Opmars ISIS: na Mosul nemen jihadisten ook Baiji en Tikrit in
De soennitische extremisten van terreurgroep ISIS hebben vandaag hun opmars in het noorden van Irak razendsnel doorgezet. Ze namen de industrie- en oliestad Baiji in en zouden nu ook Tikrit onder controle hebben. Tikrit, 150 kilometer ten noorden van de hoofdstad Bagdad, was de geboorteplaats van de soennitische dictator Saddam Hussein (1937-2006). Er woonden veel prominenten van zijn schrikbewind.
Delen per e-mail
Volgens nieuwszender Al-Jazeera werd Tikrit vanmiddag veroverd door ISIS. 'Tikrit is geheel in handen van de militanten', vertelt ook een politiekolonel aan persbureau AFP. Volgens andere politieagenten vielen de extremisten aan vanuit het noorden, westen en zuiden van de stad. Daarnaast zouden ze, net als in Mosul, meer dan 300 gevangenen hebben bevrijd.
Gisteren liepen de strijders de stad Mosul, 350 kilometer ten noorden van Bagdad, onder de voet. Ongeveer een kwart van de twee miljoen inwoners is op de vlucht geslagen. De regeringstroepen die de tweede stad van Irak moesten verdedigen sloegen op de vlucht, ondanks hun overtal. Volgens waarnemers illustreert dat de impopulariteit van de sjiitische premier Nuri al-Maliki, voor wie veel soldaten hun leven niet willen wagen.
De Iraakse regering lijkt machteloos in de noordwestelijke regio die de bijnaam Soennitische Driehoek heeft en waar Mosul de noordelijkste punt van vormt. De strijders bedreigen bij Baiji ook een olieraffinaderij die goed is voor 300.000 vaten per dag en vrijwel heel Irak van brandstof voorziet.
Op naar Bagdad?
Mosul is de hoofdstad van de dunbevolkte en voornamelijk uit woestijn bestaande provincie Nineveh, dat een 300 kilometer lange grens met Syrië deelt. Dat maakt de nederlaag extra pijnlijk: Irak is zijn controle over het grensgebied kwijt. Vanuit Mosul kunnen de ISIS-strijders gemakkelijk plaatsen ten zuiden van de stad binnenvallen om zo op te rukken richting Bagdad. Tot nu toe is het ze niet gelukt de hoofdstad in handen te krijgen. De wens is er wel.
Het uiteindelijk doel van ISIS, dat staat voor de 'Islamitische Staat in Irak en Syrië', is - zoals de naam al aangeeft - een islamitisch kalifaat stichten in het gebied tussen de rivieren de Eufraat en de Tigris. Dat kalifaat moet gebaseerd zijn op de traditionele waarden van de profeet Mohammed, met de sharia als basis van het rechtssysteem. In het noorden van Syrië voert de groep geregeld publieke executies uit, dieven worden gestraft door amputatie van hun handen en vrouwen dienen zich te hullen in alles bedekkende kledij. De wetten van ISIS gaan zo ver dat de islamitische oppositie in Syrië zich van de groep heeft afgescheiden en tegen de extremisten ten strijde is getrokken.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Turks consulaat in handen militanten Irak
Militanten hebben in de Iraakse stad Mosul het Turkse consulaat ingenomen. Dat hebben bronnen rond de Turkse regering vandaag gezegd. Turkije doet er alles aan om de diplomaten in veiligheid te brengen. -
PREMIUM
Koken & eten Met dit slimme bord krijgen kinderen tussen 4 en 8 jaar makkelijker hun groente binnen
Een grote groenteproducent ontwikkelde een slim bord dat kinderen helpt meer broccoli, erwtjes en witlof te eten. In het bord zijn vijf trucjes verwerkt. -
VIDEO Oplichting in het postduivencircuit: Duif Joe vloog zogenaamd van de VS naar Australië
Een Amerikaanse postduif die na een reis van 13.000 kilometer in Australië zou zijn gearriveerd, wordt misschien toch niet afgemaakt. De Australische autoriteiten waren van plan de duif te doden, uit angst voor besmettelijke vogelziekten. Maar duif Joe blijft voorlopig in leven, nadat een vogelorganisatie verklaarde dat het identificerende ringetje om zijn poot vals is. -
Huizenprijs ongekend hoog door schaarste: koper kan ‘kiezen’ uit amper twee huizen
Woningzoekenden hebben nog altijd grote moeite om een geschikte plek te vinden. Ze zijn bereid diep in de buidel te tasten, ondanks de economische onzekerheid die de coronapandemie met zich meebrengt. In de huurmarkt ontstaat wel ademruimte. -
NAVO-spoedzitting om jihadisten Irak
De NAVO-ambassadeurs zijn vanavond op verzoek van Turkije in spoedzitting bijeengekomen vanwege de opmars van jihadisten in Irak en de gijzeling van tachtig Turken daar. 'Turkije heeft de andere bondgenoten ingelicht over de situatie in Mosul en de gijzeling van Turken, onder wie de consul-generaal', aldus een NAVO-functionaris.
-
eigen tuin eerst Tijd om de wilgen te knotten: zo doe je dat
Een geknotte boom ziet er prachtig uit. Als de grond niet bevroren is, kun je wilgen nu planten. En kortwieken. Tuingoeroe Romke van de Kaa helpt je op weg. -
Bomalarm op luchthaven Frankfurt
Een deel van de luchthaven van Frankfurt am Main is zaterdagavond uren gesloten geweest na een bomalarm. -
PREMIUM
Video Computergek groeit uit tot ‘superschurk’ met bunker vol kinderporno en drugshandel
Als het brein achter een ‘cyberbunker’ die onder meer online drugshandel en de verspreiding van kinderporno mogelijk maakte. Zo wordt een 61-jarige uit Renkum gezien door justitie in Duitsland. Zijn megaproces is eind 2020 gestart. Wie is deze man?