Herman Finkers verrijkt fietsknooppunten met historische verhalen in het Twents
HENGELO/ALMELO - De Twentse fietsroutes langs zogenoemde knooppunten worden verrijkt met historische verhalen. Dat gebeurt in vier talen: Nederlands, Duits, Engels en… Twents. Cabaretier en streekkenner Herman Finkers zorgt voor die hertaling in het Twents.
Op maandag 4 oktober wordt het eerste Twentse fietsknooppuntbord mét historisch verhaal gepresenteerd. In totaal komen in Twente ruim 600 borden te staan met unieke verhalen over de betreffende locatie. Het Twentse routenetwerk bestaat uit ruim 600 knooppunten. Die zijn nu voorzien van panelen met informatie en een kaart. Aan die panelen worden nu dus historische verhalen toegevoegd. Ze worden zo interessanter als een rustpunt.
Wind tegen
Finkers heeft in zijn grote oeuvre wel de nodige kwinkslagen over fietsen zitten. Zoals: „Fietsen in Nederland – wind tegen, regen tegen, hagel tegen. Gelukkig heb ik dan zo’n kindje voor mij op het stuur.” Die grappen komen er niet op. In dit geval tekent Finkers dus voor de hertaling van de historische informatie op het bord.
Op die borden komen verhalen van bijzonder gebeurtenissen en personen die iets te maken hebben met de locatie van het bord. Op deze manier willen de initiatiefnemers de relatie tussen inwoners van Twente en hun leefomgeving versterken.
Handicap 0
Het eerste fietsbord in nieuwe stijl staat straks aan de Morshoekweg in Hengelo, naast de golfbaan van Golfclub Driene. Dat is knooppunt 54. Het verhaal op dit bord gaat over de Haaksbergse textielfabrikant Henny Jordaan (1899-1995), de eerste golfspeler in Oost-Nederland met handicap 0. Hij is de eerste speler in Oost-Nederland die dat lukt. Jordaan groeide uit tot een nationale topper en komt diverse keren uit voor het Nederlandse golfteam tijdens internationale wedstrijden. Een tijdlang is hij vicevoorzitter van de Nederlandse Golf Federatie. En altijd is er die onafscheidelijke pijp in zijn mond.
(Tekst gaat verder onder de foto)
Het bord wordt onthuld door de kleinzoon van Jordaan. Ook Herman Finkers, Vincent Robijn (Historisch Centrum Overijssel) en Benno Brand (portefeuillehouder Vrijetijdseconomie Regio Twente) zullen het woord voeren.
Het project is initiatief van Twentehoes/Overijsselacademie, Routenetwerken Twente en de stichting Stad en Regio. De drie partijen werken samen met lokale historische verenigingen, die helpen bij het vinden van verhalen over de 600 fietsknooppunten.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Grijp je kans: Tubantia zoekt lezers met een uitgesproken mening
Lees jij niet alleen de Tubantia, maar wil je ook graag jouw mening delen over de inhoud van de artikelen? Dat kan! Wij breiden namelijk ons lezerspanel uit en zijn op zoek naar nieuwe panelleden.Hengelo -
PREMIUM
Joop (79) en Joke (78) zijn jarenlang uitgebuit in Twente: ‘We werden in een houten hok gezet’
Ze leefden in een bedachte wereld, verzonnen door een oude vriend, die in werkelijkheid een afperser bleek. Het kostte Joop (79) en Joke (78) honderdduizenden euro’s en vele goede jaren van hun leven. Voor het eerst doet het stel, dat 4,5 jaar door Twente werd gesleept, z’n verhaal. „We werden in een houten hok gezet, zonder toilet en douche. Wie doet zoiets?”Almelo -
Cambuur baalt van lokale driehoek Enschede
Cambuur is zwaar teleurgesteld dat de club maar 250 supporters mag meenemen naar de uitwedstrijd op eerste paasdag bij FC Twente. Dat besluit heeft de lokale vierhoek van Enschede genomen, omdat de politie Noord-Nederland geen agenten meer wil mee sturen naar uitwedstrijden.Enschede -
PREMIUM
Conflict rond huis in centrum van Oldenzaal, kinderen worden het niet eens: ‘Je mag iemand niet zomaar een lening aansmeren’
Van jongs af aan woonde hij bij zijn vader en moeder in Oldenzaal. Maar nu zijn vader overleden is en zijn moeder in een verzorgingstehuis woont, willen de broer en zus van Peter Zwiep dat hij de woning verlaat. Maar dat laat Zwiep niet gebeuren. „Ik schaam me voor mijn broer en zus, het is een schande.”Oldenzaal -
PREMIUM
Middelvinger bejaard echtpaar was dieptepunt: hekjes tegen fietsers in Hengeloos voetgangersgebied
Fietsers op de stoep: ze kunnen heel irritant zijn. Ondernemers bij winkelcentrum Thiemsbrug in Hengelo zijn blij dat er maatregelen zijn genomen om fietsers te weren. Op het voetgangersgebied voor hun deur is het soms een ware racebaan.Hengelo
-
eigen tuin eerst
Zevenblad in de tuin? Bestrijden is een lastige klus
Zevenblad. Als dat in je tuin groeit ben je niet blij. Het woekert als een gek. Zo kom je er vanaf volgens tuingoeroe Romke van de Kaa. -
-
-
Is het beter om ’s ochtends of ’s avonds te douchen? Dit zeggen dermatologen
Een frisse douche om wakker te worden? Of toch maar een warm bad om goed te slapen? Iedereen heeft wel een favoriet moment om zich te wassen. Maar welk tijdstip van de dag is nu het beste voor je huid? Wij vroegen advies aan dermatologen Jan Gutermuth en Thomas Maselis. ,,Ook de duur van je douche speelt een belangrijke rol.” -
‘Bah, lust ik niet!’: deze strategie moedigt kieskeurig etertje aan tot proeven
Aan menig keukentafel is het iedere avond een strijd: ouders hebben hun uiterste best gedaan een gezonde maaltijd met groente te bereiden, maar kindlief weigert ook maar een hapje te proeven. Hoe zorg je dat je kind later meer lust dan patat en pannenkoeken? Onderzoekers van Maastricht University bestuderen het en kwamen onlangs tot een interessante ontdekking.
In samenwerking met indebuurt Hengelo