VS moet onderzoek doen naar de inzet van teken als biologisch wapen
Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft het Pentagon opgedragen te onderzoeken of het ministerie van Defensie tussen 1950 en 1975 heeft geëxperimenteerd met het inzetten van teken en andere insecten als biologisch wapen.
Delen per e-mail
Chris Smith, een afgevaardigde van de staat New Jersey, is degene die het verzoek als eerste had neergelegd. Hij zei hiertoe geïnspireerd te zijn door ‘een aantal boeken en artikelen die suggereren dat er destijds significant onderzoek is gedaan bij overheidsfaciliteiten om teken en andere insecten te veranderen in biologische wapens.’ Deze activiteiten zouden dus eventueel zelfs de ziekte van Lyme hebben kunnen verspreid.
In een recent verschenen boek, Bitten: The Secret History of Lyme Disease and Biological Weapons wordt de ontdekker van Lyme -en specialist in biowapens- Willy Burgdorfer geïnterviewd. Samen met bestanden van onderzoek dat Burgdorfer in zijn laboratorium door de jaren heen heeft gedaan, vormt dit volgens Smith bewijs dat hij en andere specialisten in biowapens, teken met ziekteverwekkers hebben volgestopt. In die laboratoria werd onder andere onderzocht of deze ziekteverwekkers zware lichamelijke afwijkingen, ziekte of zelfs de dood tot gevolg zouden kunnen hebben bij potentiële vijanden.
Smith vroeg zich tijdens een debat, dat verbonden was aan zijn verzoek, af of er destijds ook met ziekte besmette teken zijn vrijgelaten. ,,De miljoenen mensen die lijden aan de ziekte van Lyme en andere door teken veroorzaakte ziekten hebben recht op de waarheid”, stelde de politicus. Smith hoopt dat dit onderzoek leidt tot het aanwijzen van een verantwoordelijke, maar ook tot een grotere erkenning van de ziekte van Lyme en -dat zou helemaal mooi zijn- een potentieel geneesmiddel.
Lyme
De meest voorkomende ziekte die door teken wordt verspreid, is de ziekte van Lyme. Symptomen hiervan kunnen griep, spierpijn, gewrichtspijn, uitslag en zelfs gezichtsverlamming zijn. Als de ziekte niet wordt behandeld dan kan dat zelfs leiden tot artritis, problemen aan het zenuwstelsel en hartproblemen.
Volgens het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu worden hier in Nederland ongeveer een miljoen mensen gebeten door een teek. Ongeveer 2 op de 100 mensen krijgen de ziekte van Lyme na zo’n tekenbeet, zo’n 27.000 mensen per jaar. Per jaar zijn er 1000 tot 2500 mensen in Nederland die langdurig klachten houden.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Gebeten door een teek? Zoek verder, want hij komt vaak niet alleen
Vind je bij het controleren van je lichaam een teek, zoek dan verder naar andere tekenbeten, waarschuwt het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM), nadat uit een inventarisatie van Tekenradar.nl is gebleken dat veel mensen meer dan één beet tegelijk oplopen. -
Instagram doet hit-app Clubhouse na: wat zijn de verschillen?
Clubhouse is een grote hit: de app moet het makkelijk maken audiogesprekken met mensen van over de hele wereld te voeren. Dat begon eerst klein, maar de populariteit van de applicatie nam explosief toe toen beroemdheden als Elon Musk en Oprah accounts openden en met duizenden mensen tegelijk gingen chatten. -
Met je baby in één bed, doen of niet?
Moeders die samen met hun baby’s in één bed slapen, in veel culturen is het nog steeds de normaalste zaak van de wereld. Maar ook hier wint, nadat baby’s jarenlang in een wiegje werden gelegd, het zogenaamde ‘co-sleeping’ steeds meer terrein. En dat is niet zo raar: gebroken nachten worden bijvoorbeeld een stuk minder ingrijpend, doordat je niet meer hoeft op te staan voor een nachtvoeding. -
Meeste meldingen van tekenbeten komen uit Gelderland
ARNHEM - Bijna een kwart van alle meldingen die vorig jaar bij tekenradar.nl zijn gedaan van tekenbeten kwamen uit Gelderland. De provincie was goed voor 2.000 meldingen, wat overigens niets zegt over het daadwerkelijk aantal tekenbeten. -
PREMIUM
Dit is waarom mannen en vrouwen anders reageren op dezelfde medicijnen
Mannen en vrouwen reageren vaak anders op medicijnen. Toch krijgen ze vaak dezelfde dosis voorgeschreven. Tijd voor verandering, aldus onderzoekers.
-
PREMIUM
Frits liep gevaarlijk TBE-tekenvirus op en is er slecht aan toe
Opnieuw is na een tekenbeet bij een inwoner van Twente een besmetting vastgesteld met het gevaarlijke TBE-virus. Het betreft het zesde ziektegeval in drie jaar tijd. Twente - met name de Sallandse Heuvelrug - geldt als risicogebied, zegt onderzoeker Hein Sprong van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM). -
PREMIUM
Marleen (17) dacht een jaar geleden dat ze zou sterven, nu knokt ze voor zichzelf en anderen
Marleen van der Moere (17) uit het Zeeuwse Sint-Annaland kampte tot een jaar geleden dagelijks met helse hoofdpijnen en urenlange coma-aanvallen. Ze was grotendeels verlamd, kon geen daglicht verdragen en nauwelijks eten en praten. Op de gesloten afdeling voor jonge psychiatrische patiënten dacht ze dat ze dood ging. -
PREMIUM
Lyme: een sluipend gevaar voor boswachter
Zichzelf checken op teken, dat is voor boswachter Tineke Harlaar (56) ongeveer even gewoon als tandenpoetsen. Toch is haar band met dit steeds vaker voorkomende beestje veranderd sinds ze zo'n zes jaar geleden de ziekte van Lyme kreeg. „De klachten zijn vaag, de testen die volgen zijn vaag. Maar dat ik ziek was, was heel duidelijk.”