Familie sleept Belgisch ziekenhuis voor de rechter om weigeren intensive care
Een ziekenhuis in het Belgische Luik riskeert schadeclaims van coronapatiënten die een bed op de intensive care geweigerd zagen. Eén familie heeft inmiddels al een kort geding aangespannen om een 91-jarige patiënt met verschillende aandoeningen toch op de ic te krijgen. Artsen reageren verontwaardigd. ,,Erg wrang voor degenen die in oorlogssituaties zoals deze dag en nacht het beste van zichzelf staan te geven. Die mensen zouden niet nog eens rechtszaken mogen riskeren.”
Meerdere families hebben het Luikse Montlégia ziekenhuis al onder druk gezet om hoogbejaarde patiënten op te nemen op de intensive care, zo bevestigt het hoofd van dienst aan vakblad MediQuality. Advocaten beroepen zich op de wet op de patiëntenrechten, waarin staat dat artsen verplicht zijn om de wil van de patiënt te respecteren, en dat ze dus niet zomaar een bed of medicijnen kunnen weigeren als die beschikbaar zijn.
,,Verwerpelijk", briest Marc Moens, voorzitter van het Vlaams Artsensyndicaat. De artsenkoepel vraagt de Orde van Advocaten maatregelen te nemen, zodat ‘advocaten die zich met deze praktijken inlaten geschrapt worden’. ,,Gelukkig heb ik er in Vlaanderen nog niets over gehoord. De beoordeling van patiënten wordt op een heel gewetensvolle manier gedaan en we kijken echt niet alleen naar leeftijd."
Richtlijnen
Volgens professor medisch recht en advocaat Filip Dewallens maken de claims weinig kans. ,,Artsen gedragen zich zorgvuldig wanneer ze de richtlijnen van het crisiscentrum en van hun wetenschappelijke verenigingen volgen. Die richtlijnen zitten uitstekend in elkaar en over individuele beslissingen wordt druk overleg gepleegd. Rechters beseffen ook dat de zorg bij een tekort aan beademingsapparaten, intensive care-bedden of bij een spoedgeval anders is dan in optimale omstandigheden. Dus daar ben ik gerust op. Maar dat maakt zo'n jarenlange aansprakelijkheidsprocedure nog steeds erg wrang voor wie in oorlogssituaties zoals deze dag en nacht het beste van zichzelf staat te geven. Die mensen zouden niet ook nog eens rechtszaken mogen riskeren.”
,,Daarom zou de overheid een wet of volmachtsbesluit kunnen uitvaardigen om tijdens deze crisis immuniteit te geven aan zorgverleners die zich houden aan de wetenschappelijke richtlijnen. Dan komen er geen aansprakelijkheidsclaims. Verschillende Amerikaanse staten hebben dat al gedaan en Nederland zou het ook overwegen. Zeker nu studenten, gepensioneerde dokters en artsen van totaal andere disciplines in de eerste lijn meehelpen om corona te bedwingen, is zo'n wet geen overbodige luxe om hen te ontlasten.”
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUMreportage
Verslag vanaf de intensive care: ‘Eerste patiënt eet nu appelmoes naast haar bed’
-
Tweespalt in Republikeins kamp: Texas begint afzettingsprocedure tegen justitieminister
Het Texaanse Huis van Afgevaardigden heeft zaterdag ingestemd met een afzettingsprocedure tegen justitieminister Ken Paxton. De conservatieve Republikein en bondgenoot van voormalig president Donald Trump wordt ook door zijn eigen partijgenoten beschuldigd van ambtsmisbruik. -
Corona slaat hard toe in families: al zeker 11 echtparen overleden
Sinds het begin van de corona-uitbraak zijn er al zeker elf, en waarschijnlijk meer, echtparen samen aan het virus overleden. Dat blijkt uit een inventarisatie van deze site. ,,De rouw lijkt op die van nabestaanden van de MH17-crash.” -
PREMIUM93
Gewone fiets bijna twee keer zo gezond als e-bike: zoveel calorieën verbrand je per uur
Drie op de tien Nederlanders rijden inmiddels op een elektrische fiets. Ook relatief jonge fietsers zijn overstag. Is dat nou goed nieuws? Want trappen met ondersteuning is toch lang niet zo gezond als jezelf verplaatsen op een gewone fiets? De Fietsersbond en een bewegingswetenschapper zetten op een rij wat de verschillen zijn. -
PREMIUMEnergierekening
Harmen: ‘Mijn huis had energielabel C, maar dat was misschien een beetje optimistisch’
Harmen Visser (28) uit Eindhoven heeft twee verschillende energiecontracten omdat dit voor hem voordeliger is. Hoeveel geld besteed jij aan energie in huis? Hoe probeer je de kosten omlaag te brengen? Deze vragen stellen we elke week aan een Nederlander.
-
Getest: Dit is de beste wasmachine voor grotere huishoudens
-
-
-
Gerechtshof in Maleisië trekt 18 dagen uit voor behandeling fouten in Ivana Smit-zaak
Het gerechtshof in Maleisië heeft liefst 18 dagen vrijgemaakt om in oktober en november 2024 de mogelijke fouten die zijn gemaakt bij het onderzoek naar de dood van Ivana Smit te behandelen. -
met video
Poetin slaat plank mis met kaart die zijn historische gelijk zou moeten bewijzen: ‘Pure domheid’
President Vladimir Poetin heeft op de Russische tv op pijnlijke wijze misgekleund met vermeend historisch ‘bewijs’ dat Oekraïne nooit heeft bestaan en dat het land van oudsher bij Rusland hoort.