Klanten als levend schild bij grote overval Braziliaans winkelcentrum, Nederlandse toerist ooggetuige
met videoEen winkelcentrum in de Braziliaanse stad Rio de Janeiro was zaterdagavond het decor van een grootschalige overval, waarbij klanten werden gegijzeld en een bewaker werd doodgeschoten. Een Nederlandse toerist die net in de stad was aangekomen, werd ongewild getuige van een wildwest-schietpartij. ,,Ik heb zoiets nog nooit in Europa gezien.”
De brute overval in de Village Mall, een luxe winkelcentrum in het westen van de stad, had nog het meest weg van een actiefilm. Twaalf criminelen kwamen gewapend aan op zes motorfietsen en bestormden met een hoop heisa het gebouw. Ze schreeuwden dat het om een overval ging en hielden zowel klanten als winkelmedewerkers onder schot. Sommigen werden zelfs als levend schild gebruikt zodat de overvallers zonder ingrijpen van de politie een juwelier konden plunderen.
Tientallen schoten
Volgens verschillende Braziliaanse media, die met ooggetuigen spraken, werden tientallen schoten gelost tussen de overvallers en politieagenten. Een 49-jarige bewaker werd in zijn gezicht geschoten en overleed ter plaatse. Ook zou een van de overvallers op straat zijn doodgeschoten door de politie. Diverse anderen raakten gewond. In het winkelcentrum was er sprake van grote paniek, blijkt uit ooggetuigenverklaringen.
,,We waren in een winkel vlakbij de juwelier, toen de verkoopster ineens hard wegrende. Ze begon te schreeuwen dat er een schot viel, toen renden we ook weg. We hadden een veilige weg naar buiten gevonden”, zegt ooggetuige Luiza tegen Braziliaanse media. ,,Ik heb veel schoten gehoord. Ik ben in de Apple Store, samen met een andere groep mensen. We wachten op meer informatie om naar buiten te gaan”, zei een andere ooggetuige ten tijde van de overval. Een andere klant verklaarde in een vuurgevecht te zijn beland. ,,Ik verstop me nu in een restaurant.”
Tekst gaat verder onder de tweet
Nederlander getuige
Voor het oog van de camera reageerde een Nederlandse toerist zichtbaar aangeslagen. ,,Dit was mijn eerste dag in Brazilië. Ik was erg bang”, aldus de man, die Ricardo wordt genoemd. ,,Ik heb zoiets nog nooit in Europa gezien.”
Volgens de Braziliaanse politie gingen de overvallers ervandoor met een onbekende hoeveelheid juwelen en sieraden. Tijdens hun vlucht stalen ze nog een motor van een klant van het winkelcentrum. ,,Ik ging naar buiten om mezelf in veiligheid te brengen. Ik zag toen dat ze mijn motor hadden meegenomen”, zegt de eigenaar van de motor. ,,Er waren veel schoten, mensen renden, sommige mensen werden gegijzeld. We waren erg bang. Het ergste had ons kunnen overkomen. Het was een heel intens moment.”
Village Mall is een luxe winkelcentrum in Barra da Tijuca, een populaire woonwijk in het westen van Rio de Janeiro. De mall, geopend in december 2012, heeft meer dan 90 winkels, waaronder internationale merken en grote namen in de nationale detailhandel. In een verklaring zegt het bestuur van Village Mall de gebeurtenissen te betreuren. ‘Het winkelcentrum laat weten samen te werken met de bevoegde autoriteiten om de feiten op te helderen.’
Bekijk onze meest bekeken nieuwsvideo’s in onderstaande playlist:
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
met Video
Frankrijk zucht onder vernietigende bosbranden: ‘Brand bij Bordeaux is een monster’
Frankrijk blijft kampen met verwoestende bosbranden. Sinds begin dit jaar werd al meer dan 57.000 hectare natuurgebied in de as gelegd. Ook de weersomstandigheden maken het er niet gemakkelijker op. Zo bezorgen de aanhoudende hitte en droogte, die gepaard gaan met een warme en droge wind, de brandweer nog meer problemen. In het departement Gironde, waar de hevigste brand woedt, werden al meer dan 10.000 mensen geëvacueerd. -
Rauwe groenten, kaneel, ananas: wat kun je écht beter laten staan als je zwanger bent?
Eten wordt een tikkeltje ingewikkelder als je zwanger bent. ,,Sommige vrouwen zijn zo bezorgd dat ze rauwe groenten negen maanden lang van hun bord bannen”, vertelt gynaecoloog Ronald Devlieger. Maar zijn die groenten dan echt zo slecht voor de baby? En hoe zit het met kaas, koffie, alcohol en voedingssupplementen? Devlieger zet alles op een rijtje. -
PREMIUM
Rugspecialist legt uit waar je op moet letten als je het matras vervangt
Een goed matras kan rugpijn niet oplossen, maar wel verlichten, zegt dokter Mahieu, rugspecialist uit België. Hij vertelt waar je op moet letten bij de aankoop van een nieuw matras. -
Sommige vuilnisbelten stoten evenveel broeikasgas uit als 1,5 miljoen auto's samen
Onderzoekers van het Nederlands instituut voor ruimteonderzoek (SRON) hebben met behulp van satellietgegevens plekken op de aarde opgespoord waar veel methaan (CH4) wordt uitgestoten. Een aantal vuilnisbelten blijken grote uitstoters van methaan, dat na CO2 een van de belangrijkste broeikasgassen is. -
PREMIUM
Hoe Nederlandse amateurvoetballers zwart dik verdienen in België: ‘Jij had je huis met cash kunnen kopen’
Tientallen amateurvoetballers uit Nederland kunnen de verleiding niet weerstaan. Ze komen vooral uit Brabant, waar ze speelden voor een zakcentje of zelfs gratis, maar in België verdienen ze tienduizenden euro’s. Envelopjes vol geld en belastingontduiking zijn daar aan de orde van de dag, blijkt uit onderzoek van deze krant.
-
Nederlandse klimster gered van populaire rotswand in Noord-Italië
Een Italiaans bergreddingsteam heeft donderdag een Nederlandse toeriste gered die vast kwam te zitten op een van de populairste en meest beklommen rotswanden in het noordwesten van Italië. -
PREMIUM
De meest heftige confrontatie tussen Israël en Palestina sinds de elfdaagse oorlog
De rust lijkt weergekeerd in het conflict tussen Israël en Palestina. Na een bloedig en gewelddadig weekend, ziet het ernaar uit dat een wapenstilstand voorlopig de vrede bewaart. -
We moeten meer bewegen
Waarom het helemaal niet erg is om je tijdens je vakantie te laten gaan
We moeten meer bewegen. Hoe vind je de sport die het best bij je past? Gezondheidsjournalist Tijn Elferink en gedragswetenschapper Johnny Buivenga gaan op zoek naar de voor- en nadelen van verschillende sporten. In deel 20: met deze tips van Arie Boomsma kom je je vakantie leuk en actief door.