Griepgolf treft veel mensen die anders nooit ziek zijn
Ziekenhuizen in het land stromen vol met grieppatiënten. Hier zitten opvallend veel gezonde mensen tussen, die vaak al jaren niet ziek zijn geweest. Sommigen reageren zo heftig dat ze met kapotte longen op de ic belanden. Dit zegt de Nederlandse Vereniging voor Intensive Care.
Medewerkers rennen de benen onder hun kont vandaan. Die hebben geen tijd om te lunchen. Maar de ziekenhuizen kunnen de druk nog wel aan
De patiënten die op de ic terechtkomen hebben een longontsteking die zo agressief is, dat die het longweefsel heeft aangetast. Gewone beademing is bij hen niet genoeg. Zij liggen in uiterst kritieke toestand aan de hartlongmachine, die de functie van de longen overneemt. ,,Als ze deze acute fase doorkomen, kunnen de longen weer herstellen," legt Diederik Gommers, voorzitter van de Nederlandse Vereniging voor Intensive Care uit.
Ziekenhuizen hebben de handen vol aan de griepgolf. ,,Medewerkers rennen de benen onder hun kont vandaan. Die hebben geen tijd om te lunchen. Maar de ziekenhuizen kunnen de druk nog wel aan," reageert de Nederlandse Vereniging van Ziekenhuizen (NVZ).
Meer bedden
Bij tal van ziekenhuizen van het Zuyderland in Heerlen tot het Medisch Spectrum in Twente zijn er meer bedden bezet dan normaal. Ook op de spoedeisende hulp is het drukker, waar grieppatiënten zich melden met benauwdheidsklachten. Het AMC in Amsterdam heeft het juist drukker dan normaal doordat ook medewerkers zijn geveld door het virus.
Lang niet iedereen heeft de griepvariant die zo zwaar ziek maakt. De gevaarlijke variant heet H1N1, beter bekend als de Mexicaanse griep. In 2009 dook deze op tijdens de wereldwijde pandemie. Sindsdien komt het virus elk jaar terug.
Deze mensen hadden de afgelopen jaren geen griep. Hun sterke afweersysteem geeft mogelijk nu een overreactie. Dit ontregelt het hele lichaam
Kritieke toestand
In het Erasmus MC in Rotterdam, waar Gommers ook arts is, zijn twee operaties uitgesteld, vanwege de volle ic. Gemiddeld liggen op deze afdeling nu wekelijks drie tot vijf grieppatiënten in kritieke toestand, die 10 dagen tot een maand moeten blijven. Op de ic van het Sophia Kinderziekenhuis liggen ook kinderen aan de hartlongmachine.
De patiënten komen uit de hele regio. ,,Deze week hebben we nog een ernstig zieke overgebracht uit Gouda,'' vertelt Gommers. Waarom juist opvallend veel sterke, normaal gezonde mensen ziek worden, onderzoekt het Erasmus. ,,Deze mensen hadden de afgelopen jaren geen griep. Hun sterke afweersysteem geeft mogelijk nu een overreactie. Dit ontregelt het hele lichaam."
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Dé vijf tips om het kwellende griepvirus te ontlopen
Snotterende collega's die je van je werk afhouden, vrienden die te lamlendig zijn om van de bank af te komen of een partner die blijft klagen over hoofdpijn. Je komt er bijna niet onderuit: de griepepidemie heeft Nederland in zijn greep. Met deze vijf tips ontloop jij een hoofd vol snot, een zere keel en koorts. -
PREMIUMGeld & Geluk
Stephanie en zoon Freek: ‘Zijn er 6000 euro per jaar op achteruit gegaan na zijn 18de verjaardag’
Om voor zoon Freek te zorgen, krijgt Stephanie een deel van zijn persoonsgebonden budget. Het geld dat hij met beleggen verdient, zet hij opzij. In deze Mezza-rubriek vragen we lezers naar hun relatie tussen Geld en Geluk. -
Griepepidemie neemt in omvang en sterkte toe
In Nederland heerst al enkele weken een griepepidemie en uit cijfers blijkt dat vooral het oosten van het land er last van heeft. Volgens Grote Griepmeting.nl blijkt dat de epidemie in sterkte en omvang aan het toenemen is. -
PREMIUM
'Meiden mogen later net zo van seks genieten als jongens’
Tijdens de Week van de Lentekriebels, die vandaag op basisscholen begint, horen oudere leerlingen nu ook alles over, jawel, de clitoris. Want die is net zo belangrijk als de piemel, stelt Elsbeth Reitzema. -
Griepepidemie in Nederland
In Nederland heerst een griepepidemie. Dat meldt het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) woensdag. Het gaat om het influenzatype A waarmee klachten als hoofdpijn, spierpijn of verkoudheid gepaard gaan.
-
column
Waarom deze trend op LinkedIn zo irritant is - en wat je beter kan doen
Psycholoog Thijs Launspach is psycholoog en stressexpert en auteur van het boek Fokking druk. Hij verwondert zich over het moderne werken en geeft elke week tips voor meer geluk en minder stress op je werk. Vandaag: humblebragging -
-
-
CBS: vrouwen boven 55 krijgen dubbel zoveel mantelzorg als mannen
Vrouwen van 55 jaar en ouder krijgen ongeveer twee keer zoveel hulp van mantelzorgers als mannen. Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) becijfert dat 13 procent van de vrouwen en 6 procent van de mannen in de leeftijdsgroepen boven de 55 jaar mantelzorg ontvangt. Onder die noemer vallen uiteenlopende vormen van onbetaalde hulp door familieleden, vrienden, buren of andere bekenden, van hulp bij medische zaken tot autoritjes naar de kapper of de supermarkt. -
Rechter oordeelt: zorgmedewerkers met long covid hebben nu geen recht op compensatie
De rechtbank in Den Haag vindt dat zorgmedewerkers die door een coronabesmetting in 2020 long covid opliepen, geen recht hebben op collectieve compensatie van de overheid. Dat blijkt uit een zojuist gepubliceerd vonnis in een kort geding dat vakbonden CNV en FNV tegen de staat aanspanden.