KPN-baas: overheid mag buitenlandse overname KPN niet blokkeren
De overheid moet geen wettelijke bevoegdheid krijgen om overnames van belangrijke Nederlandse bedrijven als PostNL of KPN te blokkeren. Ook niet als investeerders uit landen als China of Rusland komen. Dat zei topman Eelco Blok vandaag bij de presentatie van de jaarcijfers over 2016.
De overheid moet zich niet met overnames bemoeien. Vrije handel is een groot goed, Nederland is er mee groot geworden. Natuurlijk zijn er bepaalde waarborgen nodig, maar die zijn er.
De KPN-ceo reageerde bij de presentatie van de jaarcijfers op PostNL dat vorig jaar twee ongewenste overnamepogingen van het Belgische Bpost kreeg. Diverse fracties, waaronder regeringspartij PvdA, CDA, SP en de PVV vinden dat de overheid overnames van bedrijven met een strategisch nationaal belang, zoals PostNL en KPN, moet toetsen.
Blok ziet niets in zo'n wet die het Kabinet een vinger in de pap geeft. ,,De overheid moet zich daar geheel buiten houden, vinden wij. Vrije handel is een groot goed, als Nederland zijn wij daar groot mee geworden." Hij ziet niet op voorhand bezwaren bij overnames door bedrijven uit minder democratische landen als China of Rusland. ,,Natuurlijk zijn er bepaalde waarborgen nodig, maar die zijn er al."
Beschermingsmuur
De ceo, die dit voorjaar overigens aantreedt als commissaris bij PostNL, wijst op Mexicaanse miljardair Carlos Slim die in 2013 KPN wilde overnemen met zijn América Móvíl. Het telecombedrijf zat daar niet op te wachten, vandaar dat KPN's beschermingsstichting een statutaire beschermingsmuur opwierp. Slim droop af, een overname werd voorkomen. ,,Dat werkte zeer adequaat, een wet is dus helemaal niet nodig," stelt Blok.
Pikant genoeg waren Slim's pogingen juist aanleiding voor het Kabinet om met een wetsvoorstel te komen: bij bedrijven die kritische, voor Nederland belangrijke telecom-, energie- of andere netwerken beheren moet Den Haag zo'n aankoop vooraf toetsen, wil minister Kamp (EZ).
Met zijn vitale infrastructuur valt KPN daar onder. De overheid neemt veel diensten af, zo werkt het concern onder meer intensief samen met Defensie.
Haast
Volgens Blok valt het echter mee met dat kritische belang. ,,Behalve KPN is er nog een combi met een vast netwerk," wijst hij op Vodafone/Ziggo. ,,Verder zijn er meerdere partijen met uitstekende mobiele netwerken."
Onduidelijk is hoe het nu verder gaat. Op 15 maart zijn de Tweede Kamer-verkiezingen en Kamp heeft sinds 2014 weinig haast gemaakt met zijn wetsvoorstel. Dat moet nog steeds in stemming worden gebracht.
Door de gang van zaken bij Bpost manen diverse partijen tot spoed. Meer overheidsinvloed was eveneens handig geweest bij de overname van cyberveiligheidsbedrijf Fox-IT door de Britse NCC Group eind 2015, menen veel politici en experts. Dit nu Fox-IT diverse overheidsdiensten beveiligt.
Inmiddels heeft veiligheidsdienst AIVD een grotere vinger in de pap geëist, meldde NRC Handelsblad begin deze maand.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUM
Buikvet ontstaat door te veel en te slechte voeding: zo kom je ervanaf
Aan het begin van het jaar gaan we massaal op de gezonde toer. Ook dat buikje moet weg, zodat ons lichaam weer ‘strandklaar’ is. Maar dat blijft een lastige. Wat kun je doen? -
KPN compenseert klanten niet automatisch na storing
KPN gaat klanten niet automatisch compenseren na de grote storing van zaterdag. Het bedrijf kampte met een landelijke internetstoring waardoor klanten niet alleen problemen hadden met bellen en internetten, maar ook met pinnen. -
PREMIUMMet video45
Halve eeuw terug telde Philips 100.000 werknemers, nu zijn het er slechts 10.000
Weer een nieuwe topman bij Philips die het mes in de organisatie zet. Duizenden mensen verliezen hun baan. In Nederland zakt het personeelsbestand onder de 10.000. Wat blijft er nog over van het roemruchte elektronicaconcern? -
PREMIUM
Oeps, paaltje geraakt: is het goedkoper om schade te claimen of zelf te betalen?
Rijd je jarenlang schadevrij, dan krijg je een forse no-claimkorting op je autoverzekering. Die kan oplopen tot wel 85 procent. Maar hoe werkt die korting precies? En wat is nou wijsheid als je per ongeluk een paaltje hebt geraakt? -
Streep door Nederlandse ‘zonneauto’ Lightyear: ‘Auto die vooral uit mooie beloftes bestaat’
De allereerste Nederlandse zonneauto lijkt ineens ver weg, nu de fabrikant zelf de stekker eruit trekt. Vanwege financiële problemen moet Lightyear de productie en dus ook de verkoop van het eerste model staken.
-
PREMIUM16
Plast je kat in huis? Zo los je dat op: ‘Veel mensen vinden het niet mooi, maar het lost veel op’
Kattenpis op je vers gewassen lakens: geen pretje. Het plakt, het stinkt en je krijgt de geur er moeilijk uit. Maar hoe komt het dat katten soms op bed plassen? En hoe los je dat het beste op? Anneleen Bru, die onder meer de boekenreeks I Love Happy Cats schreef, helpt je op weg. -
-
-
Omzet van KPN duikt onder de 7 miljard, winst daalt
KPN heeft vorig jaar minder omzet en minder winst geboekt. Door de lastige blijvende zakelijke markt daalde de omzet naar 6,8 miljard euro, 200 miljoen euro minder dan in 2015. De winst na belasting daalde van 524 miljoen naar 370 miljoen euro. -
América Móvil ziet af van miljardenbod op KPN
América Móvil zet zijn voorgenomen bod op KPN niet door. Dat meldde het Mexicaanse telecomconcern woensdag.