Britse studie: ‘Mopshonden lijden hun hele leven, koop ze niet meer’
Mopshonden missen veel basisfuncties van een normale hond. Ze lijden een heel leven lang, blijkt uit een nieuwe Britse studie onder meer dan 16.000 mopshonden.
De Britse professor Dan O’Neill, hoofddocent epidemiologie van gezelschapsdieren aan het Royal Veterinary College, heeft een onderzoek uitgevoerd bij enkele duizenden mopshonden in het Verenigd Koninkrijk. Uit die studie blijkt dat het ras maar liefst 50 keer meer risico loopt op ernstige gezondheidsproblemen en een kortere levensduur. Op 23 van de 40 meest voorkomende gezondheidsproblemen bij honden lopen mopshonden een verhoogd risico.
,,We hebben een lijst opgesteld met de belangrijkste lichaamsfuncties van honden”, vertelde O’Neill tegen de Britse krant The Telegraph. Zo moeten honden bijvoorbeeld kunnen knipperen met de ogen. ,,Het lijkt basaal, maar veel mopsen kunnen dat niet. Een hond moet ook kunnen zitten en slapen zonder continu te snurken of naar adem te moeten happen, en een huid hebben die niet gespleten is. Mopshonden hebben gewoonweg niet de basisfuncties die van een hond worden verwacht”, vervolgt de professor. ,,Hun gezondheidsbehoefte is zoveel groter dan die van andere honden en extreem fokken betekent dat die problemen alleen maar toenemen.”
Een Franse studie wees eerder al uit dat Franse buldogs de kortste levensverwachting hebben, amper vier en een half jaar. Mopshonden volgen met een maximale levensduurte van acht jaar. Jack Russell-terriërs leven het langst, gemiddeld zo’n 13 jaar. De professor roept mensen op om in actie te schieten. ,,Koop alleen rassen die normale, aangeboren gezondheidskenmerken hebben, maar geen mopshonden.”
Strenge voorwaarden
Het fokken van honden als de Franse bulldog en de mopshond is sinds maart 2019 gebonden aan strenge voorwaarden. Fokkers moeten zich bijvoorbeeld zoveel mogelijk inspannen om ademhalingsproblemen door een te platte snuit te voorkomen.
Al langere tijd strijdt stichting Dier&Recht voor een fokverbod op deze rassen, omdat de platte snuit voor ademhalingsproblemen zorgt. In maart 2019 lukte dat, nadat een onafhankelijk onderzoek van Universiteit Utrecht aantoonde dat het fokken de gezondheid van de dieren inderdaad aantast. Desondanks merkte de stichting dat de NVWA, die verantwoordelijk is voor het handhaven van deze wet, niet optrad tegen overtreders.
De NVWA zegt in een reactie tegen deze site dat er in 2020 geen inspecties bij fokkers plaatsvonden door corona. ,,In 2021 pakten we de inspecties weer op.” Volgens een woordvoerder van de NVWA hebben honden met te korte snuiten vaak gezondheidsproblemen. ,,Ze hebben bijvoorbeeld moeite met ademhalen, oogproblemen en problemen met slapen. Zo’n hond moet je als baasje niet willen hebben. En je zou ook niet moeten willen fokken met zulke dieren.”
Zolang er vraag naar de kortsnuitige hondenrassen blijft, zullen er fokkers zijn die aan die vraag voldoen, stelt de NVWA. ,,Dat is het echte probleem.”
Praat mee
Reageren kan onderaan dit artikel. Alleen reacties voorzien van een volledige naam worden geplaatst. We doen dat omdat we een debat willen met mensen die staan voor wat ze zeggen, en daar dus ook hun naam bij zetten. Wie zijn naam nog moet invullen, kan dat doen door rechts bovenaan op onze site op ‘Login’ te klikken.
Bekijk onze meest bekeken nieuwsvideo’s in onderstaande playlist:
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
bruidsjurk verdwenen
Rampbruiloft draait tóch uit op sprookje dankzij eilandbewoners: ‘Voor altijd plekje in ons hart’
Het dreigde op een regelrechte zeperd uit te lopen, maar dankzij de hulp van een groepje eilandbewoners is de ‘pechbruiloft’ van een Amerikaans stel op het laatste moment gered. Als klap op de vuurpijl gaat hun prille geluk nu zelfs de hele wereld over. ,,Deze mensen zullen voor altijd een plaats in ons hart hebben.” -
met video
Arena stort in bij stierenrennen in Colombia: vier doden en ruim driehonderd gewonden
Minstens vier mensen, onder wie een achttien maanden oude baby, zijn omgekomen nadat een deel van de tribunes van een arena in Colombia instortte, meldt de gouverneur van het departement Tolima, José Ricardo Orozco. Ruim driehonderd toeschouwers bij het stierengevecht in de arena raakten gewond, van wie vier zeer ernstig. Het aantal dodelijke slachtoffers kan daarom nog verder oplopen. -
Ben je te streng voor jezelf? ‘Zelfcompassie is echt iets wat je moet oefenen’
Psycholoog Thijs Launspach is stressexpert en auteur van het boek Fokking druk. Hij verwondert zich over het moderne werken en geeft elke week tips voor meer geluk en minder stress op je werk. Vandaag: compassie hebben voor jezelf. -
PREMIUMGeld & Geluk
Millie en Dolf betalen 100 euro per maand aan energie: ‘Centrale verwarming is luxe’
In deze rubriek vragen we lezers naar hun relatie tussen Geld en Geluk. Dolf geeft makkelijker geld uit dan Millie, maar zorgt er ook voor dat niets uit de ijskast wordt weggegooid. En koopt soms een kofferbak vol wijn. -
Gijzelingsdrama in België: man met contactverbod dringt woning ex binnen en doodt haar zoon (19)
België is in de greep van een gijzelingsdrama. Een 44-jarige Belg wist zaterdag de woning van zijn ex binnen te dringen. Daarbij kwam de 19-jarige zoon van de vrouw om het leven. Ook zijn zus van 22 jaar raakte ernstig gewond. De man hield zijn ex urenlang gegijzeld, voordat de politie hem kon overmeesteren. Hij had al een straat- en contactverbod.
-
Verrassend: deze dure SUV was vorig jaar de bestverkochte auto ter wereld
De Toyota RAV4 was vorig jaar de bestverkochte auto ter wereld. De SUV verwees een andere Toyota naar de tweede plaats. Het Japanse merk staat met maar liefst vier modellen in de top 10. -
Ghislaine Maxwell in gevangenis onder zelfmoordtoezicht, veroordeling mogelijk uitgesteld
Ghislaine Maxwell is in de gevangenis van Brooklyn onder zelfmoordtoezicht geplaatst. Daardoor zal ze vermoedelijk een verzoek indienen om haar veroordeling uit te stellen, zo heeft haar advocaat laten weten. Maxwell wordt ervan verdacht Jeffrey Epstein te hebben geholpen met het ronselen van minderjarige meisjes voor seksueel misbruik. -
Nederlanders zwaargewond in Italië na missen haarspeldbocht bij Gardameer
Drie Nederlandse toeristen zijn zaterdag bij het Gardameer met hun gehuurde trike, een gemotoriseerde driewieler, tientallen meters van een klif gestort. Twee van hen raakten daarbij zwaargewond.
61 reacties
Resterende karakters 500
Log in en reageerJohn van Splunder
Yolanda Jonkheijm
H.J.S Siglé
RHL Huberton
Lianne Van schoten