Shell afgestraft na misleidende reclame: ‘GTL draagt bij aan beter milieu’
Dat het verbruik van fossiele brandstoffen niet direct een voordelig effect heeft op het milieu mag duidelijk zijn. Toch leek dit wel het geval in de reclame die Shell op hun eigen kinderfestival Generation Discover 2018 liet zien. De oliegigant werd daarom in hoger beroep door het de Reclame Code Commissie op de vingers getikt.
Op het reclamebord stond dat Gas-to-Liquid (GTL) bijdraagt aan duurzame energie. Verder werd GTL aangeprezen als een schoner alternatief voor diesel dat ‘leidt tot verbetering van de luchtkwaliteit in de omgeving waar GTL wordt gebruikt. Wel zo fijn als je achter een bus of vrachtwagen fietst of geniet van het uitzicht in het reuzenrad.’
Het College van Beroep (CvB) oordeelt dat Shell kinderen van 8-14 jaar heeft misleid door de indruk te geven dat Shell via GTL een bijdrage zou leveren aan een goed milieu en de VN-duurzame ontwikkelingsdoelen. ,,GTL kan, over het geheel genomen, niet worden beschouwd als een brandstof die wezenlijk schoner is dan diesel.” Het College beveelt Shell dan ook aan ‘om niet meer op een dergelijke wijze reclame te maken’.
Kindermarketing
,,De VN-ontwikkelingsdoelen mogen niet misbruikt worden om reclame te maken voor fossiele brandstoffen”, zegt jurist Daun Hwang (PILP-NJCM). ,,We zijn blij dat Shell hier niet mee wegkomt.” Ook Femke Sleegers van Fossielvrij Onderwijs is verheugd met het oordeel. ,,GTL is een fossiele brandstof en kan daardoor nooit duurzaam zijn.” De uitspraak wordt dan ook gezien als een belangrijke overwinning voor Fossielvrij Onderwijs, dat strijdt tegen misleidend lesmateriaal van de fossiele industrie. ,,De Reclame Code Commissie heeft de greenwashing en kindermarketing van Shell afgestraft.” En terecht volgens de organisatie. ,,Shell wil namelijk in 2030 38 procent méér olie en gas uit de grond halen en heeft geen plannen om te minderen met fossiel.”
Elke ochtend het nieuws uit Den Haag in je mailbox? Schrijf je in voor de nieuwsbrief!
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Drugsdeal per ongeluk voor de neus van agenten
Den Haag -
Kampioenen! Deze teams mochten dit weekend een feestje vieren (en stuurden hun foto's in)
Ook dit weekend ging bij veel (jeugd)teams uit Den Haag, Delft, Westland, Zoetermeer en omstreken dit weekend de vlag uit. Zij werden namelijk kampioen. Hieronder vind je een overzicht van alle ingezonden kampioensverhalen. Dit artikel wordt aangevuld met nieuwe inzendingenDen Haag -
PREMIUM95
Gewone fiets bijna twee keer zo gezond als e-bike: zoveel calorieën verbrand je per uur
Drie op de tien Nederlanders rijden inmiddels op een elektrische fiets. Ook relatief jonge fietsers zijn overstag. Is dat nou goed nieuws? Want trappen met ondersteuning is toch lang niet zo gezond als jezelf verplaatsen op een gewone fiets? De Fietsersbond en een bewegingswetenschapper zetten op een rij wat de verschillen zijn. -
PvdD: houd kinderfestival van Shell buiten de stad
De Rotterdamse Partij voor de Dieren wil via raadsvragen voorkomen dat Shell de stad aandoet met een rondreizende circustent waarin basisscholieren aan het denken worden gezet over water, voedsel en energie. De partij is bang dat het energieconcern kinderen vals voorlicht. Het stadsbestuur zou daarom een ‘inreisverbod’ moeten instellen voor het festival. -
Demonstraties aangekondigd bij kinderfestival Shell in Rotterdam
Verschillende milieuorganisaties hebben protesten aangekondigd tijdens het kinderfestival Generation Discover van Shell. Het wetenschap- en techniekfestival voor kinderen is volgende week in Rotterdam.
-
PREMIUMEnergierekening
Harmen: ‘Mijn huis had energielabel C, maar dat was misschien een beetje optimistisch’
-
-
-
PREMIUMMijn Paleisje
Van kraakpand tot droomhuis: elke plek waar Ingrid heeft gewoond was spannend en kleurrijk
Ingrid Bes heeft op bijzondere plekken gewoond. Als tiener bij een bevriend gezin, later in kraakpanden en vervolgens diende zich tot twee keer toe een huis aan dat al langer in haar hoofd zat. ,,Elk huis heeft mij geholpen steeds weer dichter bij mezelf te komen.”Den Haag -
Getest: Dit is de beste wasmachine voor grotere huishoudens
Wat is de beste wasmachine voor een gezin van 5 personen of meer? En welke heeft de beste prijs-kwaliteitverhouding? De Consumentenbond geeft antwoord.