Restanten eeuwenoude bakovens gevonden bij zonnepark Leeuwarden
Bij de aanleg van het nieuwe grote zonnepark aan de westzijde van Leeuwarden zijn restanten van eeuwenoude steenovens gevonden.
Fietsers tussen Leeuwarden en Ritsumasyl zagen vorige week opvallende puinresten in de slootwallen ten noorden van het Sylster Rak. Het lijkt te gaan om resten van in ieder geval 2 bakovens, met een zwarte uitspoeling naar onderen. Op basis van oude kaarten werd duidelijk dat hier gaat om een oud ‘tichelwerk’, vermoedelijk uit de zeventiende eeuw.
De gemeente gaf dit gebied op de oude Middelzeebodem eerder vrij voor bebouwing, omdat ze hier geen archeologische sporen verwachtte. De recente vondsten zijn geen reden om alsnog archeologen op het gebied af te sturen, zegt Jan-Willem Oudhof van de gemeente. Wel waardeert hij pogingen van amateurarcheologen om de vondsten vast te leggen.
Enkele leden van de werkgroep archeologie van Aed Levwerd hebben foto’s gemaakt in het gebied. De vondsten hebben geen verband met de bekende steenfabriek, die tot 1980 actief was op de Schenkenschans. Die zat namelijk iets zuidelijker.
Friesland telde vroeger talrijke tichelwerken, waar bakstenen en dakpannen werden gebakken. Leeuwarden bezat niet alleen zulke steenbakkerijen aan de westzijde van de stad, maar ook aan de oostkant. In de omgeving van Schilkampen zit de bodem nog altijd vol met puinafval van eeuwenoude bakindustrie.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Claudia de Breij met liedjesshow theaters in
-
Investeerder wil via kort geding geld terug van Formule 1-coureur Nyck de Vries
Vastgoedmiljonair Jeroen Schothorst start op korte termijn een bodemprocedure over een niet nagekomen overeenkomst met autocoureur Nyck de Vries. Die volgt op een kort geding dat zijn investeringsmaatschappij Investrand heeft aangespannen en waarover het Financieel Dagblad woensdag berichtte. -
Ruim honderd Etos-winkels vrijdag dicht door staking
Door stakende medewerkers zijn vrijdag ruim honderd Etos-winkels gesloten, bevestigt moederbedrijf Ahold Delhaize. Dat is volgens vakbond FNV het hoogste aantal tot nu toe na acht stakingsdagen in de drogisterijbranche. Zo’n 250 medewerkers hebben zich volgens bestuurder Cindy Onvlee verzameld in Utrecht. -
Fortuna Sittard pakt drie punten tegen Cambuur na spectaculaire tweede helft
Sjors Ultee leek vanavond zijn revanche te halen tegen zijn voormalig broodheer Fortuna Sittard, maar daar staken Burak Yilmaz en Iñigo Córdoba een stokje voor. Nadat Mees Hoedemakers in de eerste helft 1-0 maakte, draaiden de Limburgers het in het laatste kwartier helemaal om: 1-2. -
PREMIUMMet video
‘Op Tinder staat dat ik aseksueel ben, maar soms beginnen ze alsnog aan me te friemelen’
Ze voelen geen seksuele aantrekkingskracht, doen niet (vaak) aan seks, maar hebben (soms) wel lustgevoelens. Aseksuelen stuiten op veel onbegrip, maar voelen zich wel bevrijd. ,,Alles kan en mag.” Wanneer ben je aseksueel?
-
Marco van der Tuin verrassende winnaar op Weissensee: ‘Mooi voor op mijn cv’
-
-
-
PREMIUMWat zegt de wetenschap
Een boterham met kaas is gezonder dan je denkt
Kaas bevat veel verzadigd vet en zout. Het in Nederland zo geliefde broodbeleg heeft daardoor bij sommigen een slecht imago; het zou ongezond zijn. Maar volgens wetenschappers klopt dat niet. -
21
Basisbeurs definitief terug, zo ziet de nieuwe studiefinanciering eruit
Het is zeker dat de basisbeurs terugkomt. Na de Tweede Kamer heeft nu ook de Eerste Kamer ermee ingestemd dat studenten met ingang van studiejaar 2023-2024 een basisbeurs krijgen. Zo ziet de nieuwe basisbeurs eruit.