'Bitcoin ongeschikt als vervanger van geld'
Virtueel geld als bitcoin en ether zijn vanwege de sterke waardeschommelingen ongeschikt als vervanging van reguliere valuta als de dollar en euro. Dat stellen onderzoekers van ABN AMRO MeesPierson.
Delen per e-mail
De munt is nooit bedoeld als traditionele valuta zoals de dollar of de euro maar als ruilmiddel
Volgens hen is virtueel geld vooral een risicovolle belegging. Richard Kohl van BitcoinWednesday.com en bestuurslid van stichting Bitcoin Nederland is het daarmee eens, maar het risico is natuurlijk om het even.
,,Bitcoin vertegenwoordigt een volledig nieuwe activaklasse voor de financiële wereld en mag niet worden vergeleken met een traditionele valuta", aldus Kohl. ,,De munt is nooit bedoeld als traditionele valuta zoals de dollar of de euro maar als ruilmiddel."
Bitcoins kunnen snel over de hele wereld worden uitgewisseld tussen twee computers zonder tussenpersonen. Een koersbeweging van 10 procent of meer per dag is geen uitzondering bij de zogenoemde cryptocurrency, volgens de onderzoekers.
Stabiliteit
Centrale banken streven juist naar stabiliteit in het financiële systeem. Volgens Kohl is dat echter misleidend. ,,Hoe succesvol zijn banken geweest tijdens de crisis? Er zullen nooit meer dan 21 miljoen bitcoins zijn en het is technisch onmogelijk deze te vervalsen, waardoor de munt - waarschijnlijk - op vele manieren al stabieler is."
,,Ook voldoet het traditionele financiële systeem niet aan alle behoeften van de wereld. Bitcoin kan worden begrepen als een innovatief antwoord op dat vraagstuk", aldus Kohl.
De onderzoekers stellen daarbij dat drastische waardeverandering ongunstig kan uitpakken als wordt uitbetaald in bitcoins of er is een schuld aangegaan. Grote koersbewegingen zorgen ook voor financiële onzekerheid, wat fnuikend kan zijn voor het vertrouwen van consumenten en producenten.
Harde knaken
,,Uiteraard kan een ontvanger bitcoins inruilen voor een traditionele valuta. De koers fluctueert natuurlijk, maar wissel je de munt in rond dezelfde periode behoud je vrijwel dezelfde waarde en blijft de waardeverandering beperkt. Bewaar je het voor een lange periode, dan kan de waarde inderdaad dalen maar ook stijgen", zegt Kohl.
De waarde van de munt wordt bepaald door vraag en aanbod. In 2012 was een bitcoin nog geen 15 euro waard. Half augustus liep de koers op tot bijna 4.000 euro, waardoor de munt ruim drie keer meer waard is dan een troy ounce (31 gram) goud. Het marktkapitaal van bitcoin aan de hand van de prijzen van vandaag bedraagt zo'n 72 miljard dollar.
ABN AMRO kreeg geregeld vragen over cryptocurrencies. De bank geeft momenteel geen advies over de digitale munten. Ook kunnen ze niet als belegging via de bank worden aangeschaft.
Officieel wordt Bitcoin in Nederland ook niet erkend als valuta. ,,Het is een ideaal betaalmiddel voor grenzeloze transacties op het internet. In Zwitserland wordt het al gebruikt voor vergunningen bij de gemeente en voor treinkaartjes.''
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUMVIDEO
Boeren willen deel Noordzee inpolderen voor landbouwgrond
Maak nieuw land in de Noordzee en gebruik het vooral voor landbouw. Daarvoor pleit LTO Nederland in een nieuw plan. De ruimtelijke druk in Nederland is volgens de land- en tuinbouworganisatie nog nooit zo hoog geweest. -
PREMIUM
Waarom vriendschappen verwateren na één jaar corona: ‘Wat te veel inspanning kost, overleeft niet’
Een jaar corona drukt op onze sociale relaties. Contact houden met vrienden voelt lastiger dan ooit, want na een jaar teren op videocalls, appjes en wandelafspraken, slaat de vermoeidheid en verslagenheid toe. Twee psychologen lichten toe waar die sociale vermoeidheid vandaan komt en of we daar na corona nog vanaf komen. ,,We concentreren onze energie nu op de vriendschappen die ons het meeste opleveren.” -
illegale prostitutie
Zangeres Eva Simons geschrokken van arrestatie fitnessgoeroe: 'Dit moet een misverstand zijn’
De Nederlandse fitnessgoeroe en zangeres Margretha van de L. (46) hangt een gevangenisstraf van maximaal vijf jaar boven het hoofd vanwege verdenking van betrokkenheid bij illegale prostitutie en uitbuiting. Van de L. en haar ex-man Johan (52) zouden tientallen escortdames in België en Nederland hebben aangestuurd en het grootste deel van de inkomsten voor zichzelf hebben gehouden. Ze moeten zeker een maand langer in de cel blijven zitten, besliste de raadkamer in Antwerpen vanochtend. -
Babygeur; waarom is die zo verslavend lekker?
Niets ter wereld ruikt lekkerder dan ‘baby’. En jouw eigen baby ruikt natuurlijk het allerlekkerste. Geen duur parfum kan daar tegenop. En dat brengt ons bij de vraag: waarom vinden moeders hun eigen kind het lekkerst ruiken van de hele wereld? -
video
Hof geeft kippenboeren ongelijk in zaak over fipronilschandaal
Kippenboeren hebben vandaag bakzeil gehaald in een rechtszaak waarin ze de Staat aansprakelijk wilden stellen voor de schade die zij hebben geleden in verband met de fipronilaffaire in 2017. De overheid heeft niet onrechtmatig gehandeld, concludeert het gerechtshof in Den Haag.
-
PREMIUM
Duurzame opties voor in je kledingkast: kies de juiste stof, laat kleding vermaken en ruil in
De voorjaarscollectie prijkt weer in de (online) etalages. Waar begin je als je geen wegwerpkleding wilt kopen en op zoek bent naar duurzamere alternatieven? We zetten enkele tips op een rij. -
PREMIUM
Zakenman Sanderink moet door het stof: geen bewijs voor aantijgingen tegen ex-vriendin
De Twentse zakenman Gerard Sanderink leed vandaag in een paar uur tijd drie stevige nederlagen in rechtszaken tegen zijn ex-vriendin Brigitte van Egten. Hij moet op de websites van zijn bedrijven Strukton en Centric voor haar door het stof. -
PREMIUM
Bezuinigen is uit, geld uitgeven is in: ‘Rekening bij latere generaties leggen is verantwoord’
In plaats van keihard te bezuinigen zoals na de financiële crisis leggen politieke partijen de rekening van de coronapandemie nu volgens het CPB bij toekomstige generaties neer. Hoe eerlijk is dat? ,,Mensen krijgen er kwaliteit van leven voor terug.’’