Kabinet: Goedkopere kinderopvang op rustige dagen en inzet nieuwkomers
De kinderopvang kan op rustige dagen, zoals de woensdag en vrijdag, goedkoper worden. Dat staat in een Kamerbrief van minister Van Gennip (Sociale Zaken en Werkgelegenheid). Verder wil de minister dat nieuwkomers aan de slag kunnen op opvanglocaties.
De personeelstekorten in de kinderopvang zijn onverminderd hoog. De instroom van medewerkers groeit nog steeds, maar die groei vlakt af. Ondertussen nemen de wachtlijsten in alle soorten opvang toe. BOinK, de belangenvereniging voor ouders in de kinderopvang, sprak recent nog van ‘een kermis in de kinderopvang’. Ouders worden, bijvoorbeeld door personeelstekorten, voortdurend geconfronteerd met sluitingen en moeten dan in hun eigen netwerk naarstig op zoek naar informele opvang van hun kroost.
Het kabinet komt nu met een reeks maatregelen om de sector soelaas te bieden, zoals de goedkopere opvang op woensdag en vrijdag of extra activiteiten op die dagen. Dan wordt namelijk traditioneel minder opvang afgenomen, met name in de buitenschoolse opvang, doordat veel mensen hun parttimedag hebben en schooldagen korter zijn.
Ouders verleiden
Overigens zijn er al kinderopvangorganisaties die ouders proberen te verleiden door 5 tot 10 procent minder per uur te vragen op rustige dagen. Zo meldt kinderdagverblijf Jansen en Jansen, met zes vestigingen in Utrecht, op de website: ‘In ongeveer 90 procent van onze inschrijvingen wordt er opvang gevraagd op maandag, dinsdag of donderdag. Dat maakt het lastig om de minder populaire dagen, woensdag en vrijdag, goed gevuld te krijgen.’
Wist je dat je werkgever verplicht is je loon door te betalen als je halsoverkop je zieke kind moet ophalen van de opvang? Ouders van Nu legt uit hoe het precies zit met dit calamiteitenverlof.
Van Gennip kijkt samen met haar onderwijscollega hoe ‘combinatiebanen’ tussen kinderopvang en onderwijs gestimuleerd kunnen worden
Met de prijsverlaging op deze dagen hopen organisaties dat ouders sneller geneigd zijn één van deze dagen af te nemen, waardoor de bezettingsgraad ook op woensdag en vrijdag heel stabiel is en opvangen in totaal meer ouders kunnen bedienen. Dat is ook de bedoeling: het ministerie van Sociale Zaken gaat ervan uit dat iedere kindplaats in het algemeen kinderopvang kan bieden aan gemiddeld 1,9 kind, blijkt uit een rapport van Berenschot.
Verder wil minister Van Gennip dat gediplomeerde nieuwkomers (inclusief statushouders en Oekraïners) aan het werk kunnen op opvanglocaties met anderstalige kinderen en dat ongediplomeerde nieuwkomers kunnen bijdragen als ‘groepshulp’. Dit verlaagt volgens haar de werkdruk van gewone pedagogisch medewerkers en stelt de nieuwkomers in staat om Nederlands te leren en werkervaring op te doen.
Ook bekende ingrepen
De bewindsvrouw komt ook met al bekende ingrepen. Zo verlengt ze de eerdere maatregel waarbij beroepskrachten in opleiding voor 50 procent mogen meetellen in de dagelijkse formatie tot 1 juli 2024. Ook kijkt Van Gennip naar mogelijkheden om zijinstroom richting de kinderopvang te stimuleren, iets waar de sector zelf al langere tijd mee bezig is. Om mensen ‘te enthousiasmeren’ voor het werken in de kinderopvang, wil het ministerie opnieuw een geldpotje verstrekken aan de sector voor een communicatiecampagne.
Daarnaast wil het kabinet de regels in de kinderopvang versoepelen, zodat de werkdruk voor bestaand personeel afneemt. Zo kan er worden gesleuteld aan de registratie rondom het maximale aantal kinderen waar één pedagogisch medewerker verantwoordelijk voor is. Dit heet de beroepskracht-kindratio. Of aan de regel dat er, als een kind aanwezig is, op die dag ‘minimaal één vast gezicht van het kind op de groep’ werkt. Dat wordt het vaste-gezichtencriterium genoemd.
Tot slot: uit onderzoek blijkt dat veel medewerkers in de opvang meer uren willen werken. De sector start daarom per half september een proef om de deeltijdfactor te verhogen. Ook kijkt Van Gennip samen met haar onderwijscollega hoe ‘combinatiebanen’ tussen kinderopvang en onderwijs gestimuleerd kunnen worden.
De tekst gaat verder onder de foto.
Goede start
Sinds 2015 is het aantal medewerkers in de kinderopvang gegroeid naar zo’n 115.000 medewerkers, een stijging van 45 procent. Desondanks heeft de kinderopvangsector over de gehele breedte nog zo’n 5000 werknemers nodig om goed te kunnen functioneren. Daar moeten deze maatregelen aan bijdragen.
Brancheorganisatie BK vindt dat de minister ‘zeer constructief met de sector meedenkt’ over het grote personeelstekort. De organisatie hekelt echter het beleid van dit kabinet om de kinderopvang binnen enkele jaren bijna gratis te maken. ,,Dat zal leiden tot een ongeëvenaarde toename van de vraag. Daardoor zullen de tekorten van nu 5000 medewerkers oplopen naar zo’n 50.000 medewerkers. De toegankelijkheid van de kinderopvang komt daardoor echt in het geding.” BK ziet ook in het huidige plan punten waarop het kabinet geen stappen zet. ,,De belangrijkste is dat meer uren werken ook daadwerkelijk moet lonen.”
De Branchevereniging Maatschappelijke Kinderopvang (BMK) reageert enthousiast op de voorstellen. ‘De minister sluit aan bij de urgente signalen vanuit de sector en maakt hiermee een goede start! Door combinatiebanen met het onderwijs te stimuleren, lossen we meerdere problemen op’, schrijft de vereniging. Die benadrukt verder het versoepelen van regels, terwijl de kwaliteit hoog blijft, belangrijk te vinden. Met Prinsjesdag hoopt BMK op verhoging van de tarieven vanuit de overheid voor kinderopvang. ‘Met de afspraak dat werkgevers dit in de komende cao 100 procent inzetten voor een salarisverhoging.’
De minister sluit aan bij de urgente signalen vanuit de sector en maakt hiermee een goede start!
Praat mee,
reageren kan onderaan dit artikel. Alleen reacties voorzien van een volledige naam worden geplaatst. We doen dat omdat we een debat willen met mensen die staan voor wat ze zeggen, en daar dus ook hun naam bij zetten. Wie zijn naam nog moet invullen, kan dat doen door rechts bovenaan op onze site op ‘Login’ te klikken.
Bekijk van AD Gezin in onderstaande playlist:
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Baby’s weten dankzij dit (vieze) trucje of mensen een hechte relatie hebben
Het idee dat je van dezelfde lolly moet likken als een vreemde roept waarschijnlijk veel afkeer op. Speeksel uitwisselen, dat doen we enkel met mensen die we héél graag mogen. Dat weten zelfs baby’s. Volgens wetenschappers van de Harvard Universiteit gebruiken baby's en dreumesen het als trucje om te achterhalen wie ze kunnen vertrouwen. -
PREMIUM
Arts laat baby Lukas gaan na ‘verkoudheid’, maar een dag later overlijdt hij: ‘Gewoon gemakzucht’
Lukas zou nu een dreumes zijn die kan lopen en woordjes begint te brabbelen, maar hij werd slechts vier maanden oud. Door medische missers, volgens zijn moeder Britney Groeneveld (21) en vader Dylan Tuijtel (28). Ze dienden bij het medisch tuchtcollege een klacht in tegen een arts van het Groene Hart Ziekenhuis. -
Is mijn voorschotbedrag wel of niet aangepast naar het prijsplafond?
De overheid heeft besloten consumenten op weg te helpen met de hoge energieprijzen. Begin dit jaar is daarom het prijsplafond ingegaan, waardoor je een maximaal tarief betaalt voor energie. Betekent dit dat het voorschotbedrag nu ook is aangepast? Twee experts leggen uit hoe het zit. -
PREMIUM
Hittesluiting kinderopvang treft ouders: ‘Het is gewoon een kermis’
Meerdere grote kinderopvangorganisaties hebben besloten om hun deuren vandaag en/of morgen deels dicht te doen vanwege de hitte. Ouders zijn onaangenaam verrast doordat ze hierover pas afgelopen weekend zijn geïnformeerd. Daarnaast mag een kinderopvang niet zomaar dicht als het warm wordt. -
PREMIUM8
Waarom het loont om toch even het eerste loonstrookje van 2023 te checken
Het eerste salaris van 2023 staat op je rekening. Waarschijnlijk zie je een hoger nettosalaris dan vorig jaar, want veel werkenden in loondienst gaan er dit jaar op vooruit. Maar dat is niet het enige wat dit jaar anders kan zijn. Experts leggen het uit.
-
Medewerkers kinderopvang zetten er tandje bij, maar tekorten lopen verder op
Medewerkers in de kinderopvang zijn gemiddeld meer gaan werken. Meer dan de helft van de organisaties geeft aan dat het aantal contracturen is gestegen. Toch lopen de personeelstekorten nog verder op, blijkt uit een nieuwe peiling. -
-
-
PREMIUM
Kinderwens, of (nog) niet: hoe weet je of je er klaar voor bent?
Vader of moeder worden: hoe weet je wanneer je zeker bent over die keuze, in een tijd waarin het je niet hóeft te overkomen? Kinderwenscoach en psychotherapeut Miriam De Rycke legt uit wat de signalen zijn waar je op af kunt gaan. ,,Kijk verder dan je moederinstinct.” -
Beter Eten
Maca-poeder zou wonderen doen in de slaapkamer, maar ‘sekskroket’ werkt misschien beter
In de rubriek Beter Eten schrijft gezondheidsjournalist Tijn Elferink over wat hem opvalt op het gebied van eten en drinken. Een Peruaans poedertje zou zorgen voor een boost van je libido. Waarom je een spannende avond toch beter met een sekskroket kunt beginnen.
36 reacties
Resterende karakters 500
Log in en reageerI. van de Borg
Judy Lio
Anoniem
Machteld Weg
Anoniem