Bolsonaro: ‘Leger gaat de straat op om orde te herstellen als ik dat wil’
De Braziliaanse president Jair Bolsonaro heeft vrijdag gezegd dat hij gehoorzaamheid van het leger verwacht in het geval hij beveelt dat militairen op straat de orde moeten herstellen. De uitspraken van de rechts-populistische president hebben verdere vraagtekens doen rijzen over de politieke neutraliteit van het leger.
Bolsonaro zei in een interview niet in detail te willen treden ,,over wat ik voorbereid’’. ,,Als we problemen krijgen, hebben we een plan’’, aldus de president.
Hij verwees daarbij naar coronamaatregelen waar hij fel op tegen is, zoals door regionale gouverneurs ingestelde quarantaines en lockdowns. ,,Ik ben de opperbevelhebber van het leger. Als ik het bevel geef, kan ons leger op een dag de straten opgaan om een einde te maken aan die laffe avondklokken, het recht om te gaan en staan waar je wilt te garanderen, evenals het recht op werk of om kerkdiensten te houden. Om al die dingen te garanderen die door gouverneurs en sommige burgemeesters onmogelijk worden gemaakt en de hele maatschappij ontwrichten.’’
De uitspraken van Bolsonaro, een gewezen legerofficier die geregeld met nostalgisch verlangen verwijst naar de vroegere militaire dictatuur in Brazilië, doen weinig om zijn critici gerust te stellen. Die beschuldigen de president ervan dat hij het leger naar zijn hand wil zetten door middel van benoemingen. Ook vrezen sommige critici van Bolsonaro dat er geen vreedzame machtsoverdracht komt als hij volgend jaar de verkiezingen zou verliezen.
Bolsonaro staat in toenemende mate onder druk nu de corona-epidemie in Brazilië catastrofale vormen aanneemt. Hij ligt in eigen land sterk onder vuur vanwege zijn aanpak van de pandemie. Brazilië heeft na de Verenigde Staten het hoogste aantal coronadoden ter wereld.
Vorige maand benoemde Bolsonaro zijn voormalige stafchef tot minister van Defensie en verving hij de complete legertop. Dat besluit, dat onderdeel was van een kabinetsherschikking, leidde tot grote onrust bij meerdere hoge militairen.
Sinds hij in 2018 werd verkozen, heeft Bolsonaro geregeld ongefundeerde uitlatingen gedaan over verkiezingsfraude in Brazilië. Volgens zijn critici is dat het voorwerk om uiteindelijk een nadelige verkiezingsuitslag op dezelfde manier aan te vechten als Bolsonaro’s voorbeeld Donald Trump deed in de Verenigde Staten.
Bolsonaro sprak zijn steun voor Trump uit toen die na de verkiezingen van november zonder enig bewijs volhield dat hij de verkiezingen als gevolg van fraude had verloren. Trumps desinformatiecampagne culmineerde uiteindelijk in de bestorming van het Capitool door zijn aanhangers op 6 januari, waarbij meerdere doden vielen.
Bekijk hier onze video’s over het coronavirus:
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUMGeld & Geluk
Stephanie en zoon Freek: ‘Zijn er 6000 euro per jaar op achteruit gegaan na zijn 18de verjaardag’
Om voor zoon Freek te zorgen, krijgt Stephanie een deel van zijn persoonsgebonden budget. Het geld dat hij met beleggen verdient, zet hij opzij. In deze Mezza-rubriek vragen we lezers naar hun relatie tussen Geld en Geluk. -
PREMIUMEnergie14
Sluit je nu een jaarcontract af, dan ben je ook komende winter verzekerd van hetzelfde tarief
Deze week maakte Essent bekend dat het weer jaarcontracten aanbiedt. Lange tijd was het door de onzekere energiemarkt niet mogelijk voor consumenten om vaste contracten af te sluiten. Is het verstandig om nu vast te zetten? -
Radioactieve capsule in Thailand teruggevonden en lijkt gebroken
Na een dagenlange zoektocht is een vermiste capsule met radioactief materiaal gevonden in Thailand. Volgens lokale autoriteiten van de provincie Prachinburi is de capsule waarschijnlijk gebroken. Dat nieuws veroorzaakt onrust en gezondheidszorgen bij de bevolking. -
‘Nederlandse Staat aansprakelijk voor gevolgen Turkije-deal’
Amnesty International en drie andere maatschappelijke organisaties stellen maandag de Nederlandse Staat aansprakelijk voor ‘onnodig lijden en structurele schending van de rechten’ van vluchtelingen. Die schendingen zouden de gevolgen zijn van het sluiten van de zogenoemde Turkije-deal, waarin Nederland een grote rol speelde. -
Een dag na mooie woorden op klimaattop bezuinigt Bolsonaro kwart op milieu
De Braziliaanse president Jair Bolsonaro heeft vrijdag zijn goedkeuring gegeven aan een bezuiniging van 24 procent op het milieubudget voor dit jaar. Donderdag beloofde Bolsonaro juist nog om meer geld uit te trekken om onder meer ontbossing in het Amazone-regenwoud tegen te gaan en voor de controle op milieuregels.
-
column
Waarom deze trend op LinkedIn zo irritant is - en wat je beter kan doen
Psycholoog Thijs Launspach is psycholoog en stressexpert en auteur van het boek Fokking druk. Hij verwondert zich over het moderne werken en geeft elke week tips voor meer geluk en minder stress op je werk. Vandaag: humblebragging -
-
-
Prominente politica in Tanzania wil homo’s laten castreren
De vooraanstaande Tanzaniaanse politica Mary Chatanda heeft zich zondag sterk gemaakt voor de castratie van seksueel actieve homo’s. De voorzitster van de vrouwenvleugel van regeringspartij CCM (Revolutionaire Staatspartij) deed haar huiveringwekkende voorstel tijdens festiviteiten ter gelegenheid van het ambtsjubileum van Samia Suluhu Hassan, de eerste vrouwelijke president van het Oost-Afrikaanse land. Zij volgde twee jaar geleden John Magufuli op na diens overlijden. -
Drie hoogste militairen in Brazilië stappen op na ontslag defensieminister
De drie hoogste militairen uit de Braziliaanse krijgsmacht stappen op uit protest tegen een een golf van recente ontslagen, bevolen door president Jair Bolsonaro. Hij besloot deze week om zes ministers te ontslaan, onder wie de minister van Defensie. Die ingrijpende herschikking leidde ertoe dat de hoofden van de onderdelen landmacht, vloot en luchtmacht hun functie neerleggen.