Wie waren in 1957 de eerste leerlingen van de nieuwe HBS in Woensel?
EINDHOVEN - Een nieuwe HBS in Woensel. Het is 1957 als de school wordt ingezegend. Een paar houten noodlokalen, meer lijkt het niet te zijn. Wie kent het verhaal achter deze foto of kreeg er zelfs nog les? Alle informatie is welkom. Reageren kan via d.hoekstra@ed.nl. Kijk ook op ed.nl/oudedoos voor meer foto's
Een grote klant maar die stelde dan ook strikte voorwaarden. Met 7up haalde Limonadefabriek Winters uit Maarheeze in de jaren vijftig een bekende naam binnen. De verkoop van deze frisdrank moest wel op de Amerikaanse wijze geregeld worden.
En dan de foto van vorige week. Op de foto staan medewerkers van Winters voor twee vrachtauto's vol met de nieuwe frisdrank. Net als in Amerika waren zij het gezicht van het merk en verantwoordelijk voor zowel de bezorging als de verkoop. Vooraf waren ondernemers van horeca en detailhandel al lichtjes bewerkt door een vertegenwoordiger. Bij interesse werd er een vrachtauto vol 7up hun kant op gestuurd.
Klanten verleiden
De verkoper-chauffeurs hadden een speciale training gehad, droegen 7up-uniforms en hun trucks waren beschilderd in 7up-kleuren. Bij de eerste kennismaking mochten ondernemers de nieuwe, voor Nederland nog volstrekt onbekende, frisdrank proeven en kregen ze tips over hoe klanten te verleiden. Vervolgens werd de 7up op gezette tijden en langs vaste routes door het hele land geleverd.
Limonadefabriek Winters is ontstaan uit een dorpsbrouwerij die in 1797 werd opgericht. Sinds 1918 is het officieel een limonadefabriek. In eerste instantie gericht op de productie van gazeuses die niet veel meer waren dan een mengsel van water, suikersiroop en citroenzuur. Pas in de jaren dertig kregen ze concurrentie van merken zoals Coca Cola.
Plunderingen door Duitsers
Winters produceerde ook alcoholische dranken. In het boek Winters Vult, komt een aardige anekdote voorbij over toenmalig burgemeester Van Schaik. Die sommeerde Winters aan het begin van de Tweede Wereldoorlog om alle alcoholische dranken te lozen. Van Schaik vreesde voor plundering van het bedrijf door de oprukkende Wehrmacht en wilde voorkomen dat Duitse soldaten in beschonken toestand door zijn gemeente zouden razen.
Ik heb inmiddels denk ik zo'n duizend verschillende items. Flesjes, promotiemateriaal, uniformen, een servies en heel veel foto’s
Pascal Reijven werkt al 21 jaar voor Refresco waar Winters tegenwoordig onderdeel van is. Vanwege de interessante geschiedenis van het bedrijf, sloeg Reijven ook aan het verzamelen van met name 7up-artikelen. ,,Ik heb inmiddels denk ik zo'n duizend verschillende items. Flesjes, promotiemateriaal, uniformen, een servies en heel veel foto’s. Leuk is ook de collectie bruine 7up-flesjes. Geproduceerd toen groen glas schaars was en daarna weer uit de handel genomen.”
Bedrijfscultuur
Reijven maakte de overgang van Winters naar Refresco nog net mee. ,,Veel oudere werknemers hebben er nog steeds wel een beetje moeite mee want de bedrijfscultuur is natuurlijk veranderd. Leuk om die oude verhalen te horen en soms krijg ik nog aardige dingen voor mijn verzameling.”
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Energierekening
Ruud is van de variabele contracten: ‘Met de huidige energieprijzen pakt dat wat minder uit’
Hoeveel geld besteed jij aan energie in huis? Hoe probeer je de kosten omlaag te brengen? Deze vragen stellen we elke week aan een Nederlander. Vandaag: Ruud Koot (60) uit Amersfoort. -
PREMIUM
Rechtbank geeft Eindhoven uitbrander over vergunning dancefeest, ‘veel te laat en niks geleerd van verleden’
EINDHOVEN - Een vergunning die veel te laat verleend werd en waarbij de gemeente niks geleerd heeft van eerdere bezwaren van omwonenden. De rechtbank van Den Bosch geeft de gemeente Eindhoven onder uit de zak over de manier waarop de vergunning voor het dancefeest Atmoz Outdoor bij de IJzeren Man verstrekt is. -
PREMIUM
‘Sympathiek’ FvD-plan sneuvelt: jarige Eindhovenaar krijgt geen verjaardagskaartje van de gemeente
EINDHOVEN - Ondanks veel sympathie voor het idee, is een plan om elke Eindhovenaar op zijn verjaardag een kaartje te sturen afgeserveerd in de gemeenteraad. Burgemeester John Jorritsma geeft het geld van de gemeente liever uit aan betere dienstverlening en waarschuwde voor privacyproblemen. -
Wie won de toepwedstrijd in café Oud-Eindhoven in 1961?
EINDHOVEN - Een toepwedstrijd in café Oud-Eindhoven van Jan van der Heyden. Wie was in december 1961 de grote winnaar en wie ging berooid naar huis? Ook herinneringen aan Jan van der Heyden en café Oud-Eindhoven zijn welkom. -
De beste consoles voor op de achterbank
Het is zomer en dat betekent voor veel gezinnen een lange reis met de auto richting de vakantiebestemming. Wil je die rit iets comfortabeler maken of zit jouw kroost niet te wachten op zes uur lang ‘ik zie wat jij niet ziet’ spelen? Zorg dan dat je een handheld of draagbare spelcomputer meeneemt.
-
PREMIUM
Harrie won een geit met toepen en Jan lag te slapen tijdens de rally
EINDHOVEN - Ieder jaar op 28 december, ter ere van het feest van de Onnozele Kinderen, werd er in café Oud-Eindhoven aan het Stratumseind een toepwedstrijd gehouden. Met onder de deelnemers veel ondernemers uit de stad. Zoals hier in 1966 op de foto Wiet Hendriksen (tweede van rechts) van hotel ’t Silveren Seepaerd. -
18
Waarom je niet te hard moet werken voor je op vakantie gaat
Gedragspsycholoog Chantal van der Leest bekijkt onze gedragingen op de werkvloer: wie of wat bepaalt onze dagelijkse beslissingen? Vandaag: voorpret. -
PREMIUM
Nagels knippen onder toezicht en tassencontrole voor je doucht: streng leefregime voor Oekraïners in oude Rabobank Eindhoven
EINDHOVEN - Tassencontrole als je gaat douchen, onder toezicht je nagels knippen en elektrische apparaten moeten buiten de deur blijven. Extreem strenge regels gelden voor zo'n 200 Oekraïense vluchtelingen in de oude Rabobank in Eindhoven. Sommigen verblijven al maanden in het pand.
In samenwerking met indebuurt Eindhoven