Gevolgen cyberaanval nog steeds voelbaar in Rotterdamse haven
UPDATEMaersk en APM Terminals hebben vandaag nog steeds last van de grote storing die gisteren wereldwijd tientallen bedrijven trof. Zo zijn de websites van zowel de Deense containervervoerder als die van dochterbedrijf APM Terminals niet of nauwelijks bereikbaar.
We zitten niet bij de pakken neer. Er wordt dag en nacht gewerkt aan een oplossing
Gisteren legden computercriminelen tientallen bedrijven lam met een wereldwijde ransomware-aanval. In Nederland liggen twee grote containerterminals in de Rotterdamse haven sinds dinsdagmiddag stil. Ook farmaceut MSD, pakketbezorger TNT en de 38 vestigingen van bouwmaterialenleverancier Raab Kärcher zijn getroffen.
APM heeft nog geen idee wanneer de containerterminals weer kunnen draaien. ,,We hebben nog geen specifieke horizon wanneer we weer kunnen opstarten'', laat directeur Pieter Hartog van de twee APM-terminals in de Rotterdamse haven weten. De containerschepen die nu voor de kade liggen en niet geladen en gelost kunnen worden, worden klaargemaakt voor vertrek. Naar verwachting wijken zij uit naar andere bedrijven waar zij wel afgehandeld kunnen worden. Vrachtwagenchauffeurs worden verwezen naar Maasvlakte Plaza, een groot parkeerterrein op de Maasvlakte met een restaurant en douches.
Er gingen geruchten dat de terminal op Maasvlakte 1 de schepen handmatig zou lossen, maar volgens Hartog is dat zonder toegang tot de computersystemen niet mogelijk. ,,We voeren wel tests uit. Daarom is op de terminal wat beweging te zien, maar we liggen gewoon helemaal stil. Uitermate vervelend. Ook voor de klanten.'' Die hebben nog geen zicht op wanneer hun containers gelost worden. Er zijn nog meer schepen in aantocht, die waarschijnlijk naar andere terminals zullen gaan. ,,We zitten niet bij de pakken neer. Er wordt dag en nacht gewerkt aan een oplossing'', aldus Hartog.
Vertraging
Bij de twee terminals van APM in de Rotterdamse haven liggen vijf grote containerschepen die vooralsnog niet geladen of gelost kunnen worden. Dit levert ook vertraging op voor het vervolgtraject per binnenvaartschip of vrachtwagen. Ook zijn er schepen naar Rotterdam onderweg waarvan onduidelijk is wanneer ze hun vracht kwijt kunnen. Het gaat om uit duizenden, met name Azië afkomstige containers met kleding, elektronica, chemicaliën, onderdelen en grondstoffen voor fabrieken in Europa, die daardoor ook in de problemen dreigen te komen.
Als de gevolgen van de ransomware-aanval langer aanhouden, dan zullen de containerschepen moeten uitwijken naar terminals van andere bedrijven in Rotterdam en mogelijk zelfs andere havens, zoals die in Antwerpen.
Het Havenbedrijf Rotterdam benadrukt dat alleen de twee terminals van APM getroffen zijn door de hack en dat het tiental andere containeroverslagbedrijven in Europa’s grootste haven wel schepen kunnen afhandelen. APM behoort wel tot de grote bedrijven in Rotterdam.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Inflatie opnieuw gestegen na daling vorige maanden: 11,6 procent in juli
De inflatie in Nederland is in juli opnieuw gestegen in vergelijking met een maand eerder. Dat meldt het Centraal Bureau voor Statistiek (CBS). De inflatie bedroeg op jaarbasis 11,6 procent, tegen 9,9 procent in juni. -
PREMIUMaan de slag
In het holst van de nacht loopt verslaggever Danique mee met beveiliger Eddy: ‘Hoe hou je dit vol?’
Het personeelstekort in Nederland loopt de spuigaten uit. De ene na de andere vacature verschijnt online. Verslaggever Danique de Breet loopt deze zomer mee, daar waar de nood het hoogst is. Vandaag in aflevering 5: beveiligers. -
PREMIUM
Russen kiezen Istanbul als toevluchtsoord en helpen Turkse cafés overleven
Je weet dat je aan een echt Turks ontbijt zit als er een tafel bij aangeschoven moet wordt omdat het niet op één tafel past. En als je elke minuut een straatkat bij je bord vandaan moet duwen. -
PREMIUMTIPS
Help! De planten hangen slap en zijn bijna dood: met deze eenvoudige tips kun je ze redden
Natuurlijk wil je de planten van de buren verzorgen. Maar nu ze bijna terug zijn, ziet hun urban jungle eruit als een savanne, hangen de ooit zo energieke kamerplanten er lusteloos bij en is het gras bij de buren allesbehalve groen. Help?! Hoe red je hun planten? -
Oproep
Stellen gezocht voor een rubriek in weekendmagazine Mezza
-
Vraag het ons
Deze groenten kunnen je darmen in de war brengen
Ons panel van deskundigen beantwoordt al je persoonlijke vragen. Over lijf en leden, hart en ziel. Ook een vraag? Mail naar zo@dpgmedia.nl. Deze keer beantwoordt onze expert voedingsdeskundige Karine Hoenderdos de vraag: kunnen groenten je darmen irriteren? -
30
PostNL: Alle postbezorgers krijgen vast contract aangeboden
PostNL biedt alle postbezorgers een vast contract aan. Het gaat om zowel werknemers die al in dienst zijn van het postbedrijf als werknemers die net in dienst zijn gekomen. Daarmee worden duizend tijdelijke contracten omgezet in contracten voor onbepaalde tijd. -
Boodschappen als pasta en brood meer dan 20 procent duurder, prijzen bananen en chocola zijn niet verhoogd
Boodschappen zijn fors in prijs gestegen: ze zijn nu gemiddeld bijna 20 procent duurder dan elf maanden geleden. Mede dankzij die prijsstijgingen boekte supermarktconcern Ahold Delhaize een hogere omzet in het tweede kwartaal.