'Recordbedrag aan donaties voor inauguratie Trump'
Nog nooit hebben bedrijven zoveel geld gedoneerd om vrijdag eerste rang te zitten bij de installatie van Donald Trump als de 45ste president van de Verenigde Staten. De organisatie die de inauguratie voorbereidt, heeft volgens The New York Times het oude recordbedrag van binnengehaalde gelden bijna verdubbeld: ruim 100 miljoen dollar (zo'n 94 miljoen euro).
Delen per e-mail
Oliegigant Chevron biedt 500.000 euro om bij de festiviteiten aanwezig te zijn. Vliegtuigbouwer Boeing, die op Twitter door Trump werd bekritiseerd, legt een miljoen dollar neer om de dag bij te wonen. Twee grote bedrijven uit de gokindustrie, Sheldon en Miriam Adelson, zouden mogelijk zelfs meer over hebben om vooraan te zitten als Trump feestelijk als president wordt geïnstalleerd.
In ruil voor hun gulle gift krijgen deze bedrijven niet alleen eersterangs toegang tot de inauguratie, maar ook toegang tot een zorgvuldig geplande week vol activiteiten. Een unieke mogelijkheid om achter gesloten deuren met de nieuwe president en zijn gevolg te dineren, te praten en mogelijk alvast enkele deals te sluiten.
Deze feestjes zijn een terugkerende traditie bij elke nieuwe presidentstermijn van vier jaar, als de Amerikaanse president wordt ingezworen. In 2009 verbood president Barack Obama alle giften van belangengroeperingen en grote bedrijven en ook weigerde hij donaties boven 50.000 dollar. Toch bracht zijn achterban voor de inauguratie een recordbedrag van 53 miljoen dollar (bijna 50 miljoen euro) bijeen.
Experts in Washington zeggen echter dat Trumps gulle gevers een vrijere toegang en minder beperkingen opgelegd krijgen dan ooit. Dat botst met de beloftes van Trump, die publiekelijk heeft aangekondigd de invloed van belangengroeperingen en grote bedrijven op Washington in te willen perken ('drain the swamp').
In feite kan iedere bedrijfstak hier zaken komen doen met de president en zijn belangrijkste vertrouwelingen
,,Dit is niets minder dan het verkopen van een toegangskaartje tot de president, de vice-president en de regering'', zegt lobbyist Craig Holman, werkzaam voor een niet-partijgebonden ethische werkgroep in Washington.
,,In feite kan iedere bedrijfstak hier zaken komen doen met de president en zijn belangrijkste vertrouwelingen'', aldus Daniel Weiner, die namens het Brennan Center for Justice in New York de financiering van campagnes onderzoekt. ,,En daar kun je eigenlijk geen prijskaartje op plakken.''
Verder in het nieuws
-
President Brazilië haalt uit naar Greta Thunberg: Ze is een snotaap
De Braziliaanse president Jair Bolsonaro heeft de activist Greta Thunberg een ‘snotaap’ genoemd. Dat zei hij in een reactie op een Facebookpost van de 16-jarige Zweedse klimaatactiviste. -
‘Dubbelganger’ aangezien voor moordenaar: ‘Wat ik heb meegemaakt, gaat je verstand te boven’
Op 11 oktober sloeg de Schotse politie hem in de boeien op de luchthaven van Glasgow. Guy Joao werd verward met de voortvluchtige vijfvoudige moordenaar Dupont de Ligonnès die al jarenlang spoorloos is. Joao heeft voor het eerst zijn traumatische ervaring met de buitenwereld gedeeld. -
PREMIUM
Genocide 25 jaar een gebroken man: ‘Drama in Rwanda zorgt voor kortsluiting in mijn hersenen’
De genocide in Rwanda ontwricht in 1994 het leven van Roméo Dallaire. De Canadese VN-commandant staat er oog in oog met de duivel. 25 jaar later is de generaal b.d. nog altijd een gebroken man. ,,Ik kom er nooit meer los van'', aldus Dallaire. -
video Huis van Afgevaardigden komt met twee aanklachten tegen Trump
De Democraten in het Amerikaanse huis van Afgevaardigden brengen twee zogenoemde articles of impeachment tegen president Donald Trump in stemming. Dat maakte Jerry Nadler, voorzitter van de commissie voor Justitie van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden in het Huis bekend tijdens een persconferentie. ,,Niemand, dus ook de president, staat boven de wet,” zei Nadler. -
Dit zijn de slachtoffers van de vulkaanramp, hulpverlener geschokt: ‘Het was net Tsjernobyl’
De gigantische vulkaanuitbarsting op White Island in Nieuw-Zeeland heeft een zesde slachtoffer geëist. Het gaat om een gewonde die in het ziekenhuis is overleden. Ondertussen krijgen de slachtoffers een gezicht. Een hulpverlener heeft verteld over wat hij zag: ,,Het was net Tsjernobyl.”
-
Trump haalt fel uit naar FBI-baas om Rusland-rapport
De Amerikaanse president Trump heeft zware kritiek geuit op FBI-directeur Christopher Wray. Hij deed dat zoals gebruikelijk op Twitter. ,,Hij zal nooit in staat zijn om de FBI weer goed te laten functioneren, ondanks het feit dat er geweldige mannen en vrouwen werken”, aldus de president. -
Franse dakloze geniet nacht lang in supermarkt
Je bent dakloos, je hebt niks te eten en ’s nachts is het koud. Wat doe je dan? Een 34-jarige Fransman bedacht een oplossing. Hij verstopte zich ’s avonds in de supermarkt van het Zuid-Franse Saint-Martin-d’Hères toen deze dichtging. Niemand merkte het, de dakloze bleef alleen achter in de winkel, en had de rest van de nacht alle schappen met producten voor zichzelf. -
VIDEO ‘Love Actually’-Johnson gooit alles in de strijd en sneert met bordjesfilmpje naar Hugh Grant
De Britse premier Boris Johnson gooit alles in de strijd in de aanloop naar de verkiezingen van aanstaande donderdag. Zelfs zijn romantische kant. In een parodie op de bekende ‘bordjes-scène’ uit de kerstfilm Love Actually probeert Johnson kiezers te motiveren op de conservatieven te stemmen. Tegelijkertijd is het filmpje een sneer naar Love Actually-acteur Hugh Grant, die een groot brexit-tegenstander is en de hoofdrol van premier speelt in de film.