Angst bij tiener voor slecht eten wordt obsessie
OrthorexiaDe continue aandacht voor gezonde voeding slaat bij hele groepen tieners door in obsessief eetgedrag. Gevoed door foto's van strakke lijven en caloriearme maaltijden op Instagram, creëren ze een ongezonde angst voor eten. Daarom komt er onderzoek en een richtlijn ondervoeding.
Delen per e-mail
We leven in een cultuur van selfies en er goed uitzien. Daar kunnen jongeren knap onzeker van worden
Jonge meiden die leven op smoothies en niet meer met vriendinnen naar de stad durven omdat ze niet weten wat er op het menu staat. 14-jarigen aan de eiwitshakes om zo veel mogelijk spieren te kweken. Hulpverleners zien bij tieners de focus op 'gezond' zorgelijke vormen aannemen. Bijzonder hoogleraar Eetstoornissen Eric van Furth gaat onderzoek doen naar het fenomeen orthorexia, zoals het dwangmatig omgaan met gezond leven wordt genoemd.
Geen erkende ziekte
Orthorexia is nog geen erkende ziekte, maar komt in de jeugdgezondheidszorg duidelijk aan het licht. Daarom ontwikkelt TNO nu een richtlijn ondervoeding. ,,De focus ligt tot nu toe op overgewicht, maar het voorkomen van ondergewicht en ondervoeding door ongezonde eetgewoonten is net zo belangrijk", aldus Caren Lanting van TNO.
Jongerensite JouwGGD.nl last de komende maand extra chatsessies in, omdat de gezondheidsdienst wordt overspoeld met vragen over gewicht en voeding. ,,We leven in een cultuur van selfies en er goed uitzien. Daar kunnen jongeren knap onzeker van worden'', constateert Petra van Tiggelen van JouwGGD.nl.
Brugklassers
Jeugdartsen en -verpleegkundigen maken zich zorgen: ,,In bijna alle gesprekken met brugklassers gaat het over voeding'', zegt jeugdverpleegkundige Viviane Hermans. Vaak gaan brood en zuivel in de ban, of ze sporten zich suf. Helemaal niet gezond voor deze leeftijdscategorie, stelt Mascha Kamphuis van AJN Jeugdartsen Nederland.
Orthorexia is lastig te herkennen: de tieners - veelal meiden - vallen niet zo extreem af als bij anorexia. ,,Voor de buitenwereld lijkt er weinig aan de hand. Ze nemen bijvoorbeeld dagenlang alleen superfoods en groente, maar houden dat niet vol en eten dan ineens veel meer dan ze willen. Per saldo blijven ze op gewicht", legt psycholoog Rozemarijn Vos van centrum voor eetstoornissen Accare uit.
Instagram is een belangrijke voedingsbodem voor onzekere jongeren. Het wemelt er van de tegenstrijdige eetadviezen en 'fitte' lijven. Jongeren spiegelen zich daaraan, zegt gedragswetenschapper Dian de Vries.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUM
Seksdate met lokpuber Fleur leidt tot veroordeling
Voor het maken van een betaalde seksafspraak met een 16-jarig meisje is Sliedrechter Erik-Jan van der H. door de rechtbank veroordeeld tot 120 dagen cel, waarvan 118 dagen voorwaardelijk. -
PREMIUM
Rijk betaalt autodealer miljoenen na jarenlang gevecht
Na een jarenlang gevecht heeft het Rijk alsnog vele miljoenen euro’s betaald aan autodealer en zakenman Louis Snellers (64) uit het Twentse Deurningen. In ruil daarvoor ziet Snellers af van verdere juridische stappen tegen een achttal ambtenaren van de Belastingdienst. -
PREMIUM
Fysiotherapeut heeft handen vol aan verkrampte thuiswerkers: ‘Rug en nek in de knoop’
Het afgelopen jaar is het aantal rug- en nekklachten vanwege het thuiswerken behoorlijk toegenomen, zien fysiotherapeuten. Er is al veel gewonnen als je de discipline op kunt brengen om níet door te werken. ,,Desnoods gebruik je daarvoor een app of een stopwatch.’’ -
Geen EK voor Slavia-speler na ‘monkey-uitspraak’
De UEFA heeft Ondrej Kudela een schorsing van tien wedstrijden opgelegd. De UEFA acht bewezen dat de verdediger van Slavia Praag middenvelder Glen Kamara van Rangers racistisch heeft bejegend. De Tsjechische international mist daardoor komende zomer het EK voetbal, aangezien zijn uitsluiting tevens geldt voor wedstrijden met vertegenwoordigende teams. -
De kant-en-klare dakkapel wordt alsmaar populairder, mede dankzij de coronacrisis
Wie met enige regelmaat in de auto zit, heeft ze misschien al eens voorbij zien rijden: vrachtwagens met kant-en-klare dakkapellen op de oplegger. Deze in de fabriek gemaakte dakkapellen zijn ideaal voor iedereen die binnen een dag meer licht en ruimte in huis wil.
-
TRACK RECORD
Na drie keer niks in Italië wil Max Verstappen scoren op Imola
-
Begint je laptop vaak te blazen? Dit kan je eraan doen
Een laptop die gloeiend heet wordt of middenin een Zoom-gesprek begint te blazen is geen pretje. Onze techredacteur legt uit wat je daartegen kan doen en tipt enkele laptopkoelers. -
‘Frankrijk wil af van verouderde Europese begrotingsregels’
Frankrijk wil af van de begrotingsregels die gelden binnen de Europese Unie. Nu is het nog zo dat de staatsschuld niet hoger mag zijn dan 60 procent van het nationaal product. Het begrotingstekort mag maximaal 3 procent zijn.