De werknemers raken op, wat nu?
Er dreigt door de vergrijzing een groot arbeidstekort. De grootste groep van de werkzame beroepsbevolking bestaat nu uit 50-plussers, maar die zijn binnen 10 à 15 jaar met pensioen.
De groep dertigers is te klein om alle vrijgekomen banen in te vullen. Toch zijn economen optimistisch.
Er is straks een tekort aan 150.000 werknemers, waarmee Nederland afstevent op een krappe arbeidsmarkt. ,,Dat zou mooi zijn”, zegt econoom Jan van Ours van de Erasmus Universiteit. ,,Bedrijven moeten dan creatief zijn om mensen binnen te halen, waardoor ook de lonen stijgen. Zijn er dan nog te weinig mensen, dan kunnen ze uit het buitenland worden gehaald.”
Hogere lonen en buitenlandse werknemers dus, maar is het probleem daarmee opgelost? ,,Als er los van de vergrijzing niets anders zou gebeuren, wel”, zegt econoom Pieter Gautier van de Vrije Universiteit Amsterdam. ,,Maar ook technologische ontwikkelingen moeten worden meegenomen.” Zo zou robotisering de arbeidsmarkt sterk veranderen.
Revolutie
De vierde industriële revolutie zal de arbeidsmarkt veranderen
,,De vierde industriële revolutie gaat ontzettend grote effecten hebben op de arbeidsmarkt”, denkt Henk Volberda, hoogleraar strategisch management aan de Erasmus Universiteit. ,,Door 3D-printing en kunstmatige intelligentie verdwijnen er arbeidsplaatsen. Er zijn nu al fabrieken zonder mensen, drones en zelfrijdende trucks nemen het vervoer steeds meer over. Administratieve functies kunnen ook worden geautomatiseerd.”
Toch komt er ook nieuw werk bij. ,,Door nieuwe uitvindingen ontstaat nieuwe bedrijvigheid”, stelt Van Ours. ,,Dat is heel onvoorspelbaar. Niemand kon dertig jaar geleden voorzien dat we nu met z’n allen zo veel naar schermpjes zaten te staren, terwijl dat voor veel nieuwe banen heeft gezorgd.”
Adviesbureau McKinsey schetst in een vandaag verschenen onderzoek een ‘basisscenario’ van robotisering. Er zouden 1,3 miljoen banen verdwijnen en 1,4 miljoen banen bij komen. Een plus van 100.000 banen dus, die daardoor zou bijdragen aan het arbeidstekort. Het bureau presenteerde ook een ‘doemscenario’, waarin wordt geschat dat de werkgelegenheid juist krimpt met 8,6 procent.
,,Er zijn veel factoren die we niet kunnen voorzien. Een goed werkende arbeidsmarkt vangt de vergrijzing en andere ontwikkelingen op”, zegt Gautier. ,, Ik denk daarom dat het meevalt.”
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUM
Het droomhuis van Daan (27) bleek een complete bouwval: ‘Keurder noemde het een kaartenhuis’
Huizenkopers hebben vaak geen flauw benul van funderingsproblemen, bleek onlangs uit onderzoek. Niet vreemd, als er op Funda vaak niets over staat. Het overkwam Daan (27) uit Utrecht, die bijna een ‘kaartenhuis’ kocht. -
Wat we kunnen leren van praten over onze stoelgang: ‘We hebben allemaal weleens diarree’
Mensen vinden het vaak ongemakkelijk om over diarree te praten of om ermee naar de huisarts te gaan. Vaak is deze dunne ontlasting vrij onschuldig, maar wanneer is het slim om naar de dokter te gaan? En wat doe je als een kind diarree heeft? -
7
Zonnepanelen goedkoper, maar groei is eruit bij grote projecten
De prijzen voor zonnepanelen gaan dit jaar iets dalen. Dat is goed nieuws voor consumenten, maar investeerders in zonneparken schrappen juist investeringen. -
Met video128
Melkveehouders leggen bom onder landbouwakkoord
Zwak het eisenpakket af voor natuur, bemesting en klimaat, anders komt er geen breed landbouwakkoord tussen regering en agrarische sector. Die eis hebben verschillende organisaties van melkveehouders vrijdag op tafel gelegd. -
PREMIUM63
Kritiek op rijkste man ter wereld: ‘Hij zou ons pensioenstelsel kunnen redden’, zeggen Fransen
De Franse ondernemer Bernard Arnault is de rijkste man ter wereld. Zijn bedrijf boekt recordwinsten, maar veel Fransen uiten hun kritiek.
-
PREMIUMKoken & Eten
Vegaburgers doen de gezondheid meer kwaad dan goed: welke vleesvervangers zijn wél een goede keuze?
Uit een analyse van meer dan 500 verschillende vegetarische burgers, worsten, balletjes en schnitzels uit de supermarkt blijkt dat vleesvervangers vaak te veel vet en te weinig eiwitten bevatten. Volgens TestAankoop in België zijn de meeste veggieburgers enorm bewerkt en doen ze de gezondheid van de consument meer kwaad dan goed. Hoe kies je dan de juiste vleesvervanger? En bestaan er voedzame alternatieven? -
-
-
Personeel regiotreinen staakt ook, werkgevers boos: ‘dit is alleen maar ledenwerving van de vakbond’
Treinpersoneel in het streekvervoer sluit zich volgende week aan bij de eerder aangekondigde meerdaagse staking in het regionaal vervoer. Dat meldt vakbond FNV. Donderdag staakte het personeel ook al voor betere arbeidsvoorwaarden, waaronder een hoger loon. -
Is je energierekening onbetaalbaar? Bij dit noodfonds kun je tot honderden euro’s per maand krijgen
Kwetsbare huishoudens met een laag inkomen en een hoge energierekening kunnen vanaf dinsdag terecht bij een speciaal fonds. Maandelijks kunnen zij tientallen tot zelfs honderden euro’s aan steun ontvangen deze winter. Lees hier wie en hoe je in aanmerking komt voor de steun.