Zwembaden laten allochtone tieners voorzwemmen
Nieuwe controlesZwembaden voeren nieuwe controles in om zeker te weten dat bezoekers kunnen zwemmen. Identiteitsbewijs-checks, meer personeel en zwemtesten: alles om te voorkomen dat overmoedige, veelal allochtone, tieners verdrinken.
Delen per e-mail
De wet eist dat een zwembad voldoende toezicht heeft
Zwembad de Windas in Bergschenhoek, nabij Rotterdam, liet afgelopen weekeinde zelfs een groep jonge vluchtelingen voorzwemmen in een ondiep bad om erachter te komen of zij boven water konden blijven. Even daarvoor was het bijna misgegaan, toen één van hen niet meer boven kwam na een duik.
Volgens het Nationaal Platform Zwembaden controleren zwembaden steeds vaker op deze manier. ,,De wet eist dat een zwembad voldoende toezicht heeft. Wat voldoende is, hangt af van het type bad en bezoekers. Dat betekent dat als zwembaden, zoals nu, meer mensen ontvangen uit landen zonder zwemlescultuur, ze zich daarop moeten aanpassen”, aldus woordvoerder Marjolein van Tiggelen.
De zwembaden hebben het vooral druk met jonge vluchtelingen die in hun thuisland niet hebben leren zwemmen. Om te voorkomen dat zij gevaar lopen, wordt het toezicht op veel plekken geïntensiveerd. Zo krijgen veel tieners tegenwoordig bij de kassa de vraag of ze kunnen zwemmen en moeten zij hun identiteitsbewijs laten zien. Vervolgens houdt een badmeester in de gaten hoe zij zich gedragen bij het water. Bij geringe twijfel moet, zoals in Bergschenhoek, een zwemtest worden afgelegd. Wie een keurige schoolslag toont, mag verder spelen. Wie trappelt als een hond of kopje onder gaat, is aangewezen op een drijfkurk of moet vertrekken. Veel zwembaden schakelen extra personeel om toe te zien op deze aangescherpte regels.
Op scherp
De zwembaden staan op scherp sinds in mei drie badmeesters schuldig zijn bevonden aan de dood van de 9-jarige Salam. Het Syrische meisje verdronk in september 2015 in zwembad ’t Gastland in Rhenen. Vorige week overleed een 16-jarige jongen uit Syrië in buitenbad Groot Venlo in Blerick, nadat hem al verschillende keren was gevraagd uit het water te komen omdat hij niet kon zwemmen.
Bang voor klachten over discriminatie, wanneer allochtonen gevraagd wordt om voor te zwemmen en autochtonen niet, is het Nationaal Platform Zwembaden niet. Van Tiggelen: ,,Dit heeft niks met discriminatie te maken maar alles met veiligheid. Kun je zwemmen, ja of nee?”
Discussie
Toch kan die vraag tot discussies leiden, zo merkte het zwembad in Bergschenhoek. De onfortuinlijke duiker en zijn vrienden weigerden te vertrekken, zelfs nadat bleek dat zes van de acht jongens geen zwemdiploma hadden. Het bad liet uiteindelijk de politie komen om ze weg te halen. ,,Ik vertrouwde ze niet meer'', aldus Hoofd Zwemzaken, Din Wouters.
De Koninklijke Nederlandse Zwembond pleitte eerder deze maand voor zwemlessen voor iedereen die een verblijfsvergunning krijgt en begrijpt dat zwembaden nu zelf extra alert zijn.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
D66-prominent vrijgepleit van seksuele intimidatie, maar wel meer klachten binnen partij
Een prominent D66-partijlid heeft zich niet schuldig gemaakt aan seksuele intimidatie. Daarvoor is geen bewijs gevonden, zo meldt het bureau dat de anonieme aantijgingen aan het adres van de D66’er onderzocht. Wel hebben zich meerdere D66’ers gemeld die zich in het verleden onveilig hebben gevoeld. -
Milieuvervuiling door autobanden in 2050 opgelost, zegt Michelin
Over 30 jaar zullen autobanden niet langer het milieu vervuilen. Dat belooft Michelin, een van de grootste bandenfabrikanten ter wereld. -
Minimumloon naar 14 euro of zo houden? Dit willen de partijen uit de Tweede Kamer
De verkiezingen zijn al over drie weken; hoog tijd dus om de partijprogramma’s eens goed te bekijken. De hoogte van het minimumloon is voor veel mensen van belang. Bijna alle partijen willen dat het meer wordt, maar hoeveel precies? En: moet de bijstand meestijgen of niet? We leggen de standpunten naast elkaar van de dertien partijen die nu in de Tweede Kamer zitten. -
VIDEO2
Ouwehand: ‘Nu we opgesloten zitten door corona gaan mensen anders naar dierentuinen kijken’
Lijsttrekker Esther Ouwehand van de Partij voor de Dieren denkt dat Nederlanders door corona anders naar dierentuinen zullen kijken. ,,Door corona hebben mensen gemerkt dat het vervelend is om opgesloten te zitten”, zei ze vanmiddag tijdens De Lijsttrekkers. -
PREMIUMVideo
SGP-lijsttrekker Kees van der Staaij: ‘Abortus is niet de mannen tegenover de vrouwen’
Van alle partijen heeft de orthodox-christelijke SGP misschien wel de meeste contraire standpunten. Toch zag lijsttrekker Kees van der Staaij de invloed van zijn partij de afgelopen jaren groeien. Al flirtten sommige partijleden ook met Forum voor Democratie. ‘Partijen die als een wonderboom omhoog schieten, zie je vaak weer omvallen.’
-
PREMIUM
Is er een toekomst voor de euro? ‘Hij stort ons vanzelf in een crisis, bereid je daar op voor’
Is de euro nog wel houdbaar nu vooral de rijkere eurolanden van de munt lijken te profiteren? Renske Leijten (SP) mikt op een noordelijke en een zuidelijke euro, Hans Vijlbrief (D66) vraagt geduld: eurolanden moet meer naar elkaar toe groeien. -
Meer besmettingen, maar schatting aandeel Britse variant opnieuw lager
De afgelopen week zijn door het RIVM 29.977 besmettingen geregistreerd. Dat is bijna 20 procent meer dan vorige week, toen 25.229 positieve tests geregistreerd werden. Een van de oorzaken van de stijging lijkt het het fors toegenomen aantal tests. Opnieuw heeft het RIVM de inschatting over de aanwezigheid van de Britse variant in Nederland naar beneden bijgesteld. -
OMT-ADVIES/VIDEO
Hugo de Jonge kondigt grof geschut aan: in de loop van de lente 2,5 miljoen prikken per week
In de race tussen het virus en zijn bestrijders kondigt minister Hugo de Jonge (Volksgezondheid) grof geschut aan: hij bereidt nu grootschalige vaccinatie voor om maximaal 2,5 miljoen inentingen per week te zetten vanaf ‘de loop van het tweede kwartaal’. Ook het testen moet massaler: de PCR-capaciteit moet naar dagelijks 200.000 tests.