‘Laat de Oostpoort niet verpieteren!’
De Oostpoort is dringend aan een opknapbeurt toe. De misschien wel mooiste publiekstrekker van Delft zou in een slechte staat van onderhoud verkeren. Dat zegt Jolanda Gaal van Onafhankelijk Delft. Haar fractie heeft wethouder Bas Vollebregt om opheldering gevraagd.
,,Wij maken ons grote zorgen over de Oostpoort”, zegt Gaal. ,,Hij staat inmiddels al een jaar of vier leeg en je ziet hem gewoon achteruit gaan. Ik heb een paar jaar geleden voorgesteld om er met eigen handen een creatieve bestemming aan te geven. Maar dat mocht ik destijds niet doen omdat ik raadslid ben. Bovendien zou het niet veilig zijn om er met meerdere mensen in te zijn, zoals op Open Monumentendag. Vanaf die tijd is er niks meer gebeurd. Behalve dan dat hij in het licht is gezet.”
Functie
De gemeente Delft erkent dat de Oostpoort aandacht behoeft. Het gebouw voldoet niet aan de hedendaagse veiligheidseisen, bijvoorbeeld op het gebied van brandwerendheid en vluchtroutes. Daarom is het volgens de woordvoerder van verantwoordelijk wethouder Bas Vollebregt (Binnenstad, STIP) niet mogelijk om het gebouw voor tijdelijk gebruik open te stellen.
Raadslid Gaal vindt dat een slechte zaak. Het gaat om een historisch monument dat niet wordt gebruikt, waar de verwarming niet brandt en waarvan de fundamenten in het water staan. Aan die situatie gaat de gemeente Delft een einde maken, belooft Vollebregt. ,, We gaan volgend jaar een plan maken om de Oostpoort een nieuwe functie te geven”, laat de woordvoerder van de wethouder weten. ,,In dit plan zal ook worden opgenomen welke investeringen nodig zijn. Vandaar dat de Oostpoort voorlopig nog even leeg staat.”
De Oostpoort wordt door de gemeente goed onderhouden
Voor paniek is echter allerminst reden, aldus Vollebregt. Het monument mag leeg staan, de Oostpoort wordt volgens hem wel degelijk goed onderhouden. ,,Daarvoor is een regulier onderhoudsbudget beschikbaar. Er zijn dan ook geen veiligheidsrisico’s.”
Tekst gaat door onder foto.
Voorzitter Peter Jonquiere van de Commissie Behoud Stadsschoon van de historische vereniging is verrast door de noodklok die Jolanda Gaal luidt. ,,Het is ons niet bekend dat de Oostpoort in een slechte staat zou verkeren. Ik kan me wel voorstellen dat zo’n gebouw regelmatig onderhoud nodig heeft, maar niet dat de Oostpoort op instorten staat. Ik weet dus niet waar dit vandaan komt. Misschien heeft die mevrouw van Onafhankelijk Delft wel zelf een scheurtje in het gebouw ontdekt, maar mij is daar niets over bekend.”
Veel Delftenaren vinden dat Oostpoort moet worden gekoesterd, blijkt bij navraag ter plaatse. ,,Dit is een waanzinnig mooi stukje van de stad”, zegt voorbijganger Wim op mogelijk een van de laatste zonnige dagen van het seizoen. ,,Ik zie nou niet dat het gebouw er slecht aan toe is, maar daar heb ik ook geen verstand van. Het lijkt me de moeite van het onderzoeken waard.”
Fiets
De verse studentes Tessa en Froukje scheuren op de fiets onder de Oostpoort door. Ze komen oorspronkelijk uit Heerhugowaard en Ter Apel en kennen de historische beeldbepaler dus nog maar net van dichtbij. ,,Hij is mooi”, zegt Tessa. ,,En het zou zonde zijn als hij niet goed onderhouden zou worden.”
En Froukje: ,,Voordat ik naar Delft kwam, heb ik me wel een beetje georiënteerd. Het is een prachtige stad en de Oostpoort is echt een blikvanger. Daar moet Delft zuinig op zijn.” Ondanks hun jeugdige leeftijd is er twijfel over de eigen staat van onderhoud als hen wordt gevraagd of ze met het monument op de foto willen. ,,Nee joh, ik zie er niet uit zonder make-up!” En weg zijn ze weer.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUMvraag & antwoord
Alles wat je (niet) wilt weten over de hybride warmtepomp
Wie vanaf 2026 zijn cv-ketel wil vervangen, moet een hybride warmtepomp installeren, zo maakte het kabinet vandaag bekend. Maar past een warmtepomp in elk huis, wat kost-ie en zijn er wel voldoende monteurs? -
Superbespaarder
Jasmina: ‘Door onze buffer hebben we het altijd gered en geen dag zonder eten gezeten’
Sommige mensen kunnen enorm goed met geld omgaan. Of ze nu veel of weinig hebben, ze zijn creatief en mét resultaat. Hoe doen ze dat toch? Elke week laten we hier een superbespaarder aan het woord. Deze keer Jasmina Borgeld (36), die van haar moeder leerde om creatief met geld te zijn. -
PREMIUMbinnen & buiten
Van Delft naar Denemarken voor droombaan, Peter en Anet verlaten hun huis vol geschiedenis
Peter Kun en Anet Aselmaa verkopen hun benedenwoning aan de Kanaalweg in Delft. Acht jaar geleden kwamen ze voor werk naar Nederland, om dezelfde reden vertrekken ze nu naar Kopenhagen. -
Zo verdwijnen je WhatsAppberichten automatisch
Wil je voorkomen dat jouw berichten voorgoed terug te vinden zijn door (oud-)gesprekspartners? Of wil je wat opslagruimte vrijhouden op je smartphone? WhatsApp kan nieuwe berichten na een bepaalde tijd automatisch laten verdwijnen. -
PREMIUMVan wieg tot graf
Martha had een geweldige politieke carrière maar kreeg het niet cadeau: ‘Niet zeuren maar poetsen’
Martha Vonk-van Kalker was eind jaren ‘70 de jongste senator in de Eerste Kamer. Met haar lelijke eend kwam ze iedere dinsdag vanuit de Achterhoek naar Den Haag gereden om zich hard te maken voor emancipatie en jeugdbeleid. Deze keer in de rubriek Van Wieg Tot Graf het levensverhaal van: Martha Vonk-van Kalker (23 september 1943 – 11 maart 2022).
-
Open Monumentendag: audiotour door Delft met de eigenwijze meid
Open Monumentendag in Delft, komend weekeinde, moet dit keer ‘aangepast’ worden bezocht. Er zijn geluidsfragmenten beschikbaar voor een audiotour, waarbij je voor de gevel van het gebouw, de brug of kerk luistert naar informatie. -
PREMIUMLieve Rachel
Toen kostte een ijsje nog maar 5 cent
Leo van der Velde schrijft wekelijks een brief aan kleindochter Rachel (10) waarin hij vertelt over het Den Haag van vroeger en nu. Deze keer gaat het over begin jaren 50, toen IJssalon Gamba nog op de drukke Herengracht zat. Waar een bijzondere ijsmaker werkte. -
PREMIUM
Eindelijk sterrenregen van Michelin verwacht in Den Haag: ‘Inspecteur kwam dolenthousiast keuken in’
Het zindert in Den Haag. Michelin zou zomaar meerdere sterren aan restaurants in deze regio kunnen toekennen met als absoluut hoogtepunt een tweede ster voor restaurant Calla’s van chef-kok Ronald van Roon en Marcel van der Kleijn. Dan gaat het dak eraf.
In samenwerking met indebuurt Delft