Het ‘meisje met de groene ogen’ door Italië geëvacueerd uit Afghanistan
Sharbat Gula, die in 1985 wereldberoemd werd als ‘het Afghaanse meisje’ met groene ogen op de cover van het tijdschrift National Geographic, is door Italië geëvacueerd uit Afghanistan. Ze heeft de vluchtelingenstatus toegekend gekregen.
Het kabinet van de Italiaanse premier Mario Draghi meldt dat Italië de evacuatie van Sharbat Gula (49) heeft georganiseerd nadat ze vroeg om hulp om uit haar land te vluchten na de machtsovername van de taliban. De vrouw bevindt zich nu in Rome en de Italiaanse regering zal haar helpen bij haar integratie in Italië.
Gula verwierf in 1985 internationale bekendheid als Afghaans vluchtelingenmeisje van 12 jaar oud, nadat een foto van haar met haar doordringende groene ogen werd gepubliceerd op de cover van het tijdschrift National Geographic. Oorlogsfotograaf Steve McCurry nam de foto in een vluchtelingenkamp op de grens tussen Afghanistan en Pakistan. Lange tijd wist niemand haar naam, pas in 2002 werd ze opgespoord.
‘Zij stond symbool voor de wisselvalligheden en conflicten van het hoofdstuk in de geschiedenis dat Afghanistan en zijn bevolking op dat moment doormaakten’, aldus de Italiaanse overheid in een verklaring. ‘In de evacuaties die we uitvoeren na aanvragen van privépersonen en op verzoek van hulporganisaties die actief zijn in Afghanistan, kregen we Sharbat Gula's verzoek om haar te helpen het land te ontvluchten. De premier regelde daarop haar transfer naar Italië.’
In 2014 dook Sharbat Gula op in Pakistan, maar ze dook onder toen de autoriteiten haar ervan beschuldigden een valse Pakistaanse identiteitskaart te hebben gekocht en de opdracht gaven om haar te deporteren. De vrouw werd toen overgevlogen naar Kaboel waar de president een receptie voor haar organiseerde in het presidentieel paleis en haar de sleutels overhandigde van een nieuw appartement.
Italië is een van de westerse landen die na het vertrek van de Amerikaanse troepen en de machtsovername door de taliban in augustus honderden Afghanen uit het land evacueerde. Ook Nederland evacueert Afghanen, maar dat gaat niet vlekkeloos. Vier gezinnen hebben een kort geding aangespannen tegen de Nederlandse staat. De gezinsleden eisen dat Nederland hen zo snel mogelijk evacueert uit Afghanistan, aldus hun advocaat Barbara Wegelin.
Bekijk onze nieuwsvideo’s in onderstaande playlist:
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUMeigen tuin eerst
Dit moet je weten over snoeien: ‘Bomen en struiken hebben geen voordeel bij het afhakken van ledematen’
Snoeien, stekken, planten, verpotten, zaaien en schoffelen. Tuingoeroe Romke van de Kaa helpt een handje. -
Update
Afghaanse gezinnen naar rechter om evacuatie: ‘Smeekbeden personeel ambassade genegeerd’
Vier Afghaanse gezinnen hebben een kort geding aangespannen tegen de Nederlandse staat. De gezinsleden eisen dat Nederland hen zo snel mogelijk evacueert uit Afghanistan, aldus hun advocaat Barbara Wegelin. De Volkskrant bericht daarnaast over hoe het ministerie van Buitenlandse Zaken wekenlang smeekbeden om evacuatie van Nederlandse ambassademedewerkers heeft genegeerd. Daarvan zitten nog 170 mensen vast in Kaboel. -
PREMIUMvijf vragen
Daar komen de tanks, maar komen ze op tijd? ‘Als Russen eerder toeslaan, heb je een serieus probleem’
Na maanden dubben en discussiëren besloten Duitsland en de VS, twee cruciale bondgenoten van Oekraïne, vandaag officieel tanks naar de frontlinie te sturen. Volgens experts zijn het er (nog) niet genoeg om de oorlog te beslissen, maar verschil kunnen de Abrams en Leopards wel degelijk maken. ‘Hiermee kun je op specifieke plekken een bres slaan in de Russische verdediging.’ -
Hackers van MediaMarkt en 1500 anderen gesnapt: politie keek halfjaar mee met data-dieven
Eén van de grootste ransomware-netwerken ter wereld is opgerold. Het Hive-netwerk maakte het afgelopen anderhalf jaar honderden slachtoffers, melden de FBI en Europol. De Amerikaanse politie keek maandenlang mee en voorkwam dat nieuwe slachtoffers samen 120 miljoen euro losgeld moesten betalen. ,,Hiermee is het vertrouwen in dit soort hackers flink aangetast.” -
Beter Eten
Maca-poeder zou wonderen doen in de slaapkamer, maar ‘sekskroket’ werkt misschien beter
In de rubriek Beter Eten schrijft gezondheidsjournalist Tijn Elferink over wat hem opvalt op het gebied van eten en drinken. Een Peruaans poedertje zou zorgen voor een boost van je libido. Waarom je een spannende avond toch beter met een sekskroket kunt beginnen.
-
Met video
Doomsday Clock nog nooit zo dicht bij middernacht, vooral door ‘gevaren van oorlog in Oekraïne’
De Doomsday Clock, die aangeeft hoe dicht de mensheid is bij een zelf veroorzaakt einde van de beschaving, stond nog nooit zo dicht bij middernacht. Er rest ons nog 90 symbolische seconden. -
-
-
Taliban verbieden vrouwen in Afghaanse televisieseries
Vrouwen mogen niet langer in Afghaanse drama- en soapseries verschijnen. Dat laten de taliban weten in een zondag gepubliceerde lijst met religieuze richtlijnen voor de media. -
Is mijn voorschotbedrag wel of niet aangepast naar het prijsplafond?
De overheid heeft besloten consumenten op weg te helpen met de hoge energieprijzen. Begin dit jaar is daarom het prijsplafond ingegaan, waardoor je een maximaal tarief betaalt voor energie. Betekent dit dat het voorschotbedrag nu ook is aangepast? Twee experts leggen uit hoe het zit.