Heeft Delft een ondergronds gangenstelsel?
In Delftse mysteries geven we antwoorden op voor de hand liggende vragen. Deze week: Heeft Delft een ondergronds gangenstelsel?
Op Delftse verjaardagen wordt het gerucht nog wel eens nieuw leven in geblazen. En ook in de kroeg komt het verhaal af en toe nog ter sprake: er zou een énorm ondergronds tunnelstelsel zijn in Delft. Dat zou er al zo lang liggen, dat Willem van Oranje eens via die weg is ontsnapt. Hij kon via de tunnels vanuit het Prinsenhof naar de Markt komen, zonder dat hij werd gezien. Is dit een broodjeaapverhaal, of zit er een kern van waarheid in?
Dit is een verhaal dat gidsen graag vertellen tijdens een rondleiding
Wie er wellicht meer van weet is stadsgids Dick Stammes, de man die zo'n beetje álles over de historie van Delft weet. Hij vertelt: ,,Dit is een verhaal dat gidsen graag vertellen tijdens een rondleiding, haha. Alleen vergeten sommige gidsen erbij te vertellen dat het gewoon een mooi verhaal is, maar dat er geen bewijs is dat het ook klopt. Ik heb er in elk geval nog nooit bewijzen van gezien."
Overdreven
Een gangenstelsel is wellicht wat overdreven, maar er zit wél een kern van waarheid in het verhaal. Onder de Delftse binnenstad was minimaal één tunnel te vinden. Die liep van het Prinsenhof naar de Oude Delft.
,,Hij is gegraven in de middeleeuwen, toen het gebouw nog dienst deed als klooster. De nonnen van het Sint Agathaklooster mochten niet naar buiten om boodschappen te doen en lieten ze daarom per boot afleveren bij een poortje aan de Oude Delft. Ze namen de producten vervolgens mee naar binnen via de onderaardse gang."
Niemand weet of de hofhouding van Willem van Oranje gebruikmaakte van de tunnel. Of de Vader des Vaderlands er ooit één stap in heeft gezet? Vermoedelijk niet, al is het niet helemaal uit te sluiten.
Elke ochtend het nieuws uit Delft in je mailbox? Schrijf je in voor de nieuwsbrief!
Wil je meer lezen in de rubriek Delftse Mysteries? Dat kan hier!
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUMMet video
Statiegeld op blikjes, zo krijg je je geld terug
Na de kleine plastic flesjes zijn nu de blikjes aan de beurt. Vanaf deze week betaal je daar ook 15 cent statiegeld voor. Maar waar is dat goed voor en ook niet onbelangrijk: hoe krijg je je centjes weer terug? -
Delftse Mysteries
Van wie is de boot waarmee Sinterklaas in Delft aankomt?
In Delftse mysteries geven we antwoorden op voor de hand liggende vragen. Van wie is de boot waarmee Sinterklaas in Delft arriveert? -
PREMIUMTwee Minuten Met
Werk meestervervalster van Vermeer te zien in Delft: ‘Ook hij verdient dit jaar aandacht’
In het jaar van Vermeer wilde ook het Delftse museum Paul Tetar van Elven graag aandacht besteden aan een van de grootste kunstenaars die ons land heeft gekend. Maar hoe doe je dat op een originele manier? Directeur Alexandra Oostdijk trok de stoute schoenen aan en benaderde museum Boijmans van Beuningen dat in het bezit is van een beroemde vervalsing van Vermeer.Delft -
delftse mysteries
Waarom liggen er twee bruggen naast elkaar over een Delftse gracht?
In Delftse mysteries geven we antwoorden op voor de hand liggende vragen. Waarom liggen er twee bruggen naast elkaar over een Delftse gracht? -
29
Is zout nou wel of niet slecht voor je bloeddruk?
Over de hoeveelheid keukenzout die we gebruiken, is veel te doen. Toch heeft zout ook belangrijke functies, zegt voedingsdeskundige Karine Hoenderdos. In deze rubriek beantwoordt ons panel aan deskundigen elke week een lezersvraag over voeding, gezondheid of relaties.
-
Dit zijn de addertjes onder het gras van private lease
Ooit was er geen hond in geïnteresseerd, maar inmiddels is private lease niet meer weg te denken uit het Nederlandse autolandschap. Autorijden zonder zorgen over restwaarde, inruil of onderhoud en met een maandbedrag waardoor je precies weet waar je aan toe bent. Maar er zitten addertjes onder het gras. -
-
-
PREMIUMColumn
Na Italië-Engeland had ik onder de douche hetzelfde gevoel als na de Haagse topper Quick Steps-ADS
Voormalig topscheidsrechter Mario van der Ende schrijft wekelijks over onderwerpen die hem bezighouden. Deze week over zijn herinnering aan het WK-kwalificatieduel tussen Italië en Engeland.Delft -
Geen grote rat, maar hermelijn in val in Rijswijk
Kinderen die langs een rattenval op de Delftweg in Rijswijk liepen hoorden vrijdagmiddag luid gepiep. Toen ze gingen kijken zagen ze dat er een dier in de val zat. De vinders dachten eerst dat het om een grote rat ging, maar in de val zat een hermelijn.Rijswijk
In samenwerking met indebuurt Delft