België verdenkt Qatar van corruptie in EU: meerdere invallen in Brussel, oud-parlementariër gehoord
De politie in Brussel heeft vanochtend op zestien plaatsen huiszoeking gedaan in verband met een groot onderzoek naar corruptie in het Europees Parlement (EP). Vermoed wordt dat ‘een land in de Perzische Golf’ invloed probeert te kopen in de Europese politiek. Dit wordt bevestigd door het federaal parket.
Volgens Belgische media gaat het om Qatar. Vier mensen zijn opgepakt, waaronder een van de vicevoorzitters van het Europees Parlement. Het gaat om de Griekse sociaaldemocrate Eva Kaili, bevestigt het Belgische Openbaar Ministerie. Haar partij heeft haar meteen geroyeerd.
Qatar wordt al meerdere maanden verdacht van corruptie, in een poging met de economische en politieke besluiten van het Europees Parlement te beïnvloeden. Dat gebeurt volgens de Belgische autoriteiten door het betalen van grote geldsommen of het aanbieden van geschenken aan personen met een belangrijke politieke of strategische functie in het Parlement.
Bij de huiszoekingen, vooral gericht op medewerkers van het EP, is vanmorgen ongeveer 600.000 euro aan contant geld gevonden. Ook is digitale informatie en zijn mobiele telefoons in beslag genomen.
Volledig verrast
Volgens het Belgische weekblad Knack, dat vandaag samen met de krant Le Soir als eerste met het nieuws kwam, zijn huiszoekingen uitgevoerd bij vier medewerkers van parlementariërs van de Progressieve Alliantie van Socialisten en Democraten (S&D, waarbij de PvdA is aangesloten). Een daarvan zou ook banden hebben met de Europese Volkspartij, waartoe het CDA behoort. Woordvoerders van die partijen tonen zich volledig verrast. Verder vielen de speurders ook binnen bij twee adviseurs en een ambtenaar van het Europees Parlement, lobbyisten, een voormalig Europarlementslid én een hooggeplaatste vakbondsman. De vier personen die zijn opgepakt zijn afkomstig uit Italië.
,,Als deze verdenkingen waar zijn, dan is dat ronduit schandalig en dieptriest", zo laat de delegatie van de PvdA in een verklaring weten. ,,We hebben als PvdA-Eurodelegatie de mensenrechtensituatie in Qatar herhaaldelijk aangekaart binnen onze politieke familie en binnen het Europees Parlement, en blijven dat ook doen. Het is aan de rechterlijke macht om deze zaak nu tot op de bodem uit te zoeken.”
De Christen-Democraten laten zich in gelijke bewoordingen uit: ,,We zijn geschokt door het lopende onderzoek door de Belgische autoriteiten naar mogelijke corruptiezaken in het Europees Parlement. Geen middel mag onbeproefd blijven. Er is nergens in de EU plaats voor corruptie. De autoriteiten hebben onze volledige steun.”
Het Europees Parlement als instelling wil geen reactie geven op juridische procedures. ‘Zoals altijd werkt het Europees Parlement volledig mee met de bevoegde nationale instanties. Dat geldt ook in deze specifieke zaak.’
Kritisch op Qatar
Overigens heeft het parlement zich de afgelopen weken juist uiterst kritisch over Qatar uitgelaten. In een breed gedragen resolutie riep het op 24 november de FIFA en Qatar op compensatie te betalen aan de nabestaanden van de slachtoffers die bij de bouw van de stadions zijn gevallen. Ook individuele parlementariërs toonden weinig clementie voor Qatar. ,,Het wereldkampioenschap voetbal had nooit in Qatar terecht mogen komen”, zei Peter van Dalen (ChristenUnie) tijdens een eerdere ontmoeting van de commissie voor mensenrechten met de minister van Arbeid van Qatar.
,,Het is het WK van de schaamte", aldus Lara Wolters (PvdA) die ook een actie met voetbalshirts in de wandelgangen van het parlement organiseerde. ‘Don't turn your back', stond daar op. Tijdens de plenaire zitting in Straatsburg eind vorige maand haalde Toine Manders (CDA) tientallen parlementariërs over om in de grote vergaderzaal die OneLove-aanvoerdersband te dragen.
Het is overigens vandaag, 9 december, toeval of niet, de Internationale Dag van de Anti-Corruptie. ,,Corruptie bestrijden vergt inzet, uithoudingsvermogen en vastberadenheid", zei Eurocommissaris Johansson (Binnenlandse Zaken). ,,De EU heeft dat alles in huis.”
Bekijk al onze nieuwsvideo’s in onderstaande playlist:
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUM24
Plast je kat in huis? Zo los je dat op: ‘Veel mensen vinden het niet mooi, maar het lost veel op’
Kattenpis op je vers gewassen lakens: geen pretje. Het plakt, het stinkt en je krijgt de geur er moeilijk uit. Maar hoe komt het dat katten soms op bed plassen? En hoe los je dat het beste op? Anneleen Bru, die onder meer de boekenreeks I Love Happy Cats schreef, helpt je op weg. -
PREMIUM18
Meer uren per dag werken in minder dagen, kan het?
Meer tijd voor ons sociale leven, minder files en minder drukte bij de kinderopvang. Om de problemen op de arbeidsmarkt aan te pakken, komt internist en hoogleraar Marcel Levi met een opmerkelijk voorstel: ga hetzelfde aantal uren werken in minder dagen. -
Na chaos CL-finale hoopt Franse regering bij Spelen in Parijs op videobewaking met kunstmatige intelligentie
Met de chaos rond de Champions League-finale in Parijs nog vers in het geheugen, hoopt de Franse regering voor de komende Olympische Spelen in diezelfde stad op videobewaking met behulp van kunstmatige intelligentie (AI). De Franse Senaat nam het voorstel dinsdag aan, maar tegenstanders vrezen een ‘Trojaans paard’ dat na de Spelen niet meer zal verdwijnen en de fundamentele rechten van burgers verder aantast. -
PREMIUM38
Stikstof, pulsvissen, mest: waarom lukt het Nederland niet meer om effectief te lobbyen in Brussel?
Mest, stikstof, pulsvissen – telkens krijgt Nederland het deksel op de neus in Brussel. Snappen we de EU en de techniek van lobbyen nog wel? ,,In Brussel is veel veranderd, in Den Haag te weinig.” -
Opruimgoeroe Marie Kondo geeft opruimen op: ‘Geniet liever van tijd met mijn kinderen’
Wie de opruimambities van bestsellerauteur en ‘ontspul’-koningin Marie Kondo niet kan bijbenen, wees gerust: ze laat het zelf nu ook maar varen. Kondo heeft het opruimen ‘een beetje opgegeven’ sinds de geboorte van haar derde kind.
-
met video
Eerste demonstranten langs koninklijke route op Aruba
Aan het einde van hun eerste dag op Aruba werden koning Willem-Alexander, koningin Máxima en prinses Amalia voor het eerst tijdens hun rondreis over de Antillen met demonstranten geconfronteerd. -
-
-
PREMIUM
Oeps, paaltje geraakt: is het goedkoper om schade te claimen of zelf te betalen?
Rijd je jarenlang schadevrij, dan krijg je een forse no-claimkorting op je autoverzekering. Die kan oplopen tot wel 85 procent. Maar hoe werkt die korting precies? En wat is nou wijsheid als je per ongeluk een paaltje hebt geraakt? -
PREMIUM
Bondgenoten Oekraïne denken verschillend over steun, maar ‘Amerikanen nemen duidelijk de leiding’
Wel F16's, geen F16's, misschien F16's? De bondgenoten van Oekraïne denken vaak compleet anders over de hulp die ze willen bieden. Wat zegt dat over hun strategie?