan en is op de hoogte van de beelden. ,,Die komen vrij heftig op ons over. We hebben diezelfde dag nog met het slachtoffer naar de daders gezocht, maar hebben ze nog niet kunnen traceren. Vanmiddag wordt er aangifte opgenomen, we zijn volop bezig met het onderzoek”, laat een woordvoerder weten.
‘Met je corona’
Yanii zit zondagmiddag rond twee uur met acht vrienden te kaarten aan de Jagersplas, een bekend natuur- en recreatiegebied bij Zaandam. Op het moment dat hij even verderop iets wil vragen aan twee vriendinnen, lopen drie onbekende jongens voorbij die racistische dingen beginnen te roepen. ,,Ze schreeuwden ‘vieze kankerchino. Wat kijk je nou, kankerchinees? Met je corona’, en dat soort dingen”, zegt zijn moeder Sora van der Vliet.
De jongens lopen voorbij en aanvankelijk lijkt het erop dat de boel gesust is, totdat ze met meerdere jongeren terugkomen. ,,De groep werd steeds groter”, vertelt zijn moeder. Een van jongens uit de groep pakt een losliggende telefoon in de veronderstelling dat het de telefoon van Yanii is. Het toestel blijkt van een vriendin, maar Yanii eist van de jongens dat ze de telefoon aan haar teruggeven. Yanii pakt de telefoon af, maar daar zijn de jongens niet van gediend. ,,Je moet sorry zeggen. Zeg: Sorry baas”, citeert de moeder hen.
Ze hadden het duidelijk op hem voorzien omdat hij Aziatisch is
Al scheldend en vloekend gaat de groep ervandoor, om vervolgens enkele minuten later wéér terug te komen, maar dan met nóg meer mensen. ,,Ze hadden het duidelijk op hem voorzien omdat hij Aziatisch is”, zegt zijn moeder. ,,Ze riepen de hele tijd racistische dingen en ze moesten echt alleen hém hebben van zijn vriendengroep. De rest interesseerde hen helemaal niet.”
‘Wie is de baas?’
Yanii moet onder dwang, zo valt ook zien op de beelden, zijn excuses maken aan de jongeren voor het afpakken van de telefoon. De jongens komen dichterbij en uiteindelijk krijgt Yanii een flinke trap in het gezicht. ,,Wie is de baas? Wie is de baas? Knockie bitch!”, wordt er geroepen. Yanii verroert geen vin en lijkt inderdaad bewusteloos, maar dat ontkent zijn moeder. ,,Hij wist zich geen houding te geven en probeerde zichzelf te beschermen door niet meer te reageren. Zijn vrienden waren in shock en wisten niet wat te doen. Het was echt verschrikkelijk.”
De gebeurtenissen hebben veel impact op Yanii, zegt zijn moeder. ,,Hij durfde gisteren niet alleen naar school te fietsen. Yanii heeft een flinke blauwe plek achter zijn oor. De huisarts vertelde dat hij heel veel geluk heeft gehad, omdat een trap tegen de slaap verkeerd kan aflopen.”
Aan de andere kant wordt de tiener ook overladen met liefdevolle reacties, zelfs vanuit Amerika en Azië. ,,Zijn Instagram is echt ontploft. Yanii is voor sommigen een soort held geworden. Hij voelt zich ontzettend gesteund en krijgt zelfs cadeau’s aangeboden.”
Yanii gaat vanmiddag aangifte doen van mishandeling en bedreiging. ,,Ze dreigden hem dood te steken als hij blauw zou bellen, werd hem gezegd.” Yanii en zijn moeder krijgen ondersteuning van Asian Raisins, een belangenorganisatie voor Nederlanders met een Aziatische achtergrond.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUM
Personeelstekort dwingt hotels en campings tot creatieve oplossingen: ‘Keukens zullen vroeger dichtgaan’
Kleinere terrassen, minder hotelkamers en op de camping je eten bestellen met een QR-code. Bezoekers gaan deze zomer ondervinden dat de horeca- en toerismebranche kampen met een enorm personeelstekort. In de coronatijd kozen veel medewerkers voor beter betalende alternatieven. ,,Tegen de GGD kunnen wij niet opboksen.’’ -
VRAAG & ANTWOORD
‘Mag je autorijden met een koptelefoon op?’
‘Ik zie steeds meer mensen met een koptelefoon op achter het stuur van hun auto zitten’, schrijft lezer Hendrik de Groot in de wekelijkse vraag & antwoord-rubriek van onze autoredactie. ‘Ik heb het idee dat deze mensen de geluiden van buitenaf missen en daardoor niet goed kunnen reageren bij noodsituaties. Is dit niet verboden?’ -
PREMIUMDiversiteit/met video20
Kenners schrikken: nu al 46 colleges met alleen mannelijke wethouders
Van de 154 gemeenten waarin wethouders zijn voorgesteld aan de raad of reeds zijn benoemd, zijn er 46 met alleen mannelijke wethouders, zo toont een analyse van deze site aan. Van de in totaal 601 wethouders zijn er 164 vrouw. Dat komt neer op zo’n 27 procent. -
Jaloerse ex reed met gestolen vorkheftruck bedrijf Deurne binnen
DEN BOSCH - De politie in Deurne kon februari dit jaar de diefstal van een vorkheftruck simpel oplossen. Hij stond bij het buurbedrijf. De dief reed er pardoes binnen omdat het van de nieuwe vriend van zijn ex is. -
De zin en onzin van een digitaal notitieblok
Ze duiken steeds vaker op, digitale notitieblokken: tablets puur om aantekeningen op te maken. Waarom kan dit handiger zijn dan pen en papier?
-
PREMIUM
De rentes gaan weer omhoog, wat betekent dat voor ons spaargeld?
De tijd van negatieve rentes lijkt voorbij. Wereldwijd moet weer betaald worden voor geleend geld. Wie profiteert daarvan en wie betaalt de rekening? Vier vragen over de stijgende rente. -
Vrouw in Den Haag springt van driehoog uit het raam om aan mishandeling te ontkomen
Een 22-jarige vrouw is gisteravond in Den Haag van driehoog uit het raam gesprongen om aan verdere mishandeling door haar vriend te ontkomen. Zij heeft hierbij diverse verwondingen opgelopen, meldt de politie vandaag. De 26-jarige verdachte is uit de woning gevlucht. -
PREMIUM
‘Needle spiken’ was ook meer dan 100 jaar geleden al een mysterieuze misdaad
Gedrogeerd worden met een injectienaald tijdens het stappen. De afgelopen weken kwamen er meerdere meldingen binnen in Nederland, maar bewijzen zijn er nog altijd niet gevonden. Is het de perfecte misdaad? Of is er iets anders aan de hand? ,,Het is vreemd dat er nog geen naalden zijn gevonden.”