Kans groeit dat particulieren ook een deel van Hema in bezit krijgen
De beoogde nieuwe eigenaren van de Hema staan open voor investeringen in de warenhuisketen door ‘Koop de Hema’, een burgerinitiatief dat eerder een overnamebod op de warenhuisketen deed. Daarmee blijft de kans bestaan dat particuliere liefhebbers mede-eigenaar worden van Hema.
Delen per e-mail
Investeerder Parcom en Mississippi Ventures, het investeringsvehikel van de Jumbo-familie Van Eerd, zijn sinds oktober dicht bij de overname van Hema. De keten is nu nog in handen van een groep schuldeisers. Crowdfundinggroep Koop de Hema voerde vervolgens naar eigen zeggen goede gesprekken met hen over verdere steun aan de winkelketen.
Eerder riep de actiegroep mensen op om geld te storten om het bedrijf te kopen van buitenlandse schuldeisers, maar dat bod had geen kans van slagen. Crediteuren namen deze zomer Hema over van miljardair Marcel Boekhoorn, in ruil voor het verlagen van de zware schuldenlast van het bedrijf. Die schulden werden onhoudbaar toen de coronacrisis de Hema dalende verkoopcijfers bezorgde.
Certificaten
Nu bestaat het idee dat particulieren met een voorliefde voor de oer-Hollandse keten naast Parcom en Mississippi geld kunnen steken in Hema. Daarvoor krijgen ze certificaten op aandelen. ,,Dat zijn een soort afgeleiden van aandelen”, legt mede-initiatiefneemster Mei Li Vos uit. ,,In principe gaat het allereerst om dividend. Dus certificaathouders kunnen in ruil voor hun investering meedelen in de winst. Maar mogelijk komt er ook een vorm van zeggenschap. Zo zijn er nu al mensen die zeggen dat ze een bepaalde oude tuinstoel weer in de Hema willen hebben”, aldus het Eerste Kamerlid voor de PvdA.
Achter Koop de Hema zit de stichting HENA, wat staat voor Het Enige Nederlandse Initiatief. De stichting heeft op de alternatieve beurs Nxchange een eigen investeringsfonds opgezet waarin particulieren kunnen beleggen om een stukje Hema te bemachtigen. Op dit moment hebben 1300 personen dit gedaan, maar volgens Vos is er een veel grotere groep van 13.000 geïnteresseerden. Hoeveel geld er inmiddels is opgehaald, kon ze nog niet zeggen.
Hoe de samenwerking tussen Hema-fans en professionele investeringsmaatschappijen precies zal gaan, wordt pas duidelijk nadat de overname door Parcom en Mississippi zeker is. Naar verwachting komt deze overname eind dit jaar of begin volgend jaar rond. Ton van Veen, financieel directeur van Jumbo en vertegenwoordiger van Mississippi, is enthousiast. ,,We zijn enorm blij met de steun van al die betrokken Hema-fans, het geeft ons aan hoe geliefd de Hema is en dat geeft vertrouwen voor de toekomst.”
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Koken & eten
André van Duin steelt de show in Heel Holland Bakt: ‘Dit is meer een dood schildpadje’
Drie mannekes, drie vrouwkes. Dat zijn de zes overgebleven kandidaten zoals presentator André van Duin ze noemde tijdens de vijfde aflevering van Heel Holland Bakt. Gisteren keken er bijna 3,4 miljoen mensen naar de bakwedstrijd. -
PREMIUM
Welke bank steekt geld in versleten Hema? 'Ze zijn voorzichtig'
Hema kan over acht weken echt gered zijn door Jumbo-familie Van Eerd óf het bezwijkt alsnog onder de schuldenlast. Dat is de keuze. Of het overnameplan slaagt, ligt vooral aan de drie grote Nederlandse banken. -
Hoe Marcel Boekhoorn de slag om de Hema verloor
Blijft de Hema overeind? Die vraag is dit jaar actueler dan ooit. Voor schrijver en journalist Stefan Vermeulen aanleiding zijn in 2018 verschenen boek over het warenhuis deels te herschrijven en aan te vullen met nieuwe hoofdstukken. ,,Hema lijkt gered door Jumbo. Maar het wordt nog spannend.’’ -
PREMIUM
Thalys staat (bijna) stil, bedrijf heeft leningen nodig om te overleven
Thalys, het bedrijf dat treinen laat rijden tussen Amsterdam en Parijs, heeft afgelopen jaar enorme klappen gekregen. Het aantal passagiers en de omzet daalden met ruim twee derde: een historisch dieptepunt. ,,Corona heeft ons hard getroffen’’, zegt een woordvoerder. ,,We hopen dat onze activiteiten tegen de zomer van dit jaar weer aantrekken. -
PREMIUMInterview
Jumbo-familie wil Hema weer Nederlands maken: ‘Het was wat sleets geworden’
De Hema lijkt gered. Het noodlijdende concern wordt waarschijnlijk overgenomen door de familie Van Eerd (van de Jumbo-supermarkten) en investeerder Parcom voor 402 miljoen euro. Hema moet weer zo Nederlands als de rookworst worden, gefinancierd met Nederlands geld.
-
Na de Chinezen komen nu ook de Vietnamezen: nieuw automerk Vinfast naar Nederland
In navolging van de vele Chinese merken maakt dit jaar ook een Vietnaams automerk zijn debuut in Nederland. Vinfast heet het Vietnamese merk, dat na het Chinese MG, Aiways en (binnenkort) Byton en Xpeng de Nederlandse automarkt zal bestormen. -
Marktleider bioplastics kiest voor Rotterdam: Mijlpaal voor de haven
Het Braziliaanse petrochemische bedrijf Braskem verplaatst zijn opslagplaats voor bioplastics van de haven van Antwerpen naar Rotterdam. Volgens ‘s werelds grootste producent van biopolymeren kiest ze voor Rotterdam vanwege de goede infrastructuur in combinatie met de moderne opslagfaciliteit. -
Waarom het tijdens een wandeling wél lukt een goed gesprek te voeren
Na zó lang thuiswerken snak je zelfs naar die ene irritante collega. Gewoon om even te babbelen over iets anders dan werk. Maar hoe houd je contact met collega’s als zoveel mogelijk thuisblijven de norm is. Trainer en auteur Mirjam Wiersma helpt je de onderlinge band warm te houden. Vandaag: wandelen.