Nieuwe wending in Haagse corruptieaffaire
VIDEODe corruptie-affaire in het Haagse stadhuis draait behalve over nachtvergunningen ook om gesjoemel met gemeentegeld. Volgens justitie regelde Rachid Guernaoui, een van de twee Groep de Mos-wethouders, een subsidie waar een bevriend zalencentrum profijt van had. Betrokkenen ontkennen.
Dat blijkt uit stukken van het OM die deze krant heeft ingezien. De Haagse Groep de Mos-wethouders Rachid Guernaoui en Richard de Mos moesten in oktober opstappen nadat de rijksrecherche invallen had gedaan op het stadhuis en thuis in het kader van een groot corruptie-onderzoek. Dat onderzoek richt zich onder meer op het tegen betaling verstrekken van nachtvergunningen aan het bevriende zalencentrum Opera, zo was al bekend.
Maar bij Guernaoui speelt iets anders, blijkt nu: justitie verdenkt de voormalige D66'er ervan een subsidie voor een Turkse vereniging geregeld te hebben, terwijl een flink deel van dat gemeentegeld weer ten goede kwam van hetzelfde zalencentrum, gerund door de broers A., intimi en donateurs van Groep de Mos.
Bekijk hieronder een item uit de Ochtend Show to go over de affaire.
Telefoontaps
Volgens twee telefoontapverslagen in het voorjaar van 2019 belooft Guernaoui aan Erding A., salesmanager van Opera, dat er negenduizend euro integratiesubsidie overgemaakt zal worden aan de Turkse club. De voorzitter van die vereniging had zich bij A. beklaagd over getreuzel: ,,Ik dacht dat wij daar onze man hadden?’’ Erding trekt aan de bel bij de wethouder, Guernaoui zegt dan volgens het tapverslag: ,,Maandag ga ik zeggen dat ze negenduizend krijgen voor Newroz-viering (Perzisch Nieuwjaar, red.)” Ruim 6.000 euro bedraagt de zaalhuur, dat geld komt weer rechtstreeks ten goede van de Opera.
De banden tussen het zalencentrum en de partij zijn innig: uitbater Atilla A. - eerder nog verdachte in een witwasonderzoek- stond op de kieslijst, de partner van broer Erding is Nino Davituliani, raadslid van Groep de Mos. Guernaoui, De Mos, Davituliani en de broers zijn alle vijf verdachte.
Guernaoui ontkent: ,,Er is geen euro naar mij gegaan. Deze vereniging krijgt al jaren subsidie, sinds 2012 bijna 200.000 euro. En sinds 2007 vieren ze met subsidie Newroz in de Opera. Ambtenaren hebben een positief advies gegeven over de subsidies, dat heb ik overgenomen. In februari is er 8.500 euro toegekend voor een activiteit, en in maart 9.000 euro voor Newroz. Dat is ruim 5.000 minder dan aangevraagd, en 3.000 euro minder dan vorig jaar.”
Luister ook naar de podcast Achter het Verhaal, waarin Niels Klaassen uitgebreid spreekt over deze zaak en over Groep De Mos:
Zo kwam Guernaoui in het vizier
De Haagse corruptieaffaire begon, zo blijkt nu, met een onderzoek – Tyrus genaamd - naar omkoping van een ambtenaar van de gemeente door de salesmanager van zalencentrum Opera, Erding A. Al vlot kwam ook diens broer Atilla A. in beeld.
Dat blijkt uit de stukken die ex-wethouder Rachid Guernaoui van het OM heeft gekregen. Justitie vermoedde in het najaar van 2018 dat Erding A. ‘mogelijk samen’ met zijn partner Nino Davituliani (Groep de Mos-raadslid) vergunningen kon regelen op het stadhuis tegen betaling van 15.000 euro.
Op basis van die verdenking is de telefoon van Erding A. van half oktober 2018 tot half april 2019 afgetapt, ook de telefoon van zijn broer Atilla is afgeluisterd, van januari 2019 tot begin mei 2019.
In twee gesprekken duikt Guernaoui op, daarna richt het OM het vizier ook op de wethouder. De ex-wethouder van Groep de Mos wordt verdacht van corruptie en schending ambtsgeheim, vanwege ‘vermoedelijke betrokkenheid bij het tegen betaling verstrekken van subsidies die (deels) weer ten goede komen van het zalencentrum’, schrijft het OM in het proces-verbaal. Een woordvoerder van het Landelijk Parket wil geen toelichting geven op het onderzoek. Ook kan hij niet zeggen wanneer het OM naar verwachting een besluit neemt over eventuele vervolging van de corruptieverdachten. Volgens de advocaat van raadslid Davituliani en de partij Groep de Mos komt er in het onderzoek een ‘informant’ voor. Het OM kan daarover geen mededelingen doen.
Lees hieronder meer citaten uit het onderzoeksdossier, de reactie van betrokkenen en een uitgebreid interview met Guernaoui: ‘Begin je nu ook al zoals het OM te doen?’
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
update
Amalia pakt opnieuw uit voor achttiende verjaardag en geeft zomerfeest
Prinses Amalia viert komend weekend nog een keer haar achttiende verjaardag. De prinses was in december al jarig, maar ze heeft altijd gedroomd van een zomerfeest, zo vertelden haar ouders woensdag tijdens een persgesprek aan het einde van het staatsbezoek aan Oostenrijk. -
PREMIUM
Jungle van omleidingsborden aangepast, VVD wil meer actie: ‘Zal niet laatste keer verkeerschaos zijn’
Het woud aan gele omleidingsborden langs de Haagse wegen is voor een deel gesnoeid. Ook zijn er pijlborden aangepast. Dat antwoordt het stadsbestuur op vragen van de Haagse VVD. -
Energierekening
Valentijn (38): ‘Een groot deel van mijn energiekosten wordt vergoed door mijn werkgever’
Hoeveel geld besteed jij aan energie in huis? Hoe probeer je de kosten omlaag te brengen? Deze vragen stellen we elke week aan een Nederlander. Vandaag: Valentijn (38) uit Leeuwarden. -
PREMIUMKoken & Eten
Granola supergezond? Als je dit erin doet, krijg je alsnog een suikerpiek (en dip)
Granola is een van de populairste ingrediënten bij het ontbijt. Wie granola kiest, denkt ook automatisch gezond bezig te zijn, maar klopt dat wel? Alles hangt af van de mix van de ingrediënten in de granola en hoe je die klaarmaakt, vindt chef en voedingsdeskundige Sandra Bekkari. -
PREMIUMMet video
Politie valt Haags woonwagenkamp binnen: ‘Wij praten niet over onze buren’
Een speciaal arrestatieteam van de politie is vanochtend vroeg verschillende woningen in Den Haag binnengevallen. Twee Hagenaars (21 en 73) zitten vast voor internationale drugshandel en -import en witwassen.
-
podcast
Corina: ‘Ik was blij met de diagnose, er is geen grotere hel dan onverklaarbare kinderloosheid’
Een zwangerschap leidt niet altijd tot een blakende, gezonde baby: per jaar verliezen in Nederland zo’n 25.000 vrouwen een ongeboren kindje. In de podcast Miskraammonologen, een productie van Ouders van Nu, AD en de regionale titels, hoor je de persoonlijke verhalen van deze vrouwen. -
PREMIUMcolumn
Waar ik wél jeuk van krijg is de slachtofferrol waar velen in kruipen
Slavernij bestond allang voordat wij westerlingen er iets mee te maken kregen. In Afrika was het gebruikelijk om mensen te vangen en door te verkopen als slaven. Het witte Westen is maar al te enthousiast aangehaakt bij dit barbaarse gebruik. -
Slapeloze nachten door massaal gedumpte konijnen: ‘Het is nog nooit zo erg geweest’
Geertje van Kranen slaapt er niet meer van. In opvangcentrum Het Knagertje barst het van de gedumpte konijnen. Het pand staat inmiddels vol met noodkooien en de knaagdieren die medische zorg nodig hebben zijn noodgedwongen bij vrijwilligers thuis ondergebracht. ,,Het is om van te huilen.”
In samenwerking met indebuurt Den Haag