Epidemioloog voorspelt nieuwe ‘roaring twenties’: ‘Mensen gaan onvermoeibaar op zoek naar sociaal contact’
VIDEONet als de Spaanse griep in 1918 zal ook deze pandemie gevolgd worden door een bewogen decennium: de ‘roaring twenties’. Dat voorspelt Nicholas Christakis, epidemioloog aan de Amerikaanse Yale-universiteit.
Delen per e-mail
Een jaar geleden werd het coronavirus voor het eerst vastgesteld door Chinese virologen. Sindsdien heeft het virus wereldwijd verregaande gevolgen gehad. Economische activiteiten werden teruggeschroefd, maar ook op sociaal vlak is ons leven drastisch veranderd. Reizen, feesten, afspreken met familie en vrienden... We moeten het plots allemaal missen.
Niet nieuw
Ingrijpend, maar niet zo uitzonderlijk als het misschien lijkt, schrijft Nicholas Christakis in zijn boek Apollo’s Arrow: The Profound and Enduring Impact of Coronavirus on the Way We Live. Als epidemioloog is hij gespecialiseerd in de invloed van het menselijke gedrag op de verspreiding van besmettelijke ziekten.
Christakis ziet een patroon: ,,Wat ons nu overkomt, lijkt misschien onnatuurlijk en vreemd, maar grootschalige epidemieën zijn niet nieuw voor de mens. Ze zijn gewoon nieuw voor óns.”
Bovendien reageren mensen er telkens ongeveer hetzelfde op, zegt Christakis in de Britse krant The Guardian: ,,Ze worden religieuzer, ze onthouden zich meer van allerlei pleziertjes. Daarnaast worden ze ook spaarzaam met geld en nemen ze minder risico’s. Al die dingen zien we nu, maar zagen we in de vorige eeuwen ook al tijdens grote epidemieën.”
Hoopgevend
Bij elke epidemie zakt ook de economie in elkaar, zegt de onderzoeker. ,,Mensen geven de overheid de schuld van de vertragende economie, want die sluit immers de scholen en de restaurants. Een onterechte beschuldiging, want het is het virus zelf dat de economie doet inzakken: dat gebeurde ook al toen oude beschavingen door ziekten geplaagd werden, lang voor regeringen dat soort ingrijpende beslissingen konden nemen.”
Eén van de belangrijkste - en meest hoopgevende - lessen die we uit vroegere pandemieën kunnen trekken, is volgens Christakis deze: aan elke pandemie komt een einde. En daarna volgt er gewoonlijk een periode waarin mensen intensief op zoek gaan naar sociaal contact. ,,Wat we zullen zien, is een omkering van de trends die noodgedwongen plaatsvonden tijdens de coronacrisis”, voorspelt Christakis. ,,Mensen zullen minder religieus worden, veel investeren in hun sociaal leven, meer geld uitgeven en seksueel losbandiger worden.”
Volle cafés, nachtclubs en voetbalstadions, een culturele renaissance... Alles waar we al een jaar lang alleen maar van kunnen dromen, zal ons deel zijn. Al zullen we nog even geduld moeten hebben, voorspelt de epidemioloog. Nog zeker tot 2024 voor het feest écht kan losbarsten. Eerst moeten de vaccins hun werk kunnen doen en moet onze samenleving herstellen van de socio-economische opdoffer.
Bekijk onze video's over het coronavirus in onderstaande playlist:
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUMKoken & eten
In deze chocoladefabriek in Brabant kun je je eigen pak hagelslag maken
Het heeft de sfeer van Sjakie in de Chocoladefabriek, maar het is levensecht. In een nieuwe chocoladefabriek in het Brabantse Veghel die nu in de maak is, maak je je eigen chocoladereep, in je eigen favoriete smaak, met je zelf ontworpen wikkel erom. In de fabriek werken alleen maar jonge mensen. -
Nieuw-Zeeland getroffen door drie aardbevingen in zes uur tijd
Voor de oostkust van het Noordereiland van Nieuw-Zeeland heeft zich gisteravond opnieuw een zware aardbeving voorgedaan. Dat meldt het Amerikaans Geofysisch Instituut (USGS). Het gaat om de derde hevige schok die binnen een tijdsbestek van zes uur plaatsvond, op honderden kilometers van de kust. De derde bereikte een kracht van 8,1 op de schaal van Richter. Eerder was er een schok van 7,4 en 7,1. -
Leger Myanmar schendt graf doodgeschoten verzetsheld Angel (19)
Ze werd een martelaar in Myanmar. Maar zelfs in haar graf is de doodgeschoten studente Kyal Sin - bijnaam Angel - geen rust gegund. De autoriteiten hebben haar lichaam opgegraven, onderzocht en weer teruggelegd. De onderzoekers lieten hun afval achter bij het graf. -
PREMIUM
Door webshops ligt een koopverslaving op de loer, dit doe je eraan
Winkelen en uitgaan kan al een tijd niet, maar gelukkig hebben we webshops. Nou ja, gelukkig... Voor sommige mensen is een druk op de koopknop zó verleidelijk, dat een koopverslaving op de loer ligt. -
PREMIUMVerkiezingen
Is nieuw asfalt nog nodig nu thuiswerken de norm is? Partijen zijn verdeeld
In aanloop naar de Tweede Kamerverkiezingen geven politieke partijen in acht afleveringen hun standpunten op het gebied van onder meer wonen, werken, vergroening, asfalt en de nexit. Vandaag aflevering 6: Hebben we al dat asfalt nog wel nodig nu miljoenen mensen thuiswerken? Aan het woord Gijs van Dijk (PvdA) en Joost Eerdmans (JA21).
-
VIDEO
Myanmar rouwt na bloedbad, maar volhardt in verzet
Het geweld in Myanmar heeft al tientallen levens van vreedzame demonstranten geëist. Zeker 1700 mensen zijn opgepakt. De dodelijkste protestdag sinds de staatsgreep weerhoudt burgers er niet van de straat op te gaan. De Verenigde Naties roepen op tot acties. -
PREMIUM
Corona jaagt ons massaler dan ooit op de fiets: ‘Verkoop ging helemaal door het dak’
Als je volgend jaar zomer op een nieuwe fiets wilt stappen moet je opschieten. De wachttijd voor een nieuwe Merida zit bijvoorbeeld op zes maanden. De fietsbranche boomt. Nederland was fietsgek, maar het kan nog veel gekker. Corona jaagt ons massaler dan ooit de fiets op. -
PREMIUM
‘Mensen die doorfeesten alsof er niks aan de hand is.. Die laten ons op de ic in de kou staan’
Geen tijd om te zitten, dreigementen via de telefoon en een buitenwereld die wel klaar is met het coronavirus. De mensen van de ic kregen applaus tijdens de eerste golf, maar staan er nu alleen voor. Dit is het verhaal van vijf van hen. ,,Ze laten ons in de kou staan, zo voelt dat hier.’’