Dit dorp zet logopedisten in om de corona-taalachterstanden van peuters eerder te herkennen
Logopedisten in het Gelderse Voorst worden deze week naar kinder- en peuteropvanglocaties gestuurd om preventief achterstanden in taal- en spraakontwikkeling te herkennen. Dit is onderdeel van een nieuw project van de gemeente. De opvanglocaties maken zich zorgen over de taal- en sociale ontwikkeling van peuters en kleuters.
,,Je merkt dat de kinderen minder sociaal zijn dan voorheen”, zegt Tess Poll, pedagogisch medewerker bij kinderdagverblijf Partou ‘t Kwetternest in Twello. De kinderen zijn door de coronacrisis veel thuis gebleven in plaats van naar de opvang. Hierdoor hebben ze veel minder contact gehad met hun leeftijdsgenootjes. ,,De sociale vaardigheden van de kinderen zijn achtergebleven, terwijl deze heel belangrijk zijn voor hun taalontwikkeling”, zegt Poll. De pedagoog merkt dat sommige ouders bang zijn voor kritiek op hun eigen kind. ,,Daarom is het goed dat een externe partij komt observeren.’’
,,De meeste taal- en spraakontwikkeling vindt plaats in de leeftijd van 0 tot 7 jaar”, legt logopediste Winanda Jansen uit. Kinderen die niet met elkaar kunnen communiceren door spraak- of taalproblematiek kunnen gefrustreerd raken. ,,Kinderen gaan slaan, schoppen, spugen”, aldus Jansen. ,,Dit doen ze om zo duidelijk te maken wat ze wel en niet willen. Ze maken minder vriendjes en worden als minder sociaal gezien.” Volgens de logopediste wordt het maken van vrienden alleen maar moeilijker naarmate de kinderen ouder worden.
Aan de bel trekken
Logopedisten Winanda Jansen en Renate Bosch-Reinten kijken de komende maanden mee op de kinder- en peuteropvanglocaties. Ze gaan medewerkers van de opvanglocaties helpen om de spraak- en taalontwikkeling van de kinderen verbeteren. Het idee voor dit project komt vanuit de gemeente. Harjo Pinkster is wethouder Jeugd en Cultuur in de gemeente Voorst. ,,Dit is een mogelijkheid om heel concreet met preventie van taal- en spraakachterstanden aan de slag te gaan’’. Met het project wil de organisatie de focus leggen op het vroeg signaleren van deze achterstanden. Ook wil ze logopedie voor de kinderen op latere leeftijd voorkomen.
Met een babystemmetje tegen je partner praten: irritant? Misschien, maar het zorgt wel voor een intiemere relatie, blijkt uit onderzoek. Lees erover op Ouders van Nu.
Veel leerkrachten trokken aan de bel en nu is er budget voor. ,,Er kwam geld vrij vanuit de overheid om onderwijs-, leer- en pedagogische achterstanden op scholen en opvanglocaties te ondersteunen en we hebben ervoor gekozen om preventief logopedisten in te zetten”, zegt wethouder Pinkster.
Ouders zijn de beste tolken van hun kinderen
In het systeem
Dat is belangrijk voor de kinderen, want hoe langer een kind een verkeerde klank uitspreekt zonder te weten dat het anders moet, hoe moeilijker dat is om af te leren. ,,Dat zit zo in zijn of haar systeem en is zo geautomatiseerd”, legt Heidi van logopediepraktijk Bourgondien in Twello uit. De kinderen kunnen na het observeren door logopedisten Jansen en Bosch-Reinten bij haar terecht om de achterstanden te behandelen. ,,Hoe jonger kinderen gezien worden, hoe beter het is om er aandacht aan te besteden.”
Volgens Bourgondien zijn ouders zijn de beste tolken van hun kinderen. ,,Je merkt dat door de coronacrisis alles heeft stilgelegen”, zegt ze. ,,De kinderen hadden online les. Dat werkte voor de iets oudere kinderen wel, maar voor de jongere kinderen was het volgen van online les niet te doen.” Volgens de logopediste is er bijna geen aandacht geweest voor het ontwikkelen van de taal en spraak. ,,Taal en woordenschat zit overal wel in, maar het echte technische gedeelte zoals articulatie, de woordenschat vergroten en zinsbouw hebben ze veel gemist.’’
Daarom komen logopedisten Jansen en Bosch-Reinten in actie op zeventien kinder- en peuteropvanglocaties in de gemeente Voorst. ,,Aankomende maandag bezoeken we het eerste kinderdagverblijf”, zegt Jansen.
Bekijk onze meest bekeken nieuwsvideo’s in onderstaande playlist:
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUM
Geen ivf, maar ivm: ‘Minder belastend voor de vrouw en goedkoper’
De Vrije Universiteit Brussel heeft in samenwerking met het universitair ziekenhuis in de stad een nieuwe vruchtbaarheidsbehandeling ontwikkeld onder de naam Capa-ivm. ,,De voordelen voor de vrouw ten opzichte van ivf zijn groot”, zegt hoogleraar Johan Smitz, een van de ontwikkelaars van de methode. -
Rowena emigreert met haar twee dochters (3 en 5) naar Spanje: ‘Moederschap houdt me niet tegen’
Je spullen pakken, alles verkopen en vertrekken naar het buitenland: voor Rowena Rousseau (27) was het lange tijd een droom, maar binnenkort wordt het werkelijkheid. Over ruim een week emigreert ze samen met haar twee dochters (3 en 5 jaar) naar Spanje. Op LinkedIn maakt haar aankondiging heel wat los. ,,Ik krijg vooral veel vragen van vrouwen die willen weten: hoe ga je dat toch doen met twee kleine kinderen?” -
VAKANTIE MET KLEINTJES
‘Elke dag vier uur laadpaal met vier kinderen op de achterbank’
Eindelijk is het moment daar: de zomervakantie! Lekker samen met de kinderen op pad, genieten van elkaar en de vrijheid. Maar dan blijkt alles tegen te zitten en kom je uitgeblust in plaats van uitgerust weer thuis. Deze week: Judith van Wijk ging in Italië op roadtrip met vier kinderen, maar kreeg een elektrische huurauto met een wel heel kleine actieradius. -
PREMIUMVIDEO
Paniek bij mannen die onbedoeld vrouw zwanger hebben gemaakt: ‘Dit kan en wil ik niet’
Nanja de Loos helpt mannen die een vrouw onbedoeld zwanger hebben gemaakt. ,,De een is boos en heeft het gevoel erin getuind zijn, de ander huilt omdat dit hem is overkomen terwijl hij er zelf bij was.” -
PREMIUM
Rugspecialist legt uit waar je op moet letten als je het matras vervangt
Een goed matras kan rugpijn niet oplossen, maar wel verlichten, zegt dokter Mahieu, rugspecialist uit België. Hij vertelt waar je op moet letten bij de aankoop van een nieuw matras.
-
Uit studie blijkt dat de biologische klok van mannen toch harder tikt dan altijd werd gedacht
Dat vrouwelijke vruchtbaarheid een houdbaarheidsdatum heeft, is algemeen bekend: hoe ouder de eicellen, hoe minder kans op een zwangerschap. Spermacellen daarentegen hebben een veel beter imago: ze zijn talrijk en mannen kunnen hun hele leven lang doorgaan met bevruchten. Een nieuwe studie laat echter zien dat de leeftijd van de vader toch meer uitmaakt dan gedacht. -
Koken & Eten
Zo maak je de perfecte nasi goreng
Er is geen standaardrecept voor nasi goreng. Maar houd je aan deze basisregels van Maureen Tan, auteur van de Bijbel van de Indonesische keuken, en je gebakken rijst kan niet mislukken. En heb je een restje rijst in de koelkast, dan ben je helemaal snel klaar. -
Rauwe groenten, kaneel, ananas: wat kun je écht beter laten staan als je zwanger bent?
Eten wordt een tikkeltje ingewikkelder als je zwanger bent. ,,Sommige vrouwen zijn zo bezorgd dat ze rauwe groenten negen maanden lang van hun bord bannen”, vertelt gynaecoloog Ronald Devlieger. Maar zijn die groenten dan echt zo slecht voor de baby? En hoe zit het met kaas, koffie, alcohol en voedingssupplementen? Devlieger zet alles op een rijtje.