Onderzoekers zien kwart meer angst en depressie door de pandemie: ‘Dit is een wake-upcall’
Psychische klachten als angst en depressie zijn wereldwijd met een kwart toegenomen in het eerste jaar van de coronapandemie, becijferen onderzoekers van de Vrije Universiteit in Amsterdam en de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO). Vooral jonge mensen hebben hier last van, maar ook vrouwen worden harder getroffen.
,,Dit is een wake-upcall voor alle landen om meer aandacht te besteden aan geestelijke gezondheid”, zegt hoogleraar Marit Sijbrandij, een van de betrokken onderzoekers. Zij noemen de informatie die nu bekend is over de impact van corona op de geestelijke gezondheid ‘slechts het topje van de ijsberg’.
De studie laat niet alleen zien dat jonge mensen het meeste last hebben van psychisch leed door de pandemie, maar ook dat vrouwen daar harder door zijn getroffen dan mannen. Ook voor mensen met bestaande gezondheidsproblemen en aandoeningen, van kanker tot astma of hartaandoeningen, steeg het risico op psychische stoornissen.
‘Enorme hiaten in de zorg’
Door de coronamaatregelen die bedoeld waren om het virus af te remmen, raakten meer mensen in een sociaal isolement. De eenzaamheid die daardoor ontstond, veroorzaakte ‘ongekende stress’ volgens de onderzoekers. ,,Eenzaamheid, angst voor infectie, lijden, de dood, verdriet na rouw, financiële zorgen, dit zijn allemaal onderwerpen die genoemd zijn als stressoren die bijdragen aan angst en depressie”, aldus hoogleraar Pim Cuijpers van de VU, die ook bij het onderzoek betrokken was.
Terwijl meer mensen psychische klachten kregen, werd de gezondheidszorg juist ernstig verstoord. Dat gold ook voor de geestelijke gezondheidszorg en bijvoorbeeld de verslavingszorg en zelfmoordpreventie. Volgens de onderzoekers zijn ‘enorme hiaten in de zorg ontstaan voor degenen die het het meest nodig hebben’.
Eind vorig jaar was de situatie wel ‘enigszins verbeterd’, maar nog steeds kunnen wereldwijd veel mensen ‘niet de zorg en ondersteuning krijgen die ze nodig hebben voor zowel reeds bestaande als nieuw ontwikkelde psychische aandoeningen’, stellen de onderzoekers vast.
Bekijk onze nieuwsvideo’s in onderstaande playlist:
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUM94
Gewone fiets bijna twee keer zo gezond als e-bike: zoveel calorieën verbrand je per uur
-
PREMIUM13
Hoe ouder, hoe groter kans op staar: zo herken je het en dit kun je eraan doen
Een troebele lens weer helder maken om scherp te kunnen zien; zo’n vijfhonderd mensen per dag ondergaan een staaroperatie. Met 180.000 operaties per jaar is het de meest uitgevoerde ingreep in Nederland. Sinds kort kan het aan twee ogen tegelijk. Wat is staar precies? En hoe gaat een operatie in zijn werk? We vragen het oogarts Caroline Storimans. -
PREMIUM
Jongeren hadden minder seks en bleven hangen in ‘coronarelaties’
De coronamaatregelen hebben flinke impact gehad op het liefdesleven van jongeren, blijkt uit onderzoek van kenniscentrum Rutgers en Soa Aids Nederland. Zo hadden singles tijdens de coronaperiode minder seks. De mogelijkheden om een nieuwe liefde te ontmoeten, waren beperkt en uit angst voor corona waren jongeren voorzichtig met daten en seks. -
PREMIUMEnergierekening
Harmen: ‘Mijn huis had energielabel C, maar dat was misschien een beetje optimistisch’
Harmen Visser (28) uit Eindhoven heeft twee verschillende energiecontracten omdat dit voor hem voordeliger is. Hoeveel geld besteed jij aan energie in huis? Hoe probeer je de kosten omlaag te brengen? Deze vragen stellen we elke week aan een Nederlander. -
Getest: Dit is de beste wasmachine voor grotere huishoudens
Wat is de beste wasmachine voor een gezin van 5 personen of meer? En welke heeft de beste prijs-kwaliteitverhouding? De Consumentenbond geeft antwoord.
-
PREMIUM
Subsidie om je huis te verduurzamen? Super lastig. Met deze tips lukt het hopelijk wel
-
-
-
PREMIUMVoor jou getest
Opmars van havermelk niet te stoppen: de winnaar is ‘verrassend’ en ‘echte doordrinker’
Havermelk is momenteel het populairste alternatief voor koemelk. In de horeca maar ook thuis drinken we steeds vaker een ‘havercappu’. Het aanbod is inmiddels legio. Welk merk bevalt ons driekoppige panel het best? Ze testen negen merken havermelk. -
PREMIUMmet video
Gert-Jan is eerste ter wereld met implantaten in hoofd waardoor hij leert lopen ondanks dwarslaesie
Patiënten met een dwarslaesie kunnen door een hagelnieuwe uitvinding op termijn mogelijk toch weer leren lopen. De 40-jarige Gert-Jan Oskam kreeg als eerste ter wereld implantaten in zijn hersenen die zijn benen aansturen.Ubbergen