Speelgoedfabrikanten hebben genderneutraal allang ontdekt
De discussie over minder rolbevestigend speelgoed is niet aan speelgoedfabrikanten voorbijgegaan. Sommige bedrijven ontwikkelen allang speelgoed dat niet discrimineert en genderneutraal is, leert een rondgang. ,,Speelgoed is ook gewoon handel.”
Delen per e-mail
In Frankrijk pakken ze het vrij rigoureus aan: vanaf volgend jaar komt er in de winkels een einde aan de indeling ‘jongens’ en ‘meisjes’. In folders kan dan ook niet meer per sekse worden geadverteerd. En het winkelpersoneel mag ouders straks niet meer vragen: ‘is het voor een jongen of een meisje?’ Minister Ingrid van Engelshoven (Emancipatie) deed gisteren ook een duit in het zakje: zij vindt dat speelgoedfabrikanten hun collecties onder de loep moeten nemen.
Het kwam de bewindsvrouw op kritiek van haar collega’s te staan die zich afvroegen waar zij zich mee bemoeide, maar speelgoedfabrikanten kijken niet zo op op van haar opmerkingen. Sterker: het Amerikaanse spellen- en speelgoedbedrijf Hasbro, bekend van My Little Pony en Transformers, heeft zijn collectie allang onder de loep genomen én enkele stappen gezet.
Naar eigen zeggen let het bedrijf erop dat nieuwe producten en publiciteitsfoto’s niet gekoppeld zijn aan één sekse. Als voorbeeld noemt een woordvoerder een pop die binnenkort op de markt verschijnt die met een schakelaar zowel mama als papa kan zeggen. Of: foto's die worden gebruikt om stereotypebeelden te doorbreken, zoals een meisje dat speelt met een vorkheftruck en een jongetje met een pop.
Ook concurrent Mattel is bezig om neutralere voorbeelden voor jongens en meisjes te creëren. Gisteren presenteerde het bedrijf, bekend van Barbie en Fisher-Price, een nieuwe genderneutrale poppenlijn. ,,Het werd tijd om een poppenlijn te creëren zonder labels”, vertelde Kim Culmone van Mattel. Het idee is dat kinderen met de nieuwe poppen kunnen ‘spelen zonder regels’, aldus de makers van de sinds jaar en dag wereldberoemde Barbie en haar mannelijke evenknie Ken.
Tekst loopt door onder de foto
Fantasie
Aan de Nederlandse speelgoedontwerper Maurice Doorduyn, eigenaar van het designspeelgoedmerk Ikonic Toys, is de discussie over genderneutraal speelgoed ook niet voorbijgegaan. Zijn houten speelgoed heeft al een zo neutraal mogelijk uiterlijk. ,,Ontdaan van schreeuwerige ‘Disneyfratsen’ en dus heel basic omdat daardoor juist de fantasie van kinderen wordt geprikkeld.” Desondanks zit er geen specifieke gedachte achter de Ikonic-speeltjes, benadrukt Doorduyn. ,,We werken samen met Nederlandse ontwerpers die we wat ontwerpen betreft een vrijbrief geven en geen richtlijn dat het eindproduct genderneutraal of niet rolbevestigend mag zijn.”
Doorduyn realiseert zich, mede door de opmerking van minister Van Engelshoven en de toekomstige ban in Frankrijk, dat zijn collectie ‘misschien wat aan de mannelijke kant’ is. ,,We hebben veel auto’s, trucks en treinen. Maar dat zijn anno 2019 zeker geen voertuigen waarin alleen mannen rijden. Een speelgoedautootje is dus zeker niet alleen voor jongetjes maar ook een herkenbaar en educatief voor meisjes.”
Toch denkt de speelgoedontwerper dat het nog knap lastig kan zijn om alleen genderneutraal speelgoed te ontwerpen. Zo kan het best zijn dat speelgoed, dat voor beide doelgroepen interessant en dus neutraal moet zijn, niet aanslaat bij jongens en/of meisjes. ,,Zoiets moet eerst met speelproeven worden getest. Ook telt: kinderen maken hun eigen keuzes die steeds veranderen. Dan weer een autootje en vervolgens een pop: niet de ouders maar hun kroost geven aan wat leuk is.”
Schreeuwerig
Speelgoedexpert Marianne de Valck is een andere mening toegedaan. Haar idee is dat ouders en de omgeving voor een belangrijk deel bepalen met welk speelgoed een kind opgroeit. ,,Of een kinderkamer gevuld is met veel houten speelgoed of met spullen die schreeuwerig en kleurrijk zijn, dat is de keuze van ouders. Door die keuze bepalen zij mede de denkbeelden en overtuigingen van kinderen.”
Dat speelgoedfabrikanten dat beginnen te beseffen en daar meer rekening mee houden, juicht de speelgoeddeskundige toe. Maar dat betekent niet dat speelgoedfabrikanten graag pedagogisch bezig zijn en om die reden naast een Barbie en Ken nog een genderneutrale pop op de markt brengen. ,, Speelgoed is gewoon handel. De fabrikanten kijken waar behoefte aan is of waar mogelijk een markt ontstaat en daar springen zij op in.”
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Huizenprijs ongekend hoog door schaarste: koper kan ‘kiezen’ uit amper twee huizen
Woningzoekenden hebben nog altijd grote moeite om een geschikte plek te vinden. Ze zijn bereid diep in de buidel te tasten, ondanks de economische onzekerheid die de coronapandemie met zich meebrengt. In de huurmarkt ontstaat wel ademruimte. -
Minister: Weg met seksistisch speelgoed
Minister Ingrid van Engelshoven (Emancipatie) roept speelgoedfabrikanten op rolbevestigend speelgoed in hun collectie ‘onder de loep te nemen’. Ook voert Van Engelshoven een discussie over stereotypering met de uitgevers van schoolboeken. -
PREMIUM
Zo veranderen jouw arbeidsvoorwaarden in 2021
De coronacrisis heeft ervoor gezorgd dat we meer dan ooit thuiswerken. Dat heeft óók gevolgen voor ons loonstrookje en de secundaire arbeidsvoorwaarden die werkgevers willen bieden. Wat verandert er in 2021? En wat voor invloed heb je daar als werknemer zelf op? -
eigen tuin eerst Tijd om de wilgen te knotten: zo doe je dat
Een geknotte boom ziet er prachtig uit. Als de grond niet bevroren is, kun je wilgen nu planten. En kortwieken. Tuingoeroe Romke van de Kaa helpt je op weg. -
PREMIUM
Kabinet betaalt letterlijk hoge prijs voor toeslagenrapport: 1,3 miljard euro erbij
Het demissionaire kabinet trekt vanwege de toeslagenaffaire nog even flink de portemonnee. Alleen al de compensatie voor slachtoffers kost dit jaar 900 miljoen euro extra. Door extra uitgaven aan royalere informatieverstrekking en betere dienstverlening bedraagt het totale prijskaartje voor dit jaar 1,3 miljard euro.
-
VIDEO Biden maakt steunpakket van 1,9 biljoen dollar bekend
De aanstaande Amerikaanse president Joe Biden heeft donderdagavond (lokale tijd) zijn plannen voor een steunpakket van 1,9 biljoen dollar (ongeveer 1560 miljard euro), bekendgemaakt. Het pakket, het ‘Amerikaanse Reddingsplan’ genoemd, moet de Verenigde Staten helpen om de coronapandemie en de zware economische omstandigheden waarin het land verkeert, door te komen. ,,We moeten optreden en wel nu.’’ -
Eigenaren vakantiehuizen spinnen garen bij lockdown
Nederlandse eigenaren van vakantiehuizen spinnen garen bij de lockdown. Nu vakantiewoningen in eigen land onverminderd populair blijven, zitten ook de prijzen flink in de lift, constateert platform Micazu. -
PREMIUM
Frankrijk bant Bob de Bouwer
Poppen voor meisjes en auto's voor jongens? Verleden tijd! Frankrijk zet een grote stap: speelgoed wordt 'genderneutraal'.