Leiders eensgezind, tweede EU-sanctiepakket bom onder Russische economie
Het tweede EU-sanctiepakket tegen Rusland dat Brussel later vandaag bekendmaakt is zo zwaar dat het geleidelijk aan de fundamenten onder de Russische economie uitslaat. Dat zeiden de Europese leiders vannacht na afloop van ruim zes uur durend spoedberaad. Sancties tegen Belarus volgen later.
Commissievoorzitter Ursula von der Leyen maakte vannacht iets duidelijker waarop Brussel, samen met belangrijke landen als de VS, het Verenigd Koninkrijk, Canada, Zuid-Korea, Japan en Australië aanstuurt. Het gaat om financiële en exportmaatregelen, ingrepen in technologieoverdracht en reisbeperkingen.
Door de toegang van Rusland tot de belangrijkste kapitaalmarkten af te snijden, hoopt het westen 70 procent van de Russische banken en belangrijke staatsondernemingen te raken, de kosten van geldleningen en inflatie op te jagen en zo stapsgewijs Ruslands industriële basis te vernietigen. De financiële sancties leiden er ook toe dat de elite rond president Poetin niet langer op veilige plekken overal ter wereld haar geld kan verstoppen.
Een tweede onderdeel van het sanctiepakket treft de Russische oliemarkt, inclusief raffinage in 2019 nog goed voor 24 miljard euro aan exportinkomsten.
Daar bovenop komt dan nog een ban op de verkoop van vliegtuigen en vliegtuigonderdelen aan Rusland. Ook dat gaat het land hard raken omdat Rusland voor driekwart van zijn commerciële luchtvloot afhankelijk is van de EU, VS en Canada. Europa denkt vervolgens de Russische economie hard te raken door beperking van technologieoverdracht en van de levering van bijvoorbeeld halfgeleiders. Ook die maatregel, aldus Von der Leyen, gaat Rusland veel welvaart kosten.
De laatste maatregel zijn visabeperkingen voor diplomaten en zakenlui, die dus straks veel minder makkelijk Europa binnenkomen.
Specialisten van de Europese Commissie werken de komende uren verder aan het pakket om het juridisch waterdicht te maken, de concrete maatregelen worden in de loop van de dag bekend gemaakt.
‘Poetin moet en zal falen’
Raadsvoorzitter Michel sprak na afloop van ‘een massief aanvullend pakket’, volgens Von der Leyen ‘is onze eenheid onze kracht’. ,,Poetin heeft er alles aan gedaan om ons te verdelen maar heeft precies het tegendeel bereikt. Hij probeert met geweld de kaart van Europa te hertekenen, maar hij moet en zal falen.”
Volgens president Macron, tijdelijk raadsvoorzitter, heeft de oorlog Europa ‘op een gruwelijke manier’ duidelijk gemaakt dat het versneld moet werken aan zijn soevereiniteit, wat onder meer betekent energie-onafhankelijkheid en een defensie, sterk genoeg om de eigen grenzen en burgers te beschermen. Macron: ,,We hebben geen andere keus dan een macht te worden.”
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
eigen tuin eerst
Plant nu een vlinderstruik in je tuin voor meer bijen en vlinders
Meer vlinders in je tuin? Met een paar vlinderstruiken heb je dat zo voor elkaar. Nu is de ideale tijd om ze te planten. Tuingoeroe Romke van de Kaa heeft een paar mooie exemplaren voor je uitgezocht. -
PREMIUMEnergierekening
Robert: ‘Afgelopen jaar verbruikten we 21.000 kWh aan stroom en wekten we 18.900 kWh op’
Hoeveel geld besteed jij aan energie in huis? Hoe probeer je de kosten omlaag te brengen? Deze vragen stellen we elke week aan een Nederlander. Vandaag: Robert Schrijvers (53) uit Maria Hoop in Limburg. -
Foto's
Erasmusbrug, Brandenburger Tor, Colosseum: alles is verlicht in de kleuren van de Oekraïense vlag
Uit solidariteit met Oekraïne zijn tal van gebouwen vanavond verlicht in de kleuren van de Oekraïense vlag. Stadhuizen, de Erasmusbrug, monumenten in Europese hoofdsteden: ze baden in geel en blauw licht. -
Frankrijk verbiedt e-step voor kinderen tot 14 jaar
Frankrijk verbiedt de elektrische step voor iedereen onder de 14 jaar. Verder gaan de boetes voor overtredingen met de e-step fors omhoog. -
PREMIUM
Poetin bombardeert Oekraïne: wat is de tegenzet van de wereld?
De westerse wereld is unaniem in de afschuw over de Russische aanval op Oekraïne. Zeker is dat nieuwe en nog hardere sancties worden ingesteld. Rusland kondigt al aan strafmaatregelen met gelijke munt terug te betalen.
-
PREMIUM
‘Ga niet met de hogedrukspuit over het terras met groene aanslag’
Last van algen op tegels, schutting en bloempotten in de tuin? Wacht even met de hogedrukspuit, zegt hovenier Bert Moelee van De Tuinexpert. Hij heeft een betere oplossing. -
-
-
MET VIDEO
BMW-bestuurder vergist zich en rijdt via het spoor Brussels tramstation binnen
Een vrouw is in de nacht van vrijdag op zaterdag met haar BMW in een tramtunnel beland in Brussel. De vrouw reed door tot het eerstvolgende station, bevestigt een woordvoerder van het Brusselse openbaar vervoersbedrijf MIVB zaterdag.Brussel -
TERUGLEZEN | Oekraïne gaat cruciale nacht in, raketaanvallen op Kiev verwacht
Oekraïne gaat naar alle waarschijnlijkheid een cruciale nacht tegemoet. In de komende uren worden zware raketaanvallen op hoofdstad Kiev verwacht, schrijft parlementariër Lesia Vasylenko op Twitter. ,,Binnen nu en een uur wordt Kiev aangevallen als nooit tevoren. Rusland zal ons met alles wat ze hebben bestoken”, aldus Vasylenko. Chat-gesprekken waarin parlementariërs met elkaar overleggen ‘exploderen’ als gevolg van de onrust, zegt ze. Dit liveblog is afgesloten. Hier kun je ons nieuwste liveblog volgen.